| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare stiintifico-statistica legata de religia la romani:
Anul trecut a fost un recensamant general in Romania, in urma caruia au fost publicate rezultate (si comentarii) partiale, legate de numarul de locuitori, distributia pe judete...etc.
A ramas ca rezultatele oficiale legate de distributia pe religiile declarate la recensamant sa fie publicate mai tarziu, din nu's ce motive obscure.
Fu-se si se du-se! Eu n-am mai auzit sa fie publicate, si am cautat pe net de-atunci, asteptand rezultatele oficiale legate de Religia declarata. Poate le-am scapat eu...
Deci daca s-a impiedicat cineva de ele (rezultatele oficiale si comentariile specialistilor statisticieni), imi dati si mie un link, va rog?!
Dau Trofeul Calitatii, sau ce o fi aia cu panglica de acolo, de va trebuie la toti.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Cam un milion de ateii sunt in Romania de asta sunt sigur si vreo 2, 3 daca inca nu stiu cei ateismul daca ar sti sigur ar aparea in recensamant, din cate stiu rezultatele se dau in ianuarie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

E veche vere, e din 2002... de-astea am tot vazut pe net. Eu vroiam sa vad trendul de atei declarati, ca am inteles ca e in crestere, dar doar neoficial.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa mine 1 milion sunt in Romania

| martzian a răspuns:

Din pacate ateii sunt mult mai multi in tara noastra. Indraznesc sa observ ca cea mai mare parte a crestinilor de aici sunt demonstrati de propria viata ca fiind... atei (fac acordul logic pentru ca cel gramatical chiar suna ciudat)!

Este si o carte interesanta a lui Craig Groeschel, intitulata "Crestinul ateu - Sa crezi in Dumnezeu dar sa traiesti ca si cum El n-ar exista."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va intereseaza atat de mult numarul? gasca de tarselosi, care va dati mari inteligenti.va temeti ca Dumnezeu e doar unul si voi numai un milion? dar puteti fi miliarde si tot nu va ajuta cu nimic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti plecat rau... vroiam doar niste date oficiale, promise ca vor fi publicate pana la sfarsitul lui mai 2012, atat!
Eu nu inteleg pana la urma cine are ceva cu religia... nu cumva guvernul, de a publicat tot in afara de datele astea? Ce le ia atat timp sa le publice?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a stabilit clar si fara echivoc, ca romanii cred in ala care da mai mult.