| Nuexistadreptate a întrebat:

De ce este religia asa nedreapta? Zilele trecute am vazut un video pe Youtube cu poze interesante printre care era una mai trista. Era un copil care manca frimituri de paine de pe jos si in spatele lui era un vultur. Vulturii mananca cadavre deci se intelege ca astepta sa moara acel copil. Cine a facut poza a castigat un premiu dar s-a sinucis dupa 3 luni din cauza la toate nenorocirile care le vazuse in acea calatorie. Oare unde este dreptatea? Un religios tipic merge duminica la biserica, se roaga mereu si umple burta cu sunca la fiecare sarbatoare si se duce in rai ca nu a facut nimic rau si nici macar riscat cu ceva in viata lui dar acel om se duce in iad pentru ca a avut un caracter mai slab. Sunt mii si mii de exemple, inteleg ca acesta e doar unul. Dar ma intreb, unde este oare dreptatea?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai crestini isi urmeaza doar propile interese,tu vb de copii aia din africa dar uitate in jur sa vezi cine isi da un pahar de apa,omul crede in dumnezeu din interes personal nu-i pasa lui de cel aproape lui i pasa ca dumnezeu sa-i dea lui de toate atat,asta e adevarul, dreptate nu exista, daca ar exista neam naste toti egali dar nu ne nastem asa ca nu exista, omul are nevoie de o speranta iar credinta cere credinta atat nu dovezi sau ratiune, stiinta doar speranta de a crede atat

| milan9 a răspuns:

Mingea este in teren iar Antrenorul isi roade unghiile pe margine pentru ca nu poate interveni sa apere poarta, sa dea goluri, sa reduca diferenta de scor...
In Statele Unite se arunca la gunoi sute de mii de tone de resturi alimentare zilnic iar in Uganda zilnic mor copii de foame.
Dintotdeauna statele bogate au devenit si mai bogate in detrimnetul tarilor lumii a treia...

| Mayhem666 a răspuns:

Acum poti intelege ca raiul si iadul nu exista, de asemenea nici Dumnezeu nu exista. Nici dreptate nu exista in lumea asta. Acum m-ai deprimat complet cand am citit faza cu copilul si cu vulturii. "Unde am pus lama aia?" Just Kidding!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Totul este asa cum trebuie sa fie.
Lumea exterioara este o reflexie a celei interioare.
Tocmai ne-ai impartasit una dintre problemele tale.Nu esti corect.

| VelaJohnny a răspuns:

Pai conceptiile religioase ale oamenilor sunt nedrepte fata de unii, dar in favoarea lor. Unde scrie in Biblie ca daca mergi regulat la intruniri crestine, spui rugaciuni si sarbatoresti cu fast sarbatorile, mergi in „rai"? Asta spun oamenii, dar nu poate fi argumentat cu vreun verset biblic. Conceptia ta este eronat creata in urma observarii persoanelor care spun ca is religioase. Te asigur, crestinismul adevarat nu are nici o legatura cu asta. Biblia promoveaza dreptatea, chiar si in aspectul asta. De ce crezi ca la baza constitutiilor multor tari se afla principiile Bibliei? Ca sa demonstrez ce spun, uite cateva dintre practicile pe care Biblia le promoveaza:

Ioan 15:13 „Nimeni nu are iubire mai mare decât aceea în care cineva îşi dă sufletul pentru prietenii săi."

1 Corinteni 16:14 „Faceţi toate lucrurile cu iubire."

Coloseni 3:14 „Dar, pe lângă toate acestea, îmbrăcaţi-vă cu iubirea, pentru că este o legătură perfectă a unităţii!"

Isaia 1:17 „Învăţaţi să faceţi binele! Căutaţi dreptatea! Corectaţi-l pe asupritor! Faceţi-i dreptate orfanului de tată! Apăraţi cauza văduvei!"

Evrei 13:16 „Pe lângă aceasta, nu uitaţi să faceţi binele şi să împărţiţi bunurile cu alţii, căci astfel de jertfe îi plac lui Dumnezeu."

Nu e usor sa pui in practica cele scrise mai sus, sigur este de acord cu mine. Toti suntem nedrepti, e imposibil sa nu facem greseli, si chiar ma bucur ca te-ai exprimat corect prin „religia asa nedreapta". Ea a stat la mijlocul multor conflicte si nedreptati, pe motiv ca nu respecta autoritatea Bibliei ci a conducatorilor religiosi influentati de mediul politic si de propriile interese. Exemple stau multe nedreptati comise, razboaie religioase in sanul crestinatatii etc. Eu zic sa te convingi si tu de ce s-au convins multi si sa citesti Biblia cu atentie. Multi oameni o considera demna de incredere in ce priveste principiile care le promoveaza, asta fiind motivul pentru care a ajuns foarte raspandita in lume, in multe limbi si cu un tiraj enorm. Acolo poti gasi principii drepte dupa care sa te ghidezi, personal am observat ca persoanele care le respecta se bucura de multa pace si fericire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dreptatea? a cui dreptate? de ce spui ca ...religia e nedreapta? TU? esti drept cand spui asta?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Pentru a ajunge in rai nu trebuie doar sa mergi la biserica si daca ai un caracter slab nu inseamna ca vei ajunge in iad.Pentru a ajunge in rai mai ai nevoie de credinta, blindete si smerenie. Dumnezeu intotdeauna a fost drept si a dat fiecarui om cate o cruce atit de grea pe cit poate el s-o duca.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ignorance is bliss...

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Daca doresti sa ajuti, doneaza lunar cat poti la salvaticopiii.ro sau.com unicef.com

| Mașka98 a răspuns:

Astfel de dovezi si arata daca este o religie adevarata sau nu...
„Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!" (Matei 7:22, 23)
Isus nu-i aprobă pe toţi cei care doar pretind că-l urmează.