| greyhound a întrebat:

Am o teorie (nu convingere) : ateii sunt mai cu frica de Dumnezeu (vorba vine) si mai putin pacatosi decat credinciosii.
Ma gandesc in felul urmator - ateii sunt persoane mai cerebrale, pun faptele inaintea credintei, insa precis se gandesc la un moment dat "Ba, dar daca totusi exista? daca dovezile ar exista dar nu le vad inca?" (la un moment dat, toate lucrurile au parut de neconceput) si atunci zic "Hai sa nu risc sa fiu un nenorocit, asta in eventualitatea in care dupa moarte, totusi ma intalnesc cu El".
Pe de alta parte, credinciosii sunt intr-o mare parte oameni simpli, fara prea multa scoala, prefera sa-si puna soarta in mainele altei persoane (fie ea si invizibila) asta ca sa zica cand esueaza "Asa a vrut Dumnezeu". Si credinciosii, in credinta lor, pacatuiesc mai mult, mergand pe ideea "Lasa, ca ma iarta Dumnezeu"
Pareri?

Răspuns Câştigător
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu am nici un dubiu, ca religia e doar o unealta de a controla masele
"Ba, dar daca totusi exista?" Pai probabilitatea e aceeasi sa existe oricare dintre cei peste 3000 de zei, doar pentru ca crestinismul are cei mai multi adepti in prezent, nu inseamna ca dumnezeu e veridic, inseamna ca propaganda si-a facut treaba

15 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

,,Ateii sunt mai cu frica de Dumnezeu,,. Cum se pot teme de Cineva in care ei nu cred?
,, ...si mai putin pacatosi decat credinciosii,,. Credinciosii sunt pacatosi iertati de Dumnezeu, ateii nu sunt iertati ( pentru ca nu isi cer iertare de la El din moment ce nu cred in El ) deci cum ar fi ei mai putin pacatosi? Nu e logic.
Te asigur ca nu asa gandesc credinciosii. Ei au siguranta iertarii date de Dumnezeu in urma faptului ca ei isi cer iertare de la El, nu prin faptul ca ar gandi cum ai spus tu.

| AnghelB a răspuns:

Teorie de ateu incepator.
Asa este, ateii au descoperit primii apa calda.
Ateii sunt mai inteligenti, mai toleranti rolling on the floor, bla bla, bla, cunoastem melodia.

| greyhound explică (pentru AnghelB):

"intr-o mare parte" e pusa cu un scop acolo; vad ca toti ziceti ca generalizez.
Si daca maine s-ar face un recensamant, cine crezi ca ar constitui masa de credinciosi?

NOname
| NOname a răspuns:

Cu ultima parte tind să fiu de acord, deşi, personal, nu aş generaliza.

| RAY a răspuns:

Ce ateii sunt si aia care le e frica de iad nu stiu

| M25M a răspuns:

Cam generalizator...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce inseamna parere? da teorie? da invizibil? ca eu is crestin ma,si nu am prea multa scoala sant si eu un om intre cei sapte miliarde,traitori pe fata pamantului,si sant mai prost asa, nu prea inteleg ci ai vrut sa spui de fapt? poti sa-mi traduci te rog? ca eu ca crestin, stiu ca nu sant, mai mult sau mai putin pacatosi, pacat mai mare ori pacat mai mic ci doar pacate si pacatosi.si mai inteleg de asemenea ca faptele ateilor nu sant pacate, fiindca ei fac numa fapte bune si am observat pe TPU, ca sant buuuuni ca painea calda, nu rai precum crestinii ale caror fapte sant pacate.

Răspuns utilizator avertizat
| Jackul336 a răspuns:

E ca in principiul Yin si Yang.
Depinde in ecuatie si de trasaturile temperamentale ale persoanei

| SorinaSuciu a răspuns:

Intr-un fel ai dreptate dar eu nu intelg dac u esti de parte ateilor sau a credincioilor. eu cred in Dumnezeu si stiu ca El ne ajuta in tot ceea ce avem nevoie

| greyhound explică (pentru SorinaSuciu):

Sunt undeva intre, nici nu prea cred in Dumnezeu (cel putin in biserica si biblie si alte credinte cu siguranta nu) dar nici nu fur, omor, beau si curvasaresc fiindca "Hei, suntem de capul nostru aici pe Pamant"

| SorinaSuciu a răspuns (pentru greyhound):

Uite ce e tatal meu e preot ortodox si cateodata si eu ma mai intreb daca chiar exista si am unlele in doieli. dar apoi imi aduc aminte de cate minuni am citit mai ales de minunea cu,, Lumina Sfanta de la Ierusalim,, incearc si u sa te uiti pe youtube

| greyhound explică (pentru SorinaSuciu):

Stiu prea bine faza cu lumina sfanta, timp de 4 ani mi-a tot povestit profesoara de religie de ea. Cel putin, in preajma Pastelui, era jale, ar fi vorbit ore intregi

| SorinaSuciu a răspuns (pentru greyhound):

Oricum daca nu crezi e problema ta

Întrebări recente