| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca pocaitii sunt foarte fericiti in traiul lor..De ce?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fiindca au raspunsuri la intrebarile pentru care ceilalti nu stiu si nici nu pot sa raspunda. DEOARECE Dumnezeu nu le-a dat aceasta posibilitate. Asa cum spune Biblia ei considera toate acestea o nebunie (ca exemplu ai raspunsul lui Holiday, el chiar de ar fi cu reala dorinta de intelegere, nu poate caci nu are "permisiunea" intelegeri de la Creator).

| doctorandus a răspuns:

Pocaitii sunt indemnati (un fel de a spune "obligati") sa afirme ca sunt foarte fericiti, altfel ceilalti pocaiti ii vor considera crestini esuati. Deci nu poti pune prea multa baza pe ce afirma ei, e si asta o moda, cum e sa te dai mare bun pe Facebook.

| Ager a răspuns:

(Matei 5:1–16) 5 Când a văzut mulţimile, a urcat pe munte şi, după ce s-a aşezat, discipolii săi au venit la el. 2 El şi-a deschis gura şi a început să-i înveţe, zicând: 3 „Fericiţi sunt cei conştienţi de necesităţile lor spirituale, căci al lor este regatul cerurilor! 4 Fericiţi sunt cei cuprinşi de jale, căci ei vor fi mângâiaţi! 5 Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul! 6 Fericiţi sunt cei flămânzi şi însetaţi după dreptate, căci ei vor fi săturaţi! 7 Fericiţi sunt cei îndurători, căci lor li se va arăta îndurare! 8 Fericiţi sunt cei cu inima curată, căci ei îl vor vedea pe Dumnezeu! 9 Fericiţi sunt cei împăciuitori, căci ei vor fi numiţi «fii ai lui Dumnezeu»! 10 Fericiţi sunt cei persecutaţi pentru dreptate, căci al lor este regatul cerurilor! 11 Fericiţi sunteţi voi când oamenii vă batjocoresc şi vă persecută şi, minţind, spun tot felul de lucruri rele împotriva voastră din cauza mea! 12 Bucuraţi-vă şi săltaţi de bucurie, fiindcă răsplata voastră este mare în ceruri; căci aşa i-au persecutat şi pe profeţii dinaintea voastră! 13 Voi sunteţi sarea pământului. Dar, dacă sarea îşi pierde tăria, cum îi va fi redată puterea de a săra? Nu mai este bună de nimic, decât să fie aruncată afară şi călcată în picioare de oameni. 14 Voi sunteţi lumina lumii. Un oraş situat pe un munte nu poate fi ascuns. 15 O lampă nu este aprinsă ca să fie pusă sub baniţă, ci pe lampadar, şi ea străluceşte peste toţi cei din casă. 16 Tot aşa să strălucească şi lumina voastră înaintea oamenilor, ca ei să vadă faptele voastre bune şi să-l glorifice pe Tatăl vostru care este în ceruri.

| milan9 a răspuns:

"Pocaintă" in nici un caz nu presupune renunţarea la har, la Biserică, la mantuire. sad
"Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ...

| milan9 a răspuns:

Adevarata "pocainta" este o LUCRARE A HARULUI, presupune marturisire, spovedanie.
În afara Bisericii nu există decât o regretare a păcatului, DAR FARA O LUCRARE A HARULUI:
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.

| milan9 a răspuns:

Foarte fericiti sunt cei care prin Spovedanie ("taina pocaintei") primesc iertare pentru pacatelor lor, revin in comuniune cu Dumnezeu, traiesc taina iubirii intr-un suflet curat. happy

| Doub a răspuns:

Pentru ca stiu ca Dumnezeu ma iubeste, stiu ca Isus a murit la cruce pentru mine si ca mi-a iertat pacatele, am siguranta ca daca mor ajung in cer si Dumnezeu m-a invatat sa ma bucur de viata.

| Holiday a răspuns:

Vezi tu, in momentul cand pierzi total contactul cu realitatea, cand esti in lumea ta, cand ai impresia ca tot ce zboara se mananca, evident ca orice se intampla nu te mai intereseaza si pari fericit...e ca la nebuni, unii sunt pasnici si fericiti in nebunia lor, altii devin violenti, la fel si cu pocaiala, ca si astia au "aripa dura" care o dau din fericeala in agresivitate imediat.

| NGheorghe a răspuns:

Ei ajung la un moment dat sa vada ca au fost mintiti si atunci se cam termina cu fericirea lor... partea proasta este ca ei nu dau inapoi ci incep sa se prefaca ca sunt fericiti.
Din start, nu este fericit nicun om care are un superior ce il comanda si caruia trebuie sa ii dea bani pe care ii cheltuie fara sa aduca si dovezi... adica ca si in orice conducere la "sistem macro" urma banilor se pierde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa intrii in organizatie si sa vezi cum se schimba zambetul in ranjet.
Ai vazut doar versiunea DEMO.

| Mechanix a răspuns:

Un om spălat pe creier e un om fericit.

| CommonSense a răspuns:

Poti fi fericit cu orice trai si in lipsa pocaintei.