| Exilee a întrebat:

AM vazut o intrebare legata de "argintul viu" ( mercur). SUnt mai putin dotat in informatie in ceea ce priveste acest lucru. De ce mercurul ( element chimic din sistemul periodic) este folosit in practici oculete? Ma lamureste cineva? happy

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu stiu de ce, dar ce stiu e ca practicile oculte sunt in stransa legatura cu demonii.

| ErrorFound a răspuns:

Mai era folosit si pentru a vindeca sifilis-ul in Londra evului mediu, dar in rest nu stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Stai mercurul nu e o subtanta mortala?

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Printre altele, da...

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista mai multe substante toxice folosite ca medicamente.Si mai exista acea doza letala.De exemplu, unele substante toxice pot fi folosite ca somnifere/calmante intr-o cantitate mica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Multumesc de informatie

| vitbsk a răspuns:

Pt că practicile oculte sunt de când lumea și acu câteva mii de ani, alchimiștii erau considerați oameni cu puteri supranaturale iar, eliminarea adversarului cu ajutorul mercurului era un vârf al științei oculte la acea vreme ce echivala cu "miracolul" pentru outseideri.

Trecând prin sita timpului, anumite practici oculte s-au transmis din generație în generație, iar în unele cazuri însemnătatea lor s-a șters fiind aplicate după ureche de tot felul de oameni avizi să facă orice pentru bani.