| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut raspunsuri gen : " isus se ruga lui dumnezeu tatal, el fiind dumnezeu fiul ". Fie sunt zei diferiti si nu mai aveti o religie monoteista, fie sunt acelasi zeu si sufera de schizofrenie.
Care varianta este corecta?

10 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Nu te duce capul, nu mai insista.

| shadovv a răspuns:

E ca dualismul corpuscul-unda.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu este Tatal iar Isus Cristos este Fiul.Este diferenta intre ei.Asa cum un tata este mai mare ca un fiu, logic sa fie la fel si in cazul lor. Apoi chiar Isus a recunoscut ca Tatal este mai mare ca el.Ioan14:28

| unknownn a răspuns:

De cand o aparut pe site categoria "Religie" se cam duce de rapa.
Vin toti ratatii cu intrebari EXTREM de stupide la categoria asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci Isus este fiul lui Dumnezeu, deșteapto.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sufera de schizofrenie

| temugin a răspuns:

Nu draga mea, este una si aceeasi persoana, de exemplu cum esti tu : tatal=constiinta ta; fiul= sufletul tau; sf duh=gandirea!
Asta e toata chestia cu sf treime!

| RazvanAttilaRus a răspuns:

Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul, si Dumnezeu Sfantul Duh sunt aceeasi persoana! fiecare egale intre ele si legatura stransa! nu mai pune asemenea intrebari stupide te rog!

| yoyomaster a răspuns:

Este ceva mai complicat... dumnezei sunt 2, adevarat, dar uniunea lor cu duhul sfant il reprezinta pe dumnezeu ca intreg, cu mai multe personalitati!

| Nicoleta_Troncea_1970 a răspuns:

Sunteti saraci cu duhul...