| chelstone a întrebat:

O noua opera macabra a sectantilor crestini, propavaduitori ai cuvantului lui dumnezeu: http://www.bzi.ro/era-sa-si-omoare-copilul-din-cauza-rel igiei-243560

In lumea asta sunt multe religii care isi disputa suprematia prin varsare de sange, insa printre cele mai macabre ramane cea crestina, religie a caror adepti se lupta la nivel ideologic intre ei in raport cu acelasi dumnezeu.

De ce trebuie sa sufere o viata intreaga un om pentru iubirea parintilor fata de zeii morti?! Practic, in acest caz in care s-a facut voia domnului, un om nevinovat are de suferit o viata intreaga, unde este dreptatea lui dumnezeu in astfel de cazuri?!
Si pana la urma daca cineva este incuiat la minte, ok, dar de ce sa nu semnezi procesul verbal prin care iti asumi riscurile la care te supui refuzand operatia de cezariana!? De ce trebuie sa plateasca medicii pentru prostia crestinilor?!

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dupa cum si medicul a comentat ca asa ceva nu a mai intalnit.Acest lucru nu are nici o legatura cu religia.Este doar convingerea lor,hotararea lor. Daca un ateu este criminal in serie, inseamna ca toti ateii sunt criminali? Sotia pastorului nostru are patru nasteri, toate cu cezariana.

| chelstone explică (pentru EmaS):

Sa inteleg ca si tu esti penticostala?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Nu conteaza ce sunt eu.Dar, nu tine de religie hotararea pe care au luat-o ei.Credinta fara fapte este moarta.Nici un cult sau o denominatiune nu poate sa mantuiasca.Doar credinta in Domnul Isus.Nu vreau sa chem pe oameni la un cult, ci la Dumnezeu prin Isus Hristos.

| chelstone explică (pentru EmaS):

Ba da, tine de religie, a fost sfatuita de pastorul ei, deci era considerat pacat.
''Sotia pastorului nostru are patru nasteri, toate cu cezariana. ''
Sa inteleg ca si tu esti penticostala, ortodocsii nu au pastori, iar asta motiveaza in mare masura parerile tale de pana acum.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Dar tu ai citit acolo ce spunea doctorul? Ca nu a mai intalnit asa ceva.Deci,nu este o regula, este o exceptie.Las-o balta, tu nu esti nici macar crestin-ortodox.

| chelstone explică (pentru EmaS):

''Maine, poimaine avem din nou un astfel de caz si daca se intampla sa moara pacienta este tras la raspundere medicul"
Vezi ca mai exista astfel de cazuri, iar cel cu femeia care a refuzat transfuzia de sange face parte din aceeasi categorie, si nu toate cazurile sunt mediatizate.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Este plina lumea de ciudati.

| chelstone explică (pentru EmaS):

Si crestinii fac parte din acea categorie.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Si ateii, de asemenea!

| chelstone explică (pentru EmaS):

''Si ateii, de asemenea!''
Ba nu, ateii nu se roaga la zei inchipuiti si nici nu sunt habotnici. Ateii nu ling moaste si nici nu cauta raspunsuri intr-o carte hidoasa sau gasesc ca fiind voia divinitatii toate esecurile vietii.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Ce legatura au convingerile religioase cu alegerile facute de fiecare individ in parte, indiferent daca acesta crede in Dumnezeu sau in ego-ul lui?

| chelstone explică (pentru EmaS):

laughing Pai sunt in stransa legatura pentru ca in astfel de cazuri se ajunge la astfel de solutionari din cauza ca pacientii considera ca savarsesc un act considerat pacat de catre religia de care apartin, sunt constransi de normele religioase, este alegerea unui individ indoctrinat, influentat de dogmele religioase de care apartine si care duc la astfel de situatii oribile. Se pare ca iti este foarte greu sa intelegi...

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Si tu te incapatanezi sa spui ca din cauza credintei au refuzat sa faca cezariana.Nu vrei sa intelegi ca este doar un caz izolat si chiar nu are de-a face cu credinta!

| chelstone explică (pentru EmaS):

Indoctrinarea religioasa este cauza, iar cazul nu este unul izolat. Tu spui ca nu din cauza credintei pacienta a refuzat operatia de cezariana, in timp ce pacienta astfel si-a motivat alegerea?! Pai despre ce vorbesti?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Bine,crezi ce vrei tu.Eu as face daca ar fi cazul cezariana, fara sa am vreun sentiment de vinovatie, sau pacat.

| chelstone explică (pentru EmaS):

Aici nu este vorba despre ce cred eu, ci despre un fapt concret, o femeie a si-a pus in pericol viata din motive religioase.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Este problema ei.Fiecare face ce doreste cu viata lui.Tu, nu?

| chelstone explică (pentru EmaS):

Problema el?! Nu e chiar asa, prin dorinta ei stupida motivata prin credinta sa, a distrus viata noului nascut, caci, acesta va fi paralizat si va avea sechele (de ordin psihic si nu numai) deorarece a suferit un traumatism cranian in timpul nasterii si toate astea din cauza convingerii religioase pe care le are cineva. Tot din cauza acestei paciente care nu a semnat procesul verbal, care se semneaza la orice interventie chirurgicala prin care isi da acordul sau nu sa fie operata sau nu, a pus in pericol libertatea medicilor, pentru ca nu si-a asumat consecintele alegerii ei, daca ea sau copilul mureau medicul ar fi fost cercetat pentru omor din culpa, la fel cum se intampla in cazul tipei care a refuzat transfuzia de sange, celui care a lovit-o i s-a schimbat incadrarea, deocamdata. Asa ca nu prea merge cu ''problema ei''...

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Sigur ca este problema ei,sau brusc a devenit problema ta? Poti tu sa o obligi sa faca ceva ce nu doreste? Sau, pot eu sa te oblig sa crezi in Dumnezeu? Fiecare avem libertatea sa facem alegeri, si tot noi vom suporta consecintele sau beneficiile alegerilor noastre.

| chelstone explică (pentru EmaS):

''Poti tu sa o obligi sa faca ceva ce nu doreste?''
Si aceasta femeie de ce a curmat sansele la o viata normala a propriului copil doar pentru ca ea ii iubeste pe zeii morti?!

''Fiecare avem libertatea sa facem alegeri''
Da, dar nu si atunci cand sunt implicate si vietile altora in joc, cu atat mai putin sa faci alegeri in functie de dogmele religiei de care apartii, pentru ca nu-i nimeni dator sa plateasca pentru prostiile unui indoctrinat (medicul la puscarie iar copilul schingiuit pe viata)

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Daca ea a refuzat, nu se face medicul vinovat.Te astept sa-mi raspunzi la intrebarea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chelstone):

Sunt crestin neoprotestant. Situatia prezentata de tine se "parctica" cu precadere la Martorii lui Iehova. In plus, asa cum a spus Ema, depinde de convingere. Daca stai sa te uiti sunt destui pocaiti printre medici, asa ca nu putem generaliza. E adevarat ca cei prezentati in cazul de mai sus, pacientii, au actionat gresit. Din pacate, sunt multi care nu au de a face cu D-ZEU, insa au putere de convingere asupra celor mai putin inteligenti si acesta rezultatul e dezastruos (imi aduc aminte de un caz pezentat pe Discovery in care un pastor si-a ucis cu sabge rece 2 neveste. Pentru mine e clar ca tipul avea doar o functie in biserica, avea carisma si putere de convingere, dar nu avea nimic comun cu D-ZEU). Daca stai sa te gandesti, evanghelistul Luca a fost medic. Daca Isus avea ceva impotiva lui ca si medic, nu il lua printre apostoli. Cazul mentionat de tine e neplacut, insa nu e caracteristic tuturor.

| chelstone explică (pentru EmaS):

''Daca ea a refuzat, nu se face medicul vinovat.''
In mod sigur nu cunosti legea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chelstone):

De ce nu au acelasi impact si cazurile in care pacientul, indiferent cine ar fi el, moare daca nu are bani suficienti sa indese in buzunarul medicului sau este tratat de cineva care spune ca e medic, dar a facut facultatea la fara frecventa sau la "distanta". Cate cazuri de pacienti omorati de medici din lipsa lor de cunostinte si incalcarea abuziva a juramantului lui Hipocrate si se ridica din umeri. Acei medici de ce nu sunt blamati? Nici macar acuzati de malpraxis nu sunt ci isi exercita in continuare meseria, bine-mersi. Sa nu intelegi gresit ca asi avea ceva impotriva ta. Era doar privirea aruncata spre medici, din alt unghi. Cand nu sunt ei de vina, in 10% din cazuri, fac mare circ, iar cand sunt de vina, oricat s-ar zbate omul nedreptatit, nimeni nu "aprinde" discutia. Da, sunt foarte furios pe majoritatea medicilor din Romania.

| chelstone explică (pentru anonim_4396):

''Cazul mentionat de tine e neplacut, insa nu e caracteristic tuturor. ''
Pai nici nu-i nevoie sa fie caracteristic tuturor adeptilor unei religii, vezi tu, simplu fapt ca exista chiar si la nivel ideologic, mental cumulat cu cateva astfel de intamplari cum au fost cele doua prezentate in mass-media in ultima vreme pateaza blazonul celor care sustin astfel de practici la nivel mental sau chiar le aplica in viata reala. Iar acea femeie a recurs la aceasta solutie fiind consultata de pastorul sau, ori atunci nu stiu cat de izolate sau cat de mult caracterizeaza sau nu astfel de practici pe apartinatorii cultului respectiv. Tind sa cred ca exista astfel de credinte pentru ca altfel nu s-ar fi ajuns intr-o astfel de situatie, femeia ar fi facut operatia fara probleme, insa ea a fost constransa de ideologia religioasa a cultului de care apartinea. De aici reiese clar ca fiind o caracteristica a practicantilor din acest cult, altfel nu vad nevoia consultarii unui pastor pe o astfel de tema si interzicerea operatiei de catre pastor, care presupun ca s-a bazat pe normele pe care le aplica cultul de care apartine.

| chelstone explică (pentru anonim_4396):

Cazurile de malpraxis au fost la randul lor foarte mediatizate, vezi cazul ciomu sau al altor medici carora li s-a retras dreptul de a profesa pe o anumita perioada de timp sau pe tot parcurusul vietii.

''tratat de cineva care spune ca e medic, dar a facut facultatea la fara frecventa sau la "distanta"''
Nu conteaza sub ce forma de invatamant a facut facultatea, atat timp cat si-a luat diploma in mod onest nu vad care ar fi problema, examenele sunt aceleasi.

| chelstone explică (pentru EmaS):

''Sotia pastorului nostru are patru nasteri, toate cu cezariana. ''
Acum inteleg si eu de ce tot atasai legaturi catre tot felul de filmulete cu conferinte de pe youtube, si acum imi dau seama si la ce conferinte spuneai ca iei parte. Astfel se explica toate actiunile tale de pe TPU, dar sa stii ca tot pe youtube gasesti o multime de filmulete de la conferinte de ordinul celor prezentate de tine cu tot felul de lunatici si psihopati:
http://www.youtube.com/watch?v=uuBzkwQ2T_w&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=13LptUqSxJU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=OduzG5Dt_fg

| anonim_4396 a răspuns (pentru chelstone):

Da, da! Aici ai mare dreptate! Din pacate, exista si asa ceva. Insa acea femeie, in opinia mea, nu are minte in cap, i s-a facut spalare de creier si la ceea ce ar mai fi avut, daca a cerut sfatul pastorului intr-o problema de sanatate, unde orice om cu mintea intreaga ar fi zis sa accepti solutiile specialistului, adica ale medicului. Ideea e ca D-ZEU spune in Bilbie foarte clar: "Cercetati toate lucrurile si luati ceea ce este bun." E clar ca acel pastor nu avea nimic de a face cu D-ZEU. Si din pacate, poate unii oameni de buna-credinta platesc efectiv cu viata pentru tampeniile unui om. Asta e parerea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chelstone):

Sper sa nu ma intelegi gresit. Medicina nu o poti face la fara frecventa. Nu ma refer la alte facultati unde materiile permit asta si nici la cei care si-au luat diploma "pe bune" cum spunem noi. Ma gandeam la cazuri de genul: e fata/fiul doctorului X, e nepotul/a, doctorului Y, sunt la medicina dar ei nu dau pe la cursuri de loc, ce sa mai zicem de practica. Parintele plateste examenele. Pe numele parintelui e angajat si el habar n-are care e substanta activa din algocalmin. Te trezesti dus la spital, tratat de raceala, dar tu mori, ca aveai probleme cu ficatul sau mai stiu eu ce. Si pe mine ma deranjeaza coruptia din sistemul sanitar. Iti trage bani din salar, dar daca ai probleme trebuie sa sari cu dreptul, ca altfel nu se uita la tine. Tin minte anii '89 - '90 dupa revolutie. Mama mea era bolnava de cancer in faza terminala. Mergeam cu tatal meu la medic sa-i ducem "dreptul" si ne intreba cu tupeu : "Azi ce-mi umplii? Frigiderul, barul sau buzunarul?" Asta in conditiile in care stia ca mama mea avea zilele numarate. Sper sa intelegi aversiunea mea fata de ei. E drept ca sunt si unii medici care isi dau tot interesul, asa cum ar trebui sa fie de fapt, care aprecieaza cat poti sa dai sau daca nu ai de unde tot te trateaza frumos. Insa astia sunt foarte rari in Romania.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate Adi,asta ii tot explic si eu lui Chelstone,dar el o tine pe a lui, pentru ca asta ii face placere, sa loveasca in crestin.Nu vrea sa inteleaga ca este un caz izolat, singular si nu are de-a face cu crestinismul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Pe de-o parte il inteleg. Noi, crestinii avem o responsabilitate foarte mare in felul in care il prezentam pe D-ZEU. Pe de alta parte, nici Satana nu doarme, cautand sa-i prezinte atat lui cat si altora (inclusiv noua, crestinilor in anumite conditii concrete de viata), un text extras din context si facut pretext. Fiecare gest va fi analizat, exploatat la maxim. Si daca esti contra ceva e clar ca vei vedea exemplele negative intr-o lumina mai amplificata. Oricum, pana nu se convinge el personal de modul cum trebuie privite anumite lucururi noi nu prea avem ce face. Ma gandesc ca, daca intreaba si vrea sa afle pe bune, ii va fi util. Daca nu, repet partial raspunsul de pe privat : mantuire sau marturie. Oricum e important faptul ca e un tip inteligent, chiar daca uneori pare acid sau foarte dur. Are dreptul la replica si la o gandire libera. happy

| chelstone explică (pentru EmaS):

Caz izolat?! http://www.ziare.com/......iei-167294 citeste despre cazul acestei britanice.

| chelstone explică:

''Ce înseamnă cuvântul " sectant " pentru tine?''
Sectantul este cel care s-a desprins de religia ''mama''. In cazul de fata multi dintre penticostali, marorii lui iehova, pocaiti, etc au ales sa se desprinda de religia mama, bazandu-se totusi pe aceeasi carte, si chiar daca s-au nascut intr-o familie de penticostali de exemplu, ei apartin tot de un cult al caror partizani s-au desprins dintr-o religie mama sau de la un punct comun care era unul general la un moment dat.

| chelstone explică:

''În cazul prezentat de tine " Sectantul este cel care s-a desprins de religia "mama"...", înseamnă că și tu ești sectant. Și tu te-ai desprins de ortodoxie.''
Cand am spus sectant, m-am referit la faptul ca toate religiile legate de dumnezeu s-au divizat la un moment dat, toate se bazeaza pe biblie, doar ca au viziuni diferite, biblia fiind punctul ce-i uneste, si nu, eu nu sunt un sectant, eu nu m-am desprins de ortodoxie pentru ca am gasit adevarat cuvantul altor religii derivate din ortodoxism, si nici nu recunosc ortodoxismul sau catolicismul ca fiind religia mama, aceste divizari au inceput sa se faca inca de la aparitia bibliei, biblia este mama religiilor crestine.

''mai ales că te afli la o rubrică destinată lor''
Rubrica se numeste religie, nu crestinism...

| Trinitas a răspuns:

Astfel de persoane ar trebui castrate.

| wales a răspuns:

Dragă chelstone,

Vorbești dintr-o totală necunoștință de cauză și te legi cu disperare de fel și fel de cazuri izolate pentru a denigra numele Lui Dumnezeu și creștinism în general.
Este fascinant felul cum relativiștii " atei " care spun că iubesc ideea de toleranță se dovedesc până la urmă foarte bigoți. Un proverb englezesc spune așa:
Atunci când arunci cu noroi în alții, nu numai că te murdărești pe mâini, dar pierzi și mult teren de sub tine. Ai prins ideea?
Te bați cu pumnii în piept că respecți legea morală, când tu, de fapt, ești un meschin care vânează lucruri mărunte, dar te-ai sesizat vreodată de exterminarea în masă de fetuși din țări ateiste precum China? Atrocități la vedere necondamnate de oameni și privite de voi ateii ca fiind ceva normal și moral cu justificări care mai de care mai trăznite. În realitate avortul este o crimă pe care omul fără Dumnezeu nu e dispus să o plătească și să o condamne.

" O noua opera macabra a sectantilor crestini "

Tu nu cunoști bine sensul cuvintelor, dar te bagi în seamă singur ca și cum le-ai ști pe toate. Ce înseamnă cuvântul " sectant " pentru tine? Doar nu crezi că tot ce este înafara religiei ortodoxe se încadrează la sectă?
Nu uita că și ateismul este tot o religie, iar în țările occidentale nu prea există religia ortodoxă, asta înseamnă că toți sunt sectanți?

| chelstone explică (pentru wales):

''iubesc ideea de toleranță se dovedesc până la urmă foarte bigoți''
laughing Uite cum sta treaba, eu tolerez ideile altora atat timp cat nu afecteaza si nu se interpun regulilor morale si ale societatii, dar nu pot fi tolerant fata de atrocitatile comise in numele zeilor sau ca urmare a convingerilor religiose, ca eu nu omor pe nimeni pentru ca nu cred in dumnezeu sau mai stiu eu care alta entitate, cum de altfel s-a intamplat in cazul acesta.

| wales a răspuns (pentru chelstone):

Dragă chelstone,

În cazul prezentat de tine " Sectantul este cel care s-a desprins de religia "mama"...", înseamnă că și tu ești sectant. Și tu te-ai desprins de ortodoxie.
Bineînțeles că nu asta înseamnă, dacă stăm bine să ne gândim la început a fost doar Învățătura Lui Dumnezeu, asta reprezintă de fapt ce vrei tu să numești " religia mamă ".
Sectă =. Grup de persoane izolate, care susțin o doctrină filozofică, politică, grup de persoane care s-au închis în cercul intereselor lor mărunte etc.
Pentru cultura ta generală, bisericile protestante și neoprotestante sunt majoritare în alte țări, nicidecum nu se încadrează la " grup izolat ", sau în viziunea ta toți sunt sectanți? Mai scoate și tu capul în lume, nu îți forma un principiu de viață doar după forma cartierului tău. Devii penibil cu postările tale continue pline de ură la adresa creștinismului în general, mai ales că te afli la o rubrică destinată lor. Despre atrocitățile din China și alte țări ateiste pe care le-am prezentat în primul meu răspuns văd că nu ai comentat nimic, le ocolești, sau ești selectiv? Alegi doar ce-ți convine. Dacă ești un om integru comentează tot, fără ocolișuri și menajamente.

| DorelSudoru a răspuns:

Niste idioti dales ****.Pai dragi mei viitoru' omului(copilului)ala este distrus, si nu, NU e o incercare de la d-zeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chelstone? da ce dur esti? bat pariu ca esti ateu? sigur esti.ar fi culmea sa spun ca esti crestin da te prefaci.te judeca astia si te exclud din gasca.asa ca ...ai dreptate; heeeiii ateilor? chelstone are dreptate. crestinismul e macavru.sau macadru.sau maca.brr.u?