| Vernusio a întrebat:

De ce pocaitii(neoprotestantii) sunt mai fericiti si mai impliniti decat restul credinciosilor?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fiindca sunt cu mult mai aproape de Dumnezeu. Nu toti neoprotestantii sunt impliniti financiar DAR pentru ca si ei sunt la fel de romani ca toti celalti dar cu mult mai ASCULTATORI de Dumnezeu au parte si de darurile ACESTUIA. Dumnezeu a promis ca poporul SAU nu va cersi ci va avea tot timpul painea si apa asigurate.

| danay72 a răspuns:

Isus a zis ca cei constienti de necesitatile spirituale sunt fericiti. Marei5:3.De aceea.

| ania a răspuns:

Sunt fericiți toți cei care își cultivă o relaței de intimitate, apropierea sufletască cu Creatorul nostru. Când îi percepi prezența e cea mai mare împlinire posibilă, înțelegi de ce te-ai născut și restul nu mai contează.

| RAY a răspuns:

De unde stii asta? nu cred ca poti generaliza, ce inseamna a fi mai fericiti?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu, cu cat gandesti mai putin si te lasi comdus si manipulat de altii esti mai fericit. Mai putine, griji si probleme de inteles si explicat

| Freya1 a răspuns:

Cei care se pocaiesc in fata lui Dumnezeu sau cei care isi schimba religia? Cine te-a mintit ca cei care isi schimba religia in penticostali, martori si alte secte sunt mai fericiti? Sunt parsivi si perversi care fac religia dupa placul lor nu dupa realitate

| Mădă0611 a răspuns:

Par. Ei tin mult la imagine. Daca un ortodox e betiv, "sa-l ierte dumnezo!", daca un pocait e betiv, e exclus din adunare, sau cum se numeste. Nu m-as mira sa fie exclusi si daca lipsesc de la slujbe/cantari, iar daca nu lipsesc, li se spala creierul cu amenintari si promisiuni, mai multe motive sa para cum trebuie sa fie.

| milan9 a răspuns:

Comparatia este cel putin tendentioasa din partea ta... thinking In nici un caz NU sunt mai fericiti si mai impliniti decat "restul CREDINCIOSILOR".

Or fi poate mai optimisti si mai morali decat necredinciosii botezati crestini dar care traiesc precum niste atei ignoranti...

Dar NU II POTI COMPARA cu CREDINCIOSII fideli ai Bisericii spre exemplu... thinking

| mentholinks a răspuns:

Pe ei ii face fericiti gandul ca vor avea totul pe lumea cealalta. Daca este adevarat sau nu, nu-si mai pun problema.

| Mclaren12 a răspuns:

Poate pentru ca au mai multi bani. Eu n-am cunoscut o familie de pocaiti sau sectanti de genul care sa aiba un trai asa mai romanesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca IL cauta cu mai multa seriozitate pe Dumnezeul adevarat sau real.

| RoxanaY a răspuns:

Fiecare persoana are suferintele sale, dar nu toti si le arata.