| dracu14 a întrebat:

Am vazut recent la stiri un caz, un copil de 5 luni cu o problema cardiaca este lasat sa moara deoarece parintii lui, adepti ai religiei penticostale refuza operatia din cauza religiei.
Oare pana aici merge prostia? O tampenie de religie este mai importanta decat un copil?

36 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Chiar ma intrebam de ce nu sare nimeni sa ii innegreasca pe credinciosi din moment ce unii abia asteapta un subiect de genul asta!
Ca sa lamuresc situatia, stiu sigur ca s-a stat de vorba cu parintii respectivi si ei au declarat ca nu li s-a explicat, ca personalul medical nu a stat de vorba cu ei referitor la detaliile situatiei lor, nu au fost informati corect iar ei au fost sceptici neavand informatii suficiente! Tipic medicilor de peste tot. Ulterior, am inteles ca parintii ar fi acceptat ca operatia sa fie facuta. Dar bineinteles ca ziaristii abia au asteptat un astfel de moment ca sa scrie de rau impotriva unei religii. Asta nu are nicio treaba cu religia, penticostalii accepta transfuzii de sange, operatii, intervenitii medicale, asa ca nu va grabiti sa ii judecati asa repede. Mai degraba concentrati-va asupra cazurilor din bransa voastra ca sunt mult mai multe si mai grave, cu siguranta. Copilului respectiv nu i s-a intamplat nimic ra si deja strigati in gura mare. Tare mi-ar placea ca la fel sariti si cand e vorba de un caz de omor, de avort sau de alte nelegiuiri care se petrec in bransa voastra!

| morningstar a răspuns (pentru BlackSulphur):

Bla bla bla...

| BlackSulphur a răspuns (pentru morningstar):

Matur si relevant. Foarte frumos.

| morningstar a răspuns (pentru BlackSulphur):

Exact asta am de spus cand citesc aberatii! big grin

| AnyAnA99 a răspuns:

Acei oameni cred ca ajung in iad daca salveaza un om.asa cred ei.Nu pot sa imi dau seama cat de redusi sunt unii... Dumnezeu nu te pedepseste daca faci o fapta buna si salvezi viata cuiva--adica e logic-pentru orice crestin.Si nu, prostia nu merge pana aici.E fara limite(din pacate sad )

| Al99 a răspuns (pentru Lizzu):

Ai fost manipulata de un articol de cacao.
Informeaza-te si gandeste cu creierul tau.
Copilul va fi operat.
A fost o neintelegere dar nu din cauza religiei.