| anonim_4396 a întrebat:

? Care varianta este corecta :
1 - Isus este fiul lui dumnezeu (personaje diferite)
2 - Isus este propriul lui tata (acelasi personaj)

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus este Fiul lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

"isus este fiul lui dumnezeu"... Deci varianta 1. Cred ca iti poti da seama singura unde vreau sa ajung nu?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu unde vrei sa ajungi pentru ca nu poti sa intelegi ca sunt trei persoane in una singura. Exact cum coaja, albusul si galbenusul foarmeaza un ou, tot asa este si cu trinitatea.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

In primul comentariu ai zis ca este "fiul", acum zici ca sunt 3in1.

Oul este format din 3 parti diferite (3 personaje diferite). Le poti separa gen sa trimiti galbenusul intr-o cana (pamant), coaja si albusul sa ramana pe masa (cer). Asta nu inseamna ca cele 3 sunt la fel sau ca sunt acelasi personaj.

Daca trinitatea e ca oul, atunci sunt 3 personaje diferite care impreuna formeaza un intreg.

Fie zici "isus este FIUL" fie renunti la partea cu "FIUL" si zici "isus este fix dumnezeu". Dumnezeu nu si-a trimis fiul ca sacrificiu ci s-a trimis pe el insusi. El a "murit" nu "fiul" lui.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Isus este Fiul lui Dumnezeu, deci in esenta este Dumnezeu. Are aceeasi natura ca si Tatal.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

"Isus este Fiul lui Dumnezeu, deci in esenta este Dumnezeu. Are aceeasi natura ca si Tatal."... Si tu, in esenta esti jumatate din parintii tai si ai aceeasi "natura" ca ei. Toti 3 formati un intreg, o familie, intrati la categoria 3in1 dar asta nu inseamna ca toti 3 sunteti acelasi personaj. Sunteti diferiti. Din ce ai zis acum, rezulta ca si personajele treimii sunt diferite dar impreuna, la fel ca tine si parintii tai formeaza un intreg.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti sa intelegi Trinitatea, decat daca cauti acest lucru cu o inima sincera si curata si cercetezi Sfanta Carte.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Astea-s scuze penibile.

| milan9 a răspuns:

În cadrul naturii divine, există o singură "naştere", din veşnicie, cea a lui Dumnezeu Fiul din Dumnezeu Tatăl.

Venirea pe pământ nu a fost o "naştere" pentru Dumnezeu, ci doar o asumare a umanităţii de către El, prin Întrupare.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Prima data ai zis "dumnezeu fiul din dumnezeu tatal" dupa care ai zis "prin intrupare". Hotaraste-te.

Keep It Simple... varianta 1 sau varianta 2, fara a mai incerca sa explici? Sunt personaje diferite sau sunt acelasi personaj?

| DyNo a răspuns:

Nici una.

| Omega233 a răspuns:

Ambele. Daca zicem ca Dumnezeu e in fiecare persoana, atunci Iisus ar fi propriul lui tata. Si vice versa.

| AmaliaApetri a răspuns:

Iisus e Fiul si nu e un personaj ci o persoana pentru ca a coborat pe Pamant si a luat corp omenesc drept infatisare.
Cat despre "propriul tata" cred ca te referi la Sf treime, unirea celor 3 :Tatal, Fiul si Sf. Duh.