| sandra2012 a întrebat:

Am vazut la stiri o femeie foarte bolnava, care are nevoie de o transfuzie de sange pentru a supravietui. Insa familia ei nu este de acord deoarece religia lor nu permite transfuzii de sange. Ei spun ca asta este voia lui Dumnezeu, iar femeia e in pericol sa moara. Am vazut ieri pe un post tv la stiri, deci este cat se poate de real. Credeti ca Dumnezeu vrea asa ceva sau gandirea lor? Absurda, in opinia mea.

11 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cred ca oamenii aceia au o lipsa mare de neuroni?-:

Răspuns utilizator avertizat
| ndc a răspuns:

Ori le lipseste o parte mare din creier, ori o vor moarta.
Dar parca existau substituturi artificiale pentru sange...

| bendis92 a răspuns:

Dumnezeu nu are nici o legatura cu asta. laughingEi si-au ales religia asta prin urmare stiu in ce s-au bagat. E o prostie sa nu-ti lasi un membru al familiei sa fie salvat din cauza unei baliverne religioase, dar ei n-au cum sa vada asta- oricum e o alta mentalitate pe care eu nu o inteleg, dar in fine nu avem ce face, trebuie sa-i acceptam si pe ei. Numai bine!winking

| Eღilia62 a răspuns:

Am vazut si eu acea stire.Sunt oameni inapoiati, care n-ar trebui sa existe in zilele noastre, iar acea religie trebuie desfiintata si sa adere la una mai normala.

| AndraKame a răspuns:

Si eu am vazut cazul, dar nu erau crestini sau catolici, erau dintr-o secta anonima careia nu i-au spus numele.Pana la urma,fiecare are dreptul sa creada in ce vrea,cand vrea si unde vrea,dar de la asta pana la a lasa un om sa moara,mai ales ruda,este o distanta lunga.Din cate stiu eu(poate ma insel) Biserica Ortodoa incurajeaza familiile cu morti sa le dea organele altor pacienti in nevoie.Dar, de obicei, sectele acestea au total alte marturii si tot tacamul invers religiilor de baza.

| BlueOctober a răspuns:

Parerea mea e ca acesti oamnei sunt trallala la cap.de ce mai sunt doctori? e logic ca daca ei sunt pe pamanct asta este datoria lor sa salveze oamnei cat mai multi eu una nu suport faza asta adica de ce trebuie sa sufere altii daca ai tu niste prejudecati retarde nu?

| florin08 a răspuns:

Daca intr-adevar exista un dumnezeu si daca intr-adevar asta e voia lui atunci e psihopat.Chiar si asa eu cred ca religia a fost interpretata gresit de multi oameni.Asta e traditie nicidecum religie. Unii or sa ziceti ca sunt ateu dar nu sunt.Au venit niste atei la mine la usa ca daca vreau sa fiu in secta lor si am zis nu pentru ca nu asa sunt eu. Daca nu cred in dumnezeu asta e gandirea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am raspuns odata ezact la aceeasi intrebare.este obositor, cauta tu intrebarea de ieri si vezi raspunsele.

| Alexander123 a răspuns:

Sunt nebuni. Dumnezeu ii iubeste pe oameni, n-ar vrea sa moara decat la momentul potrivit.Transfuzia aia doar i-ar prelungi viata.

| madutzaa19 a răspuns:

Sigur sunt Martorii lui Iehova, ca aia nu accepta sange sau sa dea sange...este o PROSTIE. Dumnezeu ne iubeste pe fiecare.