| vlllaaddd a întrebat:

Salut, Dumnezeu zice ca e pacat sa lucrezi Duminica, dar eu daca sunt angajat la un supermarket si lucrez si Duminica este pacat?

„Adu-ți aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfințești. Să lucrezi șase zile și să-ți faci lucrul tău. Dar ziua a șaptea este ziua de odihnă închinată Domnului Dumnezeului tău: să nu faci nicio lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în șase zile a făcut Domnul cerurile, pământul și marea și tot ce este în ele, iar în ziua a șaptea S-a odihnit, de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă și a sfințit-o." (Exodul 20:8-11)

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Zice in Vechiul Testament pentru evrei.si in vechiul testament cand Dimnezeu judeca alte natiuni ii mustra pentru mandrie, marerialism, curvie, ura fata de evrei dar nu pentru nerinerea Sabatului.
In Noul Testament scrie:Cine face deodebire intre zile pentru Domnul o face, vine nu face deosebire intre zile pentru Dumnul n-o face. Romani 14:6

| KovacsB a răspuns (pentru ania):

Biblia este un fel de bufet suedez de unde fiecare isi alege ce-i place.
Cand va convine dati citate din VT, cand miroase urat era pentru evrei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prin definitie, dumbniedzau e nemuritor. Tu nu esti. Porunca asta e o mizerie la fel de sinistra cu unul de 2 metri care ii zice unui pitic de 90 de centimetri inaltime sa nu cumva sa stea cu capul la o inaltime mai mica de 1.20, ca e pacat.

| KovacsB a răspuns:

Sabatul incepe de vineri seara, de la apusul soarelui si tine pana sambata, la apusul soarelui.In Biblie scrie clar ca Sambata este ziua a 7-a, ziua Domnului.
Ziua a fost schimbata de Constantin in anul 313 deoarece avea urmatoarea situatie: mai mult de jumatate din popor se închina duminica – pagânii. Ceilalti tineau Sabatul – crestinii. El a venit cu o idee pentru a lega cele doua grupari.
Dumnezeu a pazit întotdeauna Sabatul de la apusul din ziua pregatirii (vineri) pâna la apusul din Sabat (sâmbata noapte) (Leviticul 23:32)
Raportul biblic al femeilor care au pregatit miresme pentru îngroparea lui Hristos ne spune ca ele s-au oprit din pregatiri la apusul soarelui de vineri si „în ziua Sabatului, s-au odihnit, dupa Lege" (Luca 23:56).
Ca sa nu gresesc eu tin si sambata si duminica.
uneori si vineri dupa amiaza.

| Xox0 a răspuns:

Lucrezi de nevoie, e ok.

Răspuns utilizator avertizat
Întrebări recente