| ShadowLoleris a întrebat:

Anafură se poate găsi oricând sau doar la anumite ocazii?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ea nu se găsește. Nu este ceva care să se găsească. În biserica ortodoxă la fiecare liturghie dumineca se sfințește prescură și vin. Prescura se taie apoi în bucățele mici care este servită ca anafură la credincioși după slujbă la ieșirea din biserică.

| Fatamuntilor a răspuns:

In unele biserici, oricand, de obicei langa icoanele Mantuitorului sau a Maicii Domnului!
dar mai sigur, anafora se da dupa liturghie!

| Hyperion7 a răspuns:

Anafura se da la fiecare slujba sau cel puțin așa ar trebui.
Cel puțin biserica mea din proximitate oferă enoriașilor după fiecare slujba, acum nu știu dacă peste tot e la fel.

| nyoentox2002 a răspuns:

Poți sa o faci și tu, o lași la uscatlaughingcă e doar o pâine uscată și întărită

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Cea de la biserica e sfintita.Plus ca lumea arunca painea uscata intarita de acasa. Teoretic, cu anafura nu ai voie sa faci asta.

| Smmo a răspuns (pentru nyoentox2002):

Te inseli.

| Smmo a răspuns:

In general gasesti dupa ce se face Liturghia, duminica. La unele biserici mai gasesti si in alte zile, daca a mai ramas.
https://doxologia.ro/ce-este-anafura

| AlexiaTiran2992 a răspuns:

Se dă la fiecare slujbă