| aLex22andra a întrebat:

Am văzut intr-o biserica penticostala odată fetite mici cu batic!
Cum considerati acest obicei?

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Simplul fapt ca intri intr-o biserica penticostala este o mare greseala, iar aia cu baticul mi se pare ciudata.

| Thunderstruck a răspuns (pentru William):

Simplul fapt ca intrii in oricare locas de cult e o greseala.

48 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu este nimic rau. Puteau sa poarte si caciula, care este problema? Si eu la Biserica port batic.

| aLex22andra explică (pentru EmaS):

Caciula e altceva se poarta de obicei când e frig cu un scop precis, ca sa țină de cald, daca era vorba de purtarea caciuli in biserica atunci asta ar fi iarasi absurd, oricum vorbeam de batic nu de caciuli, abateri de la subiect...

| aLex22andra explică (pentru EmaS):

Alta chestie o fetița e un copil nu femeie, deci pentru ce motiv ar trebui sa poarte batic, scrie in Biblie de așa ceva cumva?

| EmaS a răspuns (pentru aLex22andra):

Nu scrie dar fiecare umbla cum vrea si cum ii place.

| Raniia a răspuns:

Dar am vazut fetite mici si la plaja cu batic.E ceva rau?

| aLex22andra explică (pentru Raniia):

Daca te referi la batic in sensul in care am pus întrebarea da cred ca e ceva rău, acum gândește-te si tu e comod pentru un copil sa fie obligat sa poarte batic pe cap in biserica si chiar si in alte medii, mi se pare " un chin"!

| Raniia a răspuns (pentru aLex22andra):

Nu obliga si nu scrie Biblia ca fetitele trebuie sa poarte batic.Eu nu vad nimic rau daca in Biserica mamicile isi aduc fetitele cu baticut pe cap, chiar sunt atractive si placute. Daca sunt obligate chiar este''un chin''. Totusi nu este o regula peste tot exista extreme, astfel incat fiecare poate sa isi determine singur modul de imbracare si comportament.

| aLex22andra explică (pentru Raniia):

Mie mi se pare de-a dreptul nepotrivit si urat!
Si ce ți se pare așa atractiv la o " carpa" pe capul unei fetite sau plăcut?
Acest obicei ridiculizeaza statutul simpatic si copilaros al unei fetite.
Pai presupun ca la penticostali se intalneste acest obicei, deocamdată in alta parte n-am văzut!

| RAY a răspuns:

Cu cat e mai mic cu atat mai indoctrinat va vi acea persoana, parerea mea trebia lasat copilu sa decida ce vrea nu parinti lui sai decida viitorul

| TOTO54 a răspuns (pentru RAY):

Da ai dreptate.nu trebuie indoctrinat un copil cu tot felul de obiceiuri care nu le intelege.lasa-ti copii sa vina la mine a spus Isus,,, nu a spus nici odata fortati copii sa vina la mine! Copilul fiind fortat sa faca anumite lucruri...la maturitate se poate ajunge sa faca exact opusul! Nu spun ca nu trebuie sprijinit.sau sa nu fie dus la biserica! BA DA! dar sa il lasam singur sa decida ce vrea(mai ales botezul) este cel mai urat lucru cand au ca parinti si-au obligat copii sa faca botez! foarte urat.Cand stim foarte bine din scriptura ca botezul vine in urma Pocaintei( in urma nasteri din nou).nu poate exista un botez fara o pocainta! Si conditia care a spus-o Filip, Famenului Egiptian in vedere efectuari botezului a fost : SA CREZI DIN TOATA INIMA! eihhh un copil nu stie ce inseamna sa crezi din toata inima tocmai de aceea lasati copii sa decida singuri! Pentru ca s-ar putea ca locul unde ii fortati sa faca botezul sa fie chiar IADUL.cum spune si Domnul nostru: Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi închideţi oamenilor Împărăţia cerurilor: nici voi nu intraţi în ea, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi să intre.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu e obicei, e bine ce fac. Poate le plac, le-ai intrebat?
Ce e rau in asta?

| Jardelin a răspuns:

Mie mi se pare un pic exagerat! Copiii sint copii. Daca in Biblie scrie ca femeile sa se poarte cu capul acoperit, de ce trebuie sa fie considerate fetitele la fel ca femeile?!

Răspuns utilizator avertizat
| mizantropuldinmine a răspuns:

Obicei -sau mai degraba superstitie- fara rost sau vreo explicatie, credinta nu consta in baticul de pe cap

| ClausBBC a răspuns:

II foarte bine cand de mici fetitele sunt invatate sa poarte batic pentru ca in Biblie spune ca femeia sa aiba capul acoperit.

| aLex22andra explică (pentru ClausBBC):

Si cam cât de greu este sa îți dai seama ca femeile trebuie sa aibă capul acoperit conform bibliei nu fetitele, sau pentru tine o fetița este ca si o femeie?
Daca in biblie se referă strict la femei aia cu capul acoperit de ce lucrurile se interpretarea altfel?
Asta chiar mi se pare o prostie!

| ClausBBC a răspuns (pentru aLex22andra):

Stii cum ii...eu unul nu as pune fetele de mici sa poarte. Dar ii bine sa fie invatate de mici. nu foarte strict cum fac unii dar nici sa fie lasate sa faca ce doresc ele. aici depinde fiecare cum gandim situatia.

| aLex22andra explică (pentru ClausBBC):

Fiind copii ar trebui lăsate sa se bucure de copilărie cum trebuie, ori aplicarea unui obicei dedicat strict pentru femei in religia Crestina pentru copii mi se pare deplasata!

| ekekerica a răspuns:

Este foarte bine ca de mici copiii(fetele) sa fie invatati de mici sa poarte batic.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ekekerica):

Si de ce ar trebui cineva sa poarte batic? In viziunea ta toata lumea trebuie sa fie la fel?

| aLex22andra explică (pentru ekekerica):

Adică e bine ca o fetița sa fie pusă in aceeași postura cu cea a unei femei mature?
Este un copil, nu se poate atribui purtarea baticului de către un copil este absurd!
In afara de asta unde scrie in biblie ca fetitele sa poarte batic, mare atenție am scris fetite nu femei, scrie-mi citat din Biblie unde scrie așa!
Spui ca e bine, de ce?

| ekekerica a răspuns (pentru aLex22andra):

E bine ca pe viitor sa faca acel lucru, dar in Bliblie nu scrie ca la femei sa aiba batic, parul le-a fost dat ca invelitoare a capului

| ekekerica a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ai citit vreodata Biblia sau dai raspunsuri cum apuci? In Bilie spune ca femeile sa aiba capul acoperit, dar parul le-a fost dat ca invelitoare a capului.

| HueyFreeman a răspuns (pentru ekekerica):

Capul acoperit din ce motiv? Are popa alergie?

| Thunderstruck a răspuns (pentru ekekerica):

Sa-mi fac nevoile pe Biblie, ma doare in anus ca scrie in ea ca femeile trebuie sa aiba capul acoperit.Astea sunt ritualuri primitive. Daca copiii n-ar fi asa indoctrinati de mici si li s-ar zice dupa 18 ani de doamne doamne iti garantez ca mai putin de 10% ar crede. Oricum, stii ca o religie e stupida cand iti cere sa iti acoperi capul.

| ekekerica a răspuns (pentru Thunderstruck):

Fiecare cu parerea lui...

| ekekerica a răspuns (pentru HueyFreeman):

Se vede ca n-aveti minte nici cat....lasa-te de raspunsuri date aiurea si apuca-te sa citesti Biblia.

| HueyFreeman a răspuns (pentru ekekerica):

Omule, am pus o intrebare. Astept un raspuns care sa nu-mi ocoleasca acea intrebare. Te intreb, STII sau NU STII de ce trebuie ca o femeie sa-si acopere capul? Fiindca eu nu stiu, si asa ceva nu scrie in hartia igienica divina a voastra. Daca nu poti raspunde la aceasta intrebare fara sa o ocolesti si fara sa te rezumi din nou la atacuri ad hominem atunci consider ca esti un ipocrit.

PS: Eu nu m-am luat de capacitatea ta mintala.

| HueyFreeman a răspuns (pentru ekekerica):

PS2: Te contrazici singur.

"dar in Bliblie nu scrie ca la femei sa aiba batic"
"In Bilie spune ca femeile sa aiba capul acoperit"

| ekekerica a răspuns (pentru HueyFreeman):

Pai noah chjiar si tu zici ca tr sa aiba capul acoperit si trebuie nu spune ca, cu batic neaparat dar spune ca trebuie sa aiba capul acoperit
PS: Scuze de ce am zis mai inainte!

| HueyFreeman a răspuns (pentru ekekerica):

Nu am zis ca trebuie, am intrebat de ce trebuie. Mi se pare o prostie faptul ca zeului i-ar pasa ce porti tu pe cap cand intri in templul lui. Grele limbile astea romane.

| ekekerica a răspuns (pentru HueyFreeman):

Tu iti dai caciula jos cand intri intr-o incapere?

| HueyFreeman a răspuns (pentru ekekerica):

Da, daca imi este cald.

| aLex22andra explică (pentru ekekerica):

Si la barbati cum e si ei au par nu, deci si lor li s-a dat parul ca invelitoare a capului?

| aLex22andra explică (pentru HueyFreeman):

laughing) are alergie, buna asta!laughing

| ekekerica a răspuns (pentru aLex22andra):

Citeste Biblia si lumineazate daca asa grei vis de cap laughing

| ekekerica a răspuns (pentru HueyFreeman):

N-ai 7 ani de akas, cand un barbat intra intr-o incapere politicos ii sa dai caciula jos, iar femeia e exact opusubig grin

| ekekerica a răspuns (pentru HueyFreeman):

Dar noah fiecare cum vrea si cum crede!

| HueyFreeman a răspuns (pentru ekekerica):

Politicos pentru ce? Ca sigur pe tanti Leana o doare-n cot daca imi dau eu caciula jos sau nu, o fac doar pentru confortul. Si de ce este femeia opusul? Care ar fi motivul ala maret pentru care femeia nu are voie sa-si arate capatana intr-o incapere?
*Acasa, nu esti mai jmjmecher daca scrii cu k sau stiu eu altceva.

| aLex22andra explică (pentru ekekerica):

Citește tu biblia si lumineaza-te!
In caz ca nu știi o fetița nu e ca si o femeie, iar in Biblie scrie clar ca femeia sa aibă capul acoperit nu poți sa interpretezi asta aplicandu-se si in cazul unui copil!

| ekekerica a răspuns (pentru aLex22andra):

Pe vremea cand s-a scris Biblia nu se facea diferenta intre femeie si fetita desteptule.

| ekekerica a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nici tu nu esti mai smecher daca scrii smecher cu j sau poate chiar nu sti sa scrii laughing Hai ca m-am saturat sa-mi bat capu cu voi...happy

| aLex22andra explică (pentru ekekerica):

Se pare ca ai uitat sa iei in calcul numele de user al meu!laughing
Pai ce mă interesează pe mine cum se vedeau lucrurile atunci, noi vorbim acum in prezent banuiesc ca atâta lucru e clar ca o fetița nu e pe același plan cu o femeie, măcar atât daca nu mai mult!

| ovyforgod a răspuns:

Fiecare parte femeiasca TREBUIE sa aiba capul acoperit.

| aLex22andra explică (pentru ovyforgod):

De ce?

| ovyforgod a răspuns (pentru aLex22andra):

CORINTENI 1:13 Judecaţi voi singuri: este cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu desvălită?

| aLex22andra explică (pentru ovyforgod):

Ok am înțeles asta scrie in Biblie, dar revenind la subiect eu nu înțeleg de ce unii considera ca si fetitele trebuie sa poarte batic!
Deci din nou repet in Biblie scrie ca femeile sa aibă capul acoperit, deci felul in care unii judeca lucrurile nu este corect din punct de vedere al bibliei in primul rând.