| Exal a întrebat:

De ce comparati pe Zeus cu Dumnezeul biblic?
Zeii grecesti sunt entitati false,create de oamenii din trecut pentru a simboliza anumite caracteristici sau a reprezenta fenomene ale naturii.
EX : Afrodita,zeita frumusetii.
Pe cand,Dumnezeu are o Biblie,o carte in care sunt exprimate ideiile Sale.
BIblia,comparatic cu Coranul,a doua mare carte sfanta,are multe profetii si cunostinte ce tin de cosmologie,viata de zi cu zi,etc.
De exemplu,in Biblie sunt prezente cunostinte despre igiena,Big Bang,infinitatea stelelor,infinitatea universului si faptul ca se mareste constant,forma sferica a pamantului,de unde provin speciile etc. Sunt prezente profetii ce tin de aparitia statului islamic ca a doua mare religie,holocaustul nazit,aparitia Israel-ului,etc.
In alte carti, inclusiv Coran nu apare asa ceva.

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca afirmi ca Dumnezeu e diferit de Zeus din simplul motiv ca TU il consideri pe Zeus ca fiind "fals" atunci ai grave probleme de gandire.

| Exal explică (pentru Inferno):

Insasi istoria si soecietatea afirma.

| Inferno a răspuns (pentru Exal):

Doar pentru ca societatea afirma ca Zeus nu exista asta nu inseaman ca Zeus nu exista. Ai comis un ad populum, apelul la majoritate.
Deci daca afirmi ca Zeus e fals pentru ca oamenii sustin ca e fals ai probleme de logica.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Ce afirma istoria?

| RAY a răspuns:

Eu il compar cu Brahman, Brahman (ब्रह्मन् Brahman) în hinduism este Spiritul universal suprem, Sinele suprem, care este la originea universului, a lumii fenomenale.[1] Brahman este uneori menționat ca Eternul Absolut sau Dumnezeirea[2] și este solul divin[3] pentru sămânța originală Hiranyagarbha, originea tuturor creațiilor ulterioare. În funcție de școala filosofică, Brahman poate fi conceput ca personal (cu calități), impersonal (fără calități) și suprem.

Întelepții upanishadelor învață că Brahman este esența ultimă a lumii fenomenologice(inclusiv identitatea originară a sinelui uman) ce nu poate fi vazută sau auzită dar a cărui natura poate fi descoperită prin dezvoltarea cunoașterii de sine (atma jnana).[4]

Brahman este văzut ca suprema putere universală, suportul ontologic al Ființei, sursa, ținta și scopul oricărei cunoașteri spirituale. Adesea Brahman este descris ca Sat Cit Ananda - supremul adevăr, suprema constiință și suprema fericire și de asemenea etern, omnipotent, omniscient, omniprezent.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Brahman

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Aum – Acest suprem Brahman(nemanifestat) este infinit, acest Brahman determinat(manifestat) este infinit. Infinitul ia naștere din infinit. Dacă iei din Infinit inifinitul, infinitul rămâne intreg.

| RAY a răspuns:

Scrii prosti semn ca habar nu ai de biblie

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Zeii grecesti sunt entitati false, create de oamenii din trecut pentru a simboliza anumite caracteristici sau a reprezenta fenomene ale naturii"

spre deosebire de dumnezeu care e real nu?

| SG1995 a răspuns (pentru suntserios):

N-ai auzit? Zeul (creștin) e real pentru că are o carte. Priceless! laughing

| suntserios a răspuns (pentru SG1995):

Corect aici. si proful meu de romana scrisese o carte si era real. avea buletin, adresa si cod postal.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Dumnezeul biblic era un fraier cu probleme psihice.A trait o vreme in aceeasi tabara cu evreii lui pe care ii trimitea la jefuit si ucis.
Apoi a disparut si nimeni nu mai stie de el.

| 6684464 a răspuns:

Impresionant, dar am doua intrebarihee hee
De unde reies cunostintele despre "Big Bang"?
De unde reies cunostintele despre forma sferica al pamantului?

| Exal explică (pentru 6684464):

„Cel ce ai întemeiat pământul pe întărirea lui şi nu se va clătina în veacul veacului. Adâncul ca o haină este îmbrăcămintea lui; peste munţi vor sta ape. (Psalm 103, 6-7). „Când încă nu era făcut pământul, nici câmpiile, nici cel dintâi fir de praf din lume, când El a întemeiat cerurile eu eram acolo; când El a tras bolta cerului peste faţa adâncului, când a întărit norii sus şi izvoarele adâncului curgeau din belşug, când El a pus hotar mării, ca apele să nu mai treacă peste ţărmuri şi când El a aşezat temeliile pământului," (Pilde 8, 26-29) „cerurile erau de demult şi pământul s-a închegat, la cuvântul Domnului, din apă şi prin apă," (2 Petru 3, 5)

„Priveşte la cer şi numără stelele, de le poţi număra!" (Facere 15, 5)

„El singur este Cel ce întinde cerurile" (Iov 9, 8), „Cel ce întinzi cerul ca un cort" (Ps 103, 2) „El întinde cerul ca un văl uşor şi îl desface ca un cort de locuit." (Isaia 40, 22) Universul are legi după care funcţionează – „Cunoşti tu legile cerului şi poţi tu să faci să fie pe pământ ceea ce este scris în ele?" (Iov 38, 33)

„El (Dumnezeu) este cel ce-i ţine pământului rotundul" (Isaia 40, 22)

| 6684464 a răspuns (pentru Exal):

Inderesant, dar in Isaia 40:22 reiese un disc, nu o sfera.

| Exal explică (pentru 6684464):

„Cele nevăzute ale Lui se văd de la facerea lumii" (Romani 1, 20) ca şi „s-au făcut din nimic cele ce se văd." (Evrei 11, 3)

Inca o dovada a bingbang-ului.

| 6684464 a răspuns (pentru Exal):

Interesant, dar BigBangul ar fi o explozie, asta difera de creationism ca amandoua teoriile spun ca s-a facut din nimic.
Inca astept un raspuns verosimil la partea cu pamantul sferic, nu in forma de disc.
Nu ca te contrazic, doar ca eu nu am gasit... Stiu de un verset in care spune ca "Pamantul este ca (ceva) in mana Ta" sau ceva de genul care ar arata forma sferica a pamantului.

| Exal explică (pentru 6684464):

Biblia nu pomeneste de explozie insa se pune de acord cu stiinta cand vine vorba de creearea materiei din nimic.
Lipsa termenului "explozie" e neseminifactiv.
„El spânzură pământul pe nimic." (Iov 26, 7)

Astfel de informatii nu aveau cum sa fie stiute de egipteni, ca sa zici ca a fost o inspiratie pentru evreii mincinosi ce au scris Biblia precum spun ateii.

| 6684464 a răspuns (pentru Exal):

Am sa-ti dau cerere, sa-mi mai dai astfel de versete din cand in cand, facem schimb de informatii, eu stiu cate ceva din NT.

| unvecin a răspuns:

Începi prin a întreba de ce fac oamenii comparații.
Și de la rândul 2 în jos faci o comparație. De ce?