| Triana a întrebat:

Animalele au sau nu au suflet? Si, daca auunde se duce sufletul lor dupa moarte? Vreau sa stiu cum e privita aceasta intrebare din mai multe puncte de vedere (religii). Funda happy

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E la fel ca in cazul nostru dar nu stiu daca ele au varianta rai/iad. Ele au suflet si probabil merg doar intr-un loc pasnic pentru ca se intelege ca unele fiind salbatice asa au fost create de Dumnezeu si se intelege situatia lor.

| danut a răspuns:

Totul tine de ceea ce diavolul a reusit sa faca inducand ideea nemuririi la fiintele vi. Dumnezeu a spus ca fiintele vi sunt alcatuite din doua elemente: 1.Trupul alcatuit din materiale chimice ce se gasesc pe pamant si 2. Suflare de Viata data de Dumnezeu. Prin insumarea celor doua rezulta (=) un produs finit care poarta denumirea de SUFLET VIU. La moarte primul element se duce de unde a fost luat, adica in pamant iar al doilea element (suflarea de viata) se INTOARCE la cel care l-a dat, adica Dumnezeu. Al doilea element este o forma de ENERGIE care poate fi generata DOAR DE DUMNEZEU dar nu este decat o energie si nu o forma de existenta constienta. Animalele au cele doua elemente dar le lipseste ceva, CONSTIINTA, acel element ce ne distinge fata de celelalte fiinte vi si ne apropie de asemanarea de Dumnezeu. Acesta este motivul pentru care animalele o data moarte sunt moarte pentru vesniciie, ele nu au constiinta existentei lor, iubesc, traiesc, se inmultesc dar nu stiu despre moarte sau constentiezeaza ca exista. Si omul are aceiasi soarta ca si animalele DAR constiinta si toata activitatea din timpul vieti este INREGISTRATA pentru "etapa" urmatoare. Aceasta este forma prin care Dumnezeu a explicat cum "va sa vie" in cartea Sa, Biblia. Restul, cu suflete si alte bazaconii sunt creatiile si amagirile Satanei.

| Bogdan727 a răspuns:

Animalele nu au suflet ele sunt cum sa spun eu... ca niste obiecte sau ceva de genu Dumnezeu ni le-a dat ca sa ne folosim de ele ca lemnul, piatra, metalele pretioase si multe altele, ele nu au ce cauta nici in rai nici in iad acele locuri sunt doar pentru oameni.

| KirigayaKirito a răspuns:

Mai, d.p.d.v stintiific, nu au suflet laughing.Ei bine, de ex. religia ortodoxa (a mea) zice ca animalele sunt doar niste trupuri care au fost aduse pe pamant, sa fie inchinate, jertfa lui D-zeu...chestii de genu, din ce zis profu de rel.Alte religii (baptistii, adica pocaitii) zic ca au suflet, nu mai ma complic sa iti explic.Insa din pct meu de vedere, sa spun asa eu zic doar ca au suflet(si omu din ziua de azi este un ANIMAL, si tot are suflet laughing). Acum fiecare cu parerea lui tongue, dar tu ce crezi?batting eyelashes

| Archdaemon a răspuns:

Nimeni si nimic nu are suflet nu exista suflete happy

| Muffin129 a răspuns:

Sincer, eu nu stiu cum e in alte religii, dar stiu ca in religia ortodoxa se zice ca animalele NU au suflet, deoarece ele nu se pot mantui, neconstientiand diferenta dintre bine si rau, iar dupa moarte nu se duc nicaieri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai suflet ea sa-l vad? nu-mi da stupid gandeste logic ai vazut tu suflete? nu merg nici unde ca si noi

| Triana explică (pentru anonim_4396):

N-am intrebat daca au sau nu! Am intrebat ce cred religiile despre asta! Pe unde te vad pe site tot cu aceiasi filosofie proasta mergi. Cineva incearca sa se documenteze nu sa creada iar tu vii cu 'da nu exista asa ceva'... Nu-ti dau stupid.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Triana):

Pai nu exista ce zic rau

| claudiu11re a răspuns:

Da au si ele suflet...si sufletul lor se duce la dumnezeu cum se duce al nostru...

| alexandra161 a răspuns:

Animalele nu au suflet. Numai oamenii au suflet

| Aly2886 a răspuns:

Cand Dumnezeu a facut animalele,le-a dat un corp si un suflet,dar a zis sa nu vina in Rai,ele nu gandesc nu stiu ce e pacatul,nu stiu ce e iadul raiul, ingeri, sau diavoli...de aceea cand mor, pentru ca nu pot judeca pur si simplu dispar. Nu exista o explicatie logica pentru asta dar sunt sigura ca Dumnezeu oricum le trimite undeva...