| Anna4ARG a întrebat:

Are ceva daca faci coliva cand nu imparti sau ceva? Am pofta de coliva.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E pur și simplu o mâncare. Nu e greșit. Apoi acestea sunt doar niște tradiții, deoarece în Biblie nu scrie despre impartirea colivei.

| AFR81 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, dar acum cativa ani tin minte ca o vecina i-a spus mamei ca isi face coliva pentru ca ii e pofta. Si-a facut, iar dupa nici 2 zile, a murit. De atunci, chiar daca poate n-a avut nicio legatura, la noi e o regula: coliva doar la pomana. Legat de intrebarea ta, poti sa-ti faci linistita, nu e pacat.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu are nimic. Poate se vor supăra unii că nu le-ai dat şi lor, dar mno, cine vrea colivă să îşi facă.

| ExprimareLibera a răspuns:

Te bate Dumnezeu. Coliva se mănâncă doar la pomenirea morților, pentru ca aceștia să primească binecuvântarea domnului nostru Isus Hristos și a bunului Dumnezeu. Mai lipsea să mănânci si colaci, doamne fereste.

| RAY a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Unde scrie in biblie ceva de coliva?

| RAY a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Coliva nu are nimic cu biblia pentru ca cei morti nu au nevoie de hrana sunt morti dupa cum scrie in biblie ei sunt in somnul vesniciei, citeste biblia

| ExprimareLibera a răspuns (pentru RAY):

IRONÍE, ironii, s. f. Vorbă, frază, expresie, afirmație care conține o ușoară batjocură la adresa cuiva sau a ceva, folosind de obicei semnificații opuse sensului lor obișnuit

| RAY a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Raule vei arde in iad

| ExprimareLibera a răspuns (pentru RAY):

Da, în smoală cu mine.

| GoldandSilver a răspuns:

Da, poti sa-ti faci coliva pentru tine, doamne, nu zice nimeni ca daca faci coliva trebuie. sa dai la alti sau sa o faci doar la pomana/inmormantare...