| Kalla a întrebat:

Am vazut ca multi necretini nu au inteles ce-i cu numele lui Dumnezeu.Dumnezeu este unul. Daca cineva spune Dumnezeu, automat se vorbeste despre Dumnezeu crestin sau Yahwe., ma rog. Daca spuneti zei automat sunt ceilalti douazeci de mii.Asa e si punct.Stiu ca in Biblie se repeta des cuvantul Dumnezeu va explic de ce:
"Sa nu ai alti DumnezeI in afara de Mine"
Daca Dumnezeu spunea "Sa nu ai alti zei in afara de mine" e ca si cum ar spune El singur ca este doar un zeu. Dumnezei in sens ca El. Vroiam sa spun doar ca Dumnezeu este numele doar a Lui Dumnezeu.Cand cineva o sa spuna zeu o sa se refere la ceilalti:Horus,Zeus, Nefertiti, Marduk etc.In plus eu cred ca politeisti nu se supara pentru ca in cartile paganilor ei nu-si cheama zeii dumnezeu ci doar zei : "zeita a sus, zeul a facut.". Numai si numai in Biblie scrie Dumnezeu! Voiam doar sa va atentionez. happy
Pareri?

33 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ce sunt aia "necretini"?
"Daca cineva spune Dumnezeu, automat se vorbeste despre Dumnezeu crestin sau Yahwe., ma rog. Daca spuneti zei automat sunt ceilalti douazeci de mii.Asa e si punct."

Daca spui gasca se vorbeste despre o singura gasca, daca spui pasari se vorbeste despre mai multe pasari.

Ce legatura are limba romana cu religia? Logic ca daca spui Dumnezeu (singular) se vorbeste de o singura entitate, asa cum este logic ca daca spui zei (plural) se vorbeste despre mai multe entitati.

"Vroiam sa spun doar ca Dumnezeu este numele doar a Lui Dumnezeu."
Dumnezeu, spre deosebire de Horus, Poseidon si alte denumiri nu este un nume, insemnand doar "Domnul Zeu".
Realmente, Dumnezeu sau Domine Deus a fost modul in care umanitatea isi arata recunostinta mai mult fata de un zeu, decat de altii. Vorbim aici de trecerea de la politeism la monoteism, deci de henoteism.

| Kalla explică (pentru Inferno):

1.Da am gresit.Am vrut sa spun "necrestin"
2.In toate cartile din toate mitologiile paganii si politeistii spun "zei"despre zeii lor.In timp ce doar in Biblie si doar noi crestinii spunem Dumnezeu happy

| Inferno a răspuns (pentru Kalla):

Pai daca sunt carti politeiste iar nu monoteiste sau cel putin henoteiste normal ca se foloseste acelasi termen pentru a desemna divinitati diferite. Domine Deus (Domunul Zeu) aparand odata cu aparitia henoteismului, cu rolul de a glorifica in mod special o divinitate.
In trecut nu exista aceasta mentalitate, iar toti zeii erau veneratiin mod egal. De ce nu apare termenul in carile politeiste. Pentru ca daca aparea si era adresat unei anumite divinitatii exista riscul sa fii ucis de alta divinitate, mai invidioasa.

Oricum nu este nici-o diferenta. In cartile politeiste se spune Zeu in cele monoteiste se spune Domnul Zeu, deoarece in monoteism exista doar o singura divinitate.

| Kalla explică (pentru doctorandus):

Da bine dar ii chema dumnezei pe zeii aia care nu exista pentru ca asa....asa....ai castigat.

| doctorandus a răspuns (pentru Kalla):

In Psalmul 82 (sau 81) Yahweh se lupta cu ceilalti zei (care traiau) si ii rapune. Deci conform Bibliei, Yahweh era zeul care a invins in luptele dintre zei. http://www.biblegateway.com/passage/?search=Psalmi%2082:6-7&version=RMNN

| Kalla explică (pentru doctorandus):

Mda tu nu esti crestin si nu stii restul povestii! Biblia povesteste ca ingerii cazuti au fost alungati de catre Dumnezeu si s-au dus pe pamant si s-au indragostit de femeile pamantene si au facut copii cu ele si ei aveau puteri extraordinare si erau chemati zei de pamanteni de asta si Dumnezeu fiinda ei nu puteau sa moara nu ii convinea si Dumnezeu i-a zis: Însă veţi muri ca nişte oameni, veţi cădea ca un domnitor oarecare.

Daca nu esti crestin nu ai cum sa stiii pentru ca nefiind asa nu citesti si nu te documentezi despre orice aspect din asta.

| doctorandus a răspuns (pentru Kalla):

Te inseli, Biblia nu afirma ca uriasii erau numiti zei, asta e o scorneala absolut nebiblica. Eu am citit Biblia din scoarta-n scoarta si stiu ce spun.

Iar interpretarea cu lupta dintre zei nu e nici crestina, nici necrestina, este interpretarea unui istoric ales de BBC sa prezinte niste documentare despre Biblie. Istoricul se numeste Francesca Stavrakopoulou, iar documentarele le poti gasi pe http://www.youtube.com/results?search_query=bbc+bible+buried+secrets

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Nu există noțiunea de "nume personal" al lui Dumnezeu! Lui nu I se atribuie un singur nume, ci aproximativ 5000 de nume!

Divinităţii din Vechiul Testament nu I se atribuie un singur nume, ci aproximativ 5000 de nume!

Cât privește Vechiul Testament, acesta redă fidel TOATE numele atribuite lui Dumnezeu! Astfel că, după calculele specialiştilor, în Vechiul Testament existau aproape 5000 de nume sau adresări referitoare la Dumnezeu!

Exemple de nume date lui Dumnezeu: - ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), ETC…!

| Kalla explică (pentru milan9):

Nu e asta cea ce am spus.Am spus ca Dumnezeu este doar pentru Cel crestin pentru ca anumiti atei spun dumnezei si la ali zei si u este corect.La ceilalti spui zei si atat. Dumnezeu cand te referi la cel Crestin si atat, nu si la altii, la ceilalti doar zei.Atat am spus happy

| milan9 a răspuns:

În general un nume dat lui Dumnezeu este un mare COMPROMIS, întrucât nu este suficient, şi este imposibil ca 2-3 litere ale unui nume să cuprindă infinitul, absolutul "majestăţii" divine!

Este o aroganță umană și o sfidare a divinității în același timp, a considera că Dumnezeu, CREATORUL UNIVERSULUI, se rezumă la 2-3 consoane (și acelea folosite în fel de fel de combinații pentru a defini realități care mai de care mai superficiale)...

"Iehova" (pronunţia greşită pentru Iahve, YHVH) nu este decât o COMPOZIŢIE UMANĂ de dată relativ recentă - prin coroborarea, amestecul superficial în ebraică al consoanelor Y, H, V, H cu vocalele unui alt NUME DIFERIT: "Adonai").

S-a jucat oare vreun copil de grădiniță cu COMBINAȚII ALEATORII între vocalele și consoanele a două NUME TOTAL DIFERITE?

| milan9 a răspuns:

Scriptura este plină de metafore!

Cert este că "dumnezeii" (cu inițială mică- falsele zeități) despre care e vorba în Ps.81, 1 se referă la falsele zeități interzise și prin porunca a doua din decalog: "Să nu ai alți dumnezei in afara de mine". Ar cam fi trebuit să o cunoști pe din afară! happy

Porunca a doua îți sugerează ție că EXISTĂ mai mulți "dumnezei"? NU, NICIDECUM! Ci doar faptul că evreul trebuia să se ferească de FALSELE zeități, cărora în mod greșit le dădea credit, deoarece astfel uitau de adevăratul Dumnezeu!

| Lizzu a răspuns:

Nu-i adevarat happy cuvantul de "dumnezeu" este doar cel in romana, chiar daca este amintit in biblie, este tradus in romana asa cum l-au tradus cei care au facut traducerile bibliei universale.
Biblia nu e numai la romani.
Se gaseste in mai multe natii.

Fiecare natie are iluzia ei cu dzeu ....si fiecare naie are cate un dzeu diferit...

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cand zic zeu ma refer atat la dumnezeu, cat si ceilalti cateva mii de zi
E atot puternic, face minuni, el ia decizii, si totusi face nimic, deci e un zeu la fel ca si ceilalti, pentru ca tu, crestin te simti ofensat, mi se rupe. el nu sa autointitulat dumnezeu, e doar un nume atribuit, de romani

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ai putea să reformulezi puţin mai simplu ceea ce ai vrut să spui?

| Kalla explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ca Dumnezeu este unul cel crestin si denumirea de zei se duce DOAR la ceilalti zei.Am vazut ca anumite persoane spun zeul crestin si dumnezeii pagani dar trebuia sa zica invers.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Kalla):

Sunt de acord că adevăratul Dumnezeu este Dumnezeul Bibliei, Creatorul tuturor lucrurilor. Dar, în Biblie cuvântul ebraic " 'El " (Dumnezeu) este folosit atât cu privire la Adevăratul Dumnezeu cât şi cu privire la alte persoane, cum ar fi Isus (Isaia 9:6) sau chiar Satan (2 Corinteni 4:4).
Diferenţa o face numele personal al Lui Dumnezeu care nu-l poartă nimeni altcineva: Iehova. (Isaia 42:8).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Dumnezeu este creatorul pamantului si al cerurilor,stapanitorul a toate,vazutelor si nevazutelor,singurul Dumnezeu adevarat. ceilalti,zei,sant idoli,creatii omenesti,pietre lemne fara suflet, ape, animale, fenomene meteorologice, fara nici o putere de viata si de moarte.sant reprezentari ale temerilor oamenilor,profitori,unii inculti, altii fricosi, care au au disparut, ca tot veia ce vine de la om.ce vine de la Dumnezeu, tine vesnic.fiindca Dumnezeu este vesnic.

| BlackSulphur a răspuns:

Asa, deci... Te-ai invartit in jurul cozii de 10.000 ori doar ca sa zici ca "dumnezeu" nu inseamna "zeu"?
Dumnezeu este numele zeitatii voastre, cum Allah este la musulmani. Ca voi il puneti intr-o lumina care va face sa va desprindeti de realitate, asta-i partea a 2-a...
Oricum, am inteles ce vrei sa spui, dar puteai sa formulezi mai scurt, si mai concis...

| Buresbista123 a răspuns:

Parerea mea e ca cam aberezi, DZ crestinilor e diferit de cel al musulmanilor, du te tu la un islamist si spune ce ai zis sa vedem daca mai iesi intreg...toate zeitatile sunt false, plecand de la Zeus, Ra pana la DZ, Alah sau chiar pana la Mos Craciun si Zana Maseluta care daca stai sa te gandesti sunt exact acelasi lucru, sunt personaje inventate pentru a controla populatia fie ea de copii fie de adulti inca copii...

| Mikhtarian a răspuns:

Dumnezeu e doar unul, si doar unul e plin de iubire si dreptate.

| Kalla explică (pentru Mikhtarian):

Sunt de acord cu tine! Si eu sunt crestina happy

| ClassyAsFuck a răspuns (pentru Kalla):

Cam asa...nu-mi place deloc ateeismul si nici de atei nu place foarte mult, chiar daca stiu ca fac un pacat.Crestinismul e cel mai frumos lucru

Răspuns utilizator avertizat
| ClassyAsFuck a răspuns:

Pai cred ca a vrut sa zica:

Sa nu ai idoli, statui sau chiar demoni la care sa te inchini(omul sau lucrul la care te rogi si il slujesti se numeste un fel de Dumnezeu dar el a vrut sa zica ca sa nu ai vreun alt om sau lucru la care sa te inchini si la il slujesti in afara de el)

Sper ca ai inteles despre ce ii vorba.

| codrut a răspuns:

In Biblia originala nu exista Dumnezeutongue, Dumnezeu inseamna Domnul- Zeu, nu este numele divinitatii Bibliei. In Biblia originala exista, yah we= eu sunt,( Yehova), Elohim care inseamna zei, si asa mai departe, Eli, bla bla, Numele de Dumnezo nu exista, Dumnezeu este orice zeu, deoarece inseamna Domnul Zeu.

| Kalla explică (pentru codrut):

Dumnezeu este un alt nume a Lui Yahwe numai ca am vazut ca anumiti atei de pe TPU dau denumirea de dumnezei la alti zei pagani happy nu de altceva

| codrut a răspuns (pentru Kalla):

DUMNEZÉU, (rar) dumnezei, s. m. 1. Ființă supranaturală, considerată în credințele religioase drept creatoare a lumii și cea care determină destinul oamenilor.

| Kalla explică (pentru codrut):

Da dar prima data cand s-a auzit Dumnezeu era inBiblie si conteaza prima data nu un site de Dex.

| codrut a răspuns (pentru Kalla):

Kalla stai sa-ti explic mai binelaughing. Ca nu intelegi. Fii atenta.
Zeul crestin nu s-a proclamat ca ''Dumnezeu'', aceasta denumire este un termen nou pentru a explica o divinitate, mai exact el este Domnul-Zeu, termenul nu se refera la Zeul Biblie neaparat, ci acel termen ii cuprinde pe toti Zeii. De aceea cand zici Dumnezei, te referi la diferitele divinitati din religii diferite. Alte carti sfinte nu au termenul de Dumnezeu deoarece sunt zei mai vechi ca cel Biblic, si acel termen nu exista pe atunci.