| Moisie a întrebat:

As dori sa-i intreb pe cei religiosi din ce cauza urmeaza ei Noul Testament? ...cand din Biblie reiese clar de ex in Luca 9:1 ca acest "testament" nou a fost scris de niste apostoli si evanghelisti care aveau putere si stapanire peste draci, putere primita de la Isus,(adica Lucifer) asa cum se recunoaste in Biblie, si din ce cauza nu urmeaza ei Vechiul Testament pentru ca acesta a fost INSPIRAT direct de Dumnezeu?
Ce autoritate divina are NT? pentru ca daca a fost scris de niste oameni care colaborau cu Diavolii, asta exclude total paternitatea lui Dumnezeu asupra acestei lucrari?

31 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noul testament ne ajuta sa intelegem ce e bine sa facem in zilele de azi, cu totusi ca sunt multe porunci acolo pe care si preotii nu le respecta si ii invata si pe ceilalti sa nu le respecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e si faza ei poate au scris pentru ca stiau ca nu se respecta ce i scris acolo dar trebuie sa fii atent cand citesti si sa pricepi nu sa zici : apoi lasa ca fac asa alta data.

| MariaMikaelson a răspuns (pentru anonim_4396):

Na nu stiu deoarece asa a vrut Dumnezeu pentru ca orice se intampla Dumnezeu vrea sa se intample...Nu?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Adica vrei sa spui ca testamentul satanei este mai bun decat al lui Dumnezeu?
Sau nu ai inteles ca NT a fost scris de niste evanghelisti care aveau putere peste draci?

| Marian001 a răspuns:

In Vechiul Testament avem legea cea veche.Dar Iisus Hristos in Noul Testament ne-a lasat legea cea noua.si anume Fericirile,. Sfanta Euharistie si multe altele.(Si ce tot te legi de crestini cu intrebarile tale de ateu?)

| Moisie explică (pentru Marian001):

In VT legea este a lui Dumnezeu, iar Legea Noua este a lui Lucifer, ce v-a lasat Lucifer este treaba voastra, treana mea se rezuma la a va constientiza ca va inchinati lui Lucifer si nu lui Dumnezeu asa cum arata si acest folmulet din care vedem ca Diserica Crestina i-l slujeste pe Lucifer ca fiind Dzmnezeu!

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| Marian001 a răspuns (pentru Moisie):

Numai imi pune filmulete cu romano-catoloci sau ce or fi astia.Eu sunt Ortodox, daca tu imi arati filmulet ca ortodocsii fac ceva necrestin arata-mi.

| Moisie explică (pentru Marian001):

Scuze! Nu stiam ca ortodocsii se inchina altui Christos decat o fac catolicii!
Orcine se inchina lui Lucifer adica lui Christos este crestin, diferenta este ca ortodocsii tin slujba in limba romana si astfel Lucifer este numit Luceafar.
Ia cauta in Apoc 22.16 sa vezi ca Luceafraul anunta ca se va naste in familia lui Isus Christos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Asculta in religie zici asa. biblia este din doua parti:noul testament si vechiul, noi daca asa stim ca trebuie sa citim biblia, normal ca citim ambele testamente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Nu poti sa spui cuiva cui se inchina da? de ce nu le spui alora care asculta de preot, il slujesc, pe cand preotul e om normal care are un serviciu si totul este legat de bani sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Pai nu mai vorbi daca nu stii

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Sa intelegem ca tu faci exact ceea ce iti cere religia, fara sa gandesti nimic?
Dar tu stii ca religia ta il slujeste pe Lucifer ca fiind Dumnezeu?
Ia vezi tu aici sa te convingi ca spun adevarul:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Acukm daca ai vazut ma intreb de ce asculti tu de o religie care il slaveste pe Lucifer ca fiind Dumnezeu, si nu urmezi o alta religie care urmeaza legea lui Dumnezeu si nu legea lui Lucifer?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Din partea mea fiecare este liber sa se inchine chiar si sulului de hartie igienica ca ma lasa rece, dar dupa cum vezi in intrebare eu doresc doar sa constientizezi asupra adevarului pe cei care cred totul a proasta pentru ca nu stiu nimic. Acum daca ai aflat cui i te inchini, macar nu il vei putea minti pe Dumnezeu cand te va intreba din ce cauza te-ain inchinat Falsului Christos care este Lucifer, adica Satana.
De acum inainte esti libera sa crezi in cine vrei, ca Dumnezeu a aflat ca esti in cunostiinta de cauza! Preotul nu este un om normal ci un parazit si sarlatan care isi castiga banii din excrocarea oamenilor!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Lasa tu stiinta ca tu esti aceea care crede totul a proasta din cauza ca nu stie nimic!
Daia ai stii nu ar mai trebui sa crezi, dar atata timp cat crezi in cai verzi pe pereti, macar fi decenta si nu vorbi de stiinta!
Iar daca STII atunci raspunde argumentat la intrebare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Nu poti sa crezi ce zice youtube-ul, internetul este creeat de oameni dar ce scrie in biblie este vorba lui Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Ba sa stii ca nu, da. nu ma cunosti, nu te cunosc, asa ca ai vrut raspuns iar eu ti am dat, daca nu te ajuta ce sa ti fac, am incercat, in plus nu poti sa spui cuiva ce sa creada ca nu i romana, ci ii iubire fata de Dumnezeu

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Dar ce te faci atunci cand vezi ca Iubirea ta de Dumnezeu a fost manipulata de slujitororii Diavolului si iata te duci la biserica sa te inchini si sa te rogi lui Lucifer dupa cum te poti convinge in acest filmuletz:

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Ce naiva esti daca crezi asta!
Biblia crestinilor nu este "vorba lui Dumnezeu" ci o vorba FURATA de la o alta religie, si sa nu-mi spui mie ca Dumnezeu i-a indemnat sa faca acest furt.
In plus de asta acest filmulet este filmarea unei slujbe de Pasti tinute la Vatican, slujba la care a participat si Papa Benedict, dupa cum vezi!

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Eu nu am religia pe care o crezi deci nu ma inchin la icoane si nu mi fac cruce, is reformata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Nu te intreb laughing

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, diferenta intre tine si alti care si-au vandut sufletul, mintea si trupul lui Lucifer Tatal Minciunii si impotrivitorul lui Dumnezeu, adica fiul om care se lasa slavit in biserica lui Dumnezeu ca fiind el Dumnezeul, este aceea ca tu nu lingi icoane si nu iti faci cruce, in rest nicio diferenta!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Tu nu, de intrebat te intrebam, eu si asteptam sa-mi dai un raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Eu nu am atata religie cat trebuie, dar stiu ca exista o diferenta destul de mare
nu stiu sa ti zic pentru ca doar acum am inceput sa studiez biblia in stil reformat

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Si crezi ca daca ai inceput sa studiezi o MINCIUNA, vei fi vreodata inteligenta!
Ca sa intelegi corect Biblia, trebuie sa o citesti mai intai in contextul religiei in care a aparut si nu in contextul mincinos pe care ti-l impun cei care au FURAT-o de la religia mozaica!
Vrei sa cunosti ADEVARUL sau te atrage doar MINCIUNA?
Accepti ca adevarul este parte din Dumnezeu, in timp ce MINCIUNA este parte din Diavol, adica din Lucifer?
Pai atunci ce cauti sa studiezi religia lui Lucifer?
Nu ai destule de studiat la scoala?
Sau te crezi cumva prea luminata si crezi ca un pic de intuneric mintal ti se asorteaza mai bine cu rochita noua si cu pantofiorii?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Daca omul avea nevoie in mod natural de religie, atunci aveai din nastere un instinct de ex ca acela de a manca sau de a face pisi. Dar cum acest instinct natural nu exista inseamna ca oamenii au nevoie de religie ca de un dop in fund. Sau simti cumva ca fara prostie indusa nu poti trai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Ce cuvinte frumoase, se vede ca dormi la ore... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot nu accepti ca altii sa creada altceva, de ce nu termini odata si de ce vrei raspuns la intrebare daca nu l accepti?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Si Bla biserica poti auzi asemenea cuvinte frumoase, sau cum iti explici ca acolo este slavit Lucifer ca fiind Dumnezeul crestinilor numit si falsul Christos

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Gresit, eu spun mereu ca fara credinta NU se poate traii, dar cand spun credinta ma refer la credinta in lucruri dovedite ca fiind adevarate, si nu credinta in minciuni!
2 Nu pot accepta decat raspunsuri competente bazate pe argumente convingatoare pentru ca sunt pline de adevar, nu pot accepta raspunsurile bazate pe minciuni sau pe credinta a proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Bine gata daca tot nu vrei sa primesti raspuns nu mai pune intrebari la care stii raspunsul si gata nu mai vreau sa ajung in alte comentarii, pa