| Inferno a întrebat:

Am sa va dau doua situatii, dupa care am sa va adresez o intrebare.Ambele situatii nu sunt adevarate, doar ne imaginam si atat.

Situatia 1
Sa ne imaginam un ateu si un crestin(s-au orice alta religie) izolati pe o insula l-psita de mancare.
Crestinul se roaga sa il salveze Dumnezeu si crede ca acesta il va ajuta. Acest lucru ii ridica moralul si il face sa supravietuiasca cel putin 2 zile in plus.
Ateu se uita, observa ca nu este nimic de facut si ca o sa piara curand. Acest lucru ii scade moralul si il face sa moara ma repede decat crestinul.
Poate ca o sa spunet ca ce conteaza o zi in plus.
Conteaza. Poate in aceasta zi crestinul este vazut de o echipa de salvare si salvat.
Concluzia:Nu intodeauna e bine sa fi realist.
Situatia 2
Un ateu si un crestin nu au ce manca. In fata lor este un magazin cu mancare.
Crestinul se roaga sa il ajute Dummnezeu si nu incearca sa fure din magazin.
Ateul vede ca nu il poate vedea nimeni si fura din magazin.
Ateul supravietuieste si crestinul moare.
Intrebarea este:
E mai bine sa fi ateu sau crestin?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza sa fi om in primul rand si sa gandesti mai mult cu capul, iar crestini de pe TPU habar nu au cei aia crestinism nici macar cui ea dat isus cheia primei biserici deci de ce crestini vb nu exista asa ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Necunoasterea nu schimba realitatea! Daca esti ignorant nu inseamna ca in spatele fiecarui lucru nu exista o inteligenta care sa-l fi proiectat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci trebuie sa cred in orice ca nu am nevoie de dovezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca as avea timp ti-as aduce dovezi ca exista Dumnezeu! Nu iti pot demostra existenta Lui cu ajutorul matematicii dar nici tu nu poti sa-mi demonstrezi faptul ca El nu exista! Mai gandeste-te!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot ce nu poate fi dovedit ca exista, exista de fapt te inteleg

40 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

Situatia 1: Dar te-ai gindit ca crestinul poate fi si extrem de realist, pentru ca nu va sta sa se ingrijoreze ca ateul, si toata energia consumata de ingrijorare sa si-o consume pentru a gasi ceva de mincare? Sau invers, crestinul sa fie nepasator asteptind ca Dumnezeu sa ii bage si in traista (sti vorba aia:"Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in traista) si sa moara dupa acele 2 zile presupuse, iar ateu sa fie cit se poatede lucid si de realist si sa caute el la rindul lui mincare si sa gaseasca si sa ramina viu?

Siutatia 2
Cind, bolnav fiind, am fost in situatia de a fi in fata vreunui magazin si sa nu am ce minca, si nici bani necesari procurarii hranei, nu am murit de foame, Dumnezeu mi-a purtat de grija exemplar, mereu am avut ce minca, chiar daca cel mai adesea aveam in buzunar doar 3 sau 4 mii de lei, atit cit facea o piine. Deci rugaciunea nu e ceva ireal, e ceva f real, caci Dumnezeu mai si raspunde, si tocmai pentru ca crestinul incearca sa fie corect, Dumnezeu il ajuta. Deci e mai bine sa fii crestin.

| chelstone a răspuns:

Situatia 1
De-a dreptul penibila pentru ca supravietuirea pe o insula nu tine de credinta, substantele nutritive si apa sunt cele care te tin in viata, ateul nu are cum sa moara inaintea crestinului mai ales daca inainte de a veni pe insula mancase la fel de bine precum crestinul, apoi procesele ce au loc in organism nu tin de credinta, credinta nu tine loc de foame si de substante nutritive, daca n-ai apa sa bei poti sa te rogi la toti zeii din lume ca tot mori aproximativ in acelasi timp cu ateul, posibil mai devreme sau mai tarziu, depinde de fiecare organism, insa niciodata un crestin nu are mai multe sanse de a supravietui pe o insula in conditii similare de trai cu un ateu.
In momentul in care corpul omenesc nu este alimentat corespunzator va avea reactii care mai de care indiferent de credinta, de la vedenii pana la scaderea vederii, imposibilitatea de a mai merge, si alte situatii cauzate de lipsa unei alimentatii corecte.
Concluzie: Comparatia este una total aberanta, ce nu evidentiaza o posibilitate reala.

Situatia 2:
Pleci de la o falsa premisa, ateul ar fi hot, afla ca si ateii au principii ce tin strict de demnitatea umana, fata de crestin care nu fura decat din frica sa fata de dumnezeu.
Concluzie: Comaratia este una lipsita de elocventa, netinand cont de principiile de viata care difera de la persoana la persoana.
PS: In situatia 2 crestinul vazand ca nu-l ajuta dumnezeu este probabil sa-si piarda credinta si sa fure, in timp ce un ateu cu principii sanatoase ar putea alege sa moara demn.

| Paulla a răspuns:

E clar că persoanele religioase în general sunt mai puţin stresate dar de asemena ateii în general avansează mai repede, sunt liberi să acţioneze şi să gândească cum consideră ei mai bine, deci depinde de circumstanţe.
Chiar şi aşa, în general ateismul este mai avantajos. În concluzie, tot în general, e mai bine să fii ateu.

| shadovv a răspuns:

Situatia 1 este interesanta desii moralul depinde extrem de mult de persoana. Situatia 2 este ciudata. Acel om care nu a furat putea oricand sa se roge de proprietarul magazinului sa i ofere putin ajutor. Aici nu mai tine de orientarea religioasa ci de supravietuire. Ca sa raspund la intrebare: lumesc, materialist vorbind (probabil asta vrei sa auzi) este bine sa fi crestin deoarece este bine din punct de vedere etic.

Apropo: Cu referire la prima situatie, realist nu inseamna ateu. Realist inseamna sa gandesti real fara a altera afirmatiile cele mai exacte. Daca tu gandesti ca te vezi pe tine in oglinda nu esti realist deoarece tu de fapt vezi lumina reflectata in oglinda reprezentand imaginea ta inapoiata in timp cu durata de reflexie a luminii de la ochi la oglinda si inapoi.

| morningstar a răspuns:

1. Eu cred ca importanta are nu cu cate zile mai tarziu sau mai devreme moare crestinul sau ateul, pentru ca pana la urma toti murim. Important este ceea ce ne asteapta dupa moarte. De aceea este bine sa avem credinta.
2. Ateului o sa ii mearga sa fure la nesfarsit, oare? Crestinul se roaga si Dumnezeu ii poate da prin alte mijloace, daca acesata are credinta ca va primi. Si chiar daca nu primeste de la Dumnezeu, mai tarziu sau mai devreme o sa vada de ce Dumnezeu a facut aceasta.

| mgtow a răspuns:

Crestin.

| Inferno explică:

Credeam ca o sa primesc niste raspunsuri mai clare, da vad ca nu am primit.
Fiecare modifica situatia data de mine, ca poate pescui ca o sa gaseasca mancare.
Ganditiva la situatia 1 si scoateti insula din peisaj. Ganditiva ca sunt intr-o cabina inchisa ermetic la presiune constanta si sunt separati de un perete. Ca sa nu mai aud ca unul il manca pe altul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Chelstone merita felicitari iai citit raspunsul? se vede inteligenta si in litere la uni

| Shinto a răspuns (pentru Inferno):

Nu m-ai inteles...pacat.

| Shinto a răspuns:

1. Uiti aici un singur mic detaliu: NICIODATA nu se va intampla ca un crestin, si vorbesc aici de un crestin adevarat, sa aiba posibilitatea sa ajute, si totusi sa-l lase pe omul de langa el sa moara! Acum, avand asta in vedere, gandeste-te din nou!
2. Daca te gandesti ce e mai bine sa fii, trebuie sa stii ca pentru un crestin binele nu se limiteaza la viata asta. Binele ateului e diferit de binele crestinului, toate aspiratiile crestinului tintesc vesnicia, si nu bucuriile de moment ale vietii acesteia.
Acum cred ca poti reconsidera...

| harciog a răspuns:

Era un ateu fugarit de un leu si se intoarce deznadajduit si-i arunca leului cite o haina sa-l pacaleasca. Leul tot inainta usor,el tremura de frica si ii arunca in continuare hainele de pe el fara a constientiza ca raminea gol pusca.A doua zi un anunt mic in ziar;"Inca un drogat gasit mort de frig,gol pusca,intr-o statie de metrou".Era in acelasi timp si un credincios si-l fugarea leul prin desert si pe el.A fugit saracul,a fugit rugindu-se in sinea lui pina a ajuns la un copac in care s-a urcat bucurindu-se ca l-a ajutat Dumnezeu si a scapat dar in copac era si un leopard care fuga dupa el.A urcat saracul credincios pina a ramas agatat cu mina de o crenguta subtire bucuros ca a scapat si de leu si de leopard si-i multumea lui Dumnezeu dar, cind se uita mai bine, constata ca un soarece ii rodea crenguta exact deasupra miinii.A inceput sa rida de el insusi ca n-a tinut cont ca moartea e pretutindeni.Cum e mai bine sa fii? Habar n-am.

| PreaSfintitu a răspuns:

Ateu, de ce? Pai poti sa iti ridici moralul si altfel decat rugandu-te la un zeu. Si nu stiam ca daca ai moralul ridicat iti trece foamea

| Dandanache a răspuns:

Dragute situatiile. Am si eu doua:

Un ateu si un crestin sunt surprinsi de un val urias. Crestinul isi face cruce, spune o rugaciune si asteapta sa fie inghitit de apa, ateul inoata la mal si scapa.

Un copil se ineca in rau. Un credincios il vede, se roaga pentru bietul suflet sa moara fara chinuri, il vede si un ateu, sare in apa, scoate copilul, dar moare inecat.

Intrebarea este:

Crestini sau atei, de ce luati pozitii partinitoare? De ce aveti impresia ca sunteti fiecare mai buni decat ceilalti?

| Sihastrul a răspuns (pentru Dandanache):

Un raspuns inteligent, putem face zeci/sute de scenarii...depinde de individ.

| shadovv a răspuns (pentru Dandanache):

E chiar asa de greu sa te rogi in gand in timp ce inoti? Sunt complet idiotice toate afirmatiile tale. A fi crestin nu inseamna a lasa totul la voia intamplarii pentru ca "te ajuta Dumnezeu".

| Dandanache a răspuns (pentru shadovv):

O, bineinteles ca sunt stupide, la fel cum sunt scenariile initiale. Sau tu esti chiar atat de lemn sa iti imaginezi ca un ateu se va plia pe profilul facut de Inferno si nu ar avea motivatii suplimentare de supravietuire. Scopul pildelor era sa demonstrez cat de absurd este sa asumi ca unul din cei doi e mai bun, inventand scenarii romantate.

| shadovv a răspuns (pentru Dandanache):

Si ce treaba are asta cu discutia noastra? Eu te am intrebat daca e greu sa te rogi in gand in timp ce inoti?

| Dandanache a răspuns (pentru shadovv):

Nu. Dar e dificil sa supravietuiesti daca esti ateu? De ce nu contrezi si intrebarea initiala?

| shadovv a răspuns (pentru Dandanache):

Supravietuirea nu tine de gandirea omului fata de religie. Singura diferenta e ca omul religios cere "ajutor de la zei".

| Aluiin a răspuns:

Situatia 1. Ateul ar avea mult mai multa motivatie, stiind ca viata asta, e singura de care o sa aiba parte, spre deosebire de un crestin, care ar considera moartea ca un drum rapid spre "rai"

Situatia 2. Amandoi ar supravietui. Chiar daca crestinul ar fi furat, din cate inteleg eu "pacatele" lor se mai si iarta. Indiferent de cine ar fura, banuiesc ca ar imparti mancarea.

Răspuns utilizator avertizat
| SimoDR a răspuns:

Stii? Noi avem o vorba, din batrani: "fiecare pasare, pe limba ei piere!". Deci, fiecare face cum crede mai bine, pentru ca rezultatul va fi aproximativ identic. Numai ca, in cazul unui credincios, s-ar putea ca constiinta curata si sufletul impacat si nepatat sa conteze. Ateul nu are el credinta, dar e posibil sa aiba constiinta si asta apasa!

| Syotos a răspuns:

Mai bine crestin, prin furt incalci porunca a 7-ea.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Syotos):

De ce ar respecta un ateu legile creştinismului?

| Syotos a răspuns (pentru Woodenpints91):

Eu ma refeream la crestin happy.

| nousername2 a răspuns:

Mai bine mor cu demnitate decat sa furtongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CrEsTin

| Sihastrul a răspuns:

Eronat
1.intodeauna este ceva de facut, o solutie.
2.Crestinul multumeste lui D-zeu ca i-a scos magazinul in cale...
3.In situatii limita crestinul devine ateu si invers...amandoi se bazeaza pe gandire si fac totul pentru a supravietuii...chiar sa se pape intre ei.Instinctul de supravietuire nu a venit odata cu religia.
E bine sa fi cum te simti mai bine, orice om crede in ceva/cineva...deci si ateul.

| AR1373 a răspuns:

Eu cred ca pentru a supravietui trebuie sa faci masuri disperate.

| FartsMaker a răspuns:

Asta a fost o batalie crestin vs ateu si a iesit remiza?

| Dzaved a răspuns:

In situatia a doua fii linistit ca Dumnezeu are grija de crestin si il salveaza. Uita-te in Biblie cum a avut grija DUmnezeu de Ilie, l-au hranit corbii...si daca crestinul moare, sa stii ca ajunge in rai si e bine...ateul si daca mai traieste ca fura, oricum ajunge in iad ( in caz ca nu se caieste si se face crestin ). Sper ca am fost destul de clar

| armandS a răspuns:

Depinde de fiecare om,eu sunt ateu, nu astept nimic sa vina sa ma salveze, analizez situatia si incerc sa iau decizia cea mai buna.