| Steregoi a întrebat:

As manca multe mezeluri pentru ca-mi plac mult dar mi-e teama sa le mananc ca nu cumva sa ma imbolnavesc pentru ca sunt contaminate cu E-uri si aditivi chimici. Cand voi putea manca mezeluri ani de zile si pe saturate doar cu E-uri si aditivi chimici fara sa ma imbolnavesc voi putea spune ca stiinta si tehnologia omului e ceva. Cred ca acest lucru nu se va realiza niciodata de catre oamenii de stiinta si de catre cercetatori. Si iata ca tot la Dumnezeu ajungem si la modul inegalabil si ecologic si natural in care a facut alimentele naturale de la fructe legume seminte pana la carne.

Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| alinadianaaa a răspuns:

Din pacate in Romania nu cred ca o sa vedem cat de curand o lege in care sa se interzica folosirea de substante care pot aduce repercursiuni grave asupra sanatatii omului.Incearca sa iti faci in casa mezeluriile dorite.

| Steregoi explică (pentru alinadianaaa):

Merita sa citez raspunsul tau.

"Din pacate in Romania nu cred ca o sa vedem cat de curand o lege in care sa se interzica folosirea de substante care pot aduce repercursiuni grave asupra sanatatii omului.Incearca sa iti faci in casa mezeluriile dorite."

4 răspunsuri:
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Da, nimic din ce creeat Dumnezeu pe Pamant nu este complet nefolositor si fiindca ai adus vorba de mancare vreau sa-mi spun si eu opinia: De la unii aud ca cutare alimente sunt bune si sanatoase iar peste cateva zile aud ca s-a descoperit nu mai stiu eu ce defecte la acele alimente care ne-ar putea dauna si mi se recoanda sa mananc alte alimente "mai sanatoase" iar dupa alte zile aud acelasi lucru si despre celelalte alimente si tot asa. Cate prosti din astea n-am auzit eu...
"Pentru o viata sanatoasa evitati excesul de sare, zahar si grasimi". Aceasta reclama ne spune sa evitam excesul nu sa nu mai mancam de loc. Daca stam sa ne gandim, toate alimentele consumate in exces dauneaza, dar asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa le consumam. Dupa mine, lipsa si excesul de consum al unui aliment dauneaza astfel incat alimentatia noastra trebuie sa varieze si trebuie sa fie echilibrata. Eu as corecta reclama spunand: " Excesul sau lipsa consumului unui anumit aliment dauneaza sanatatii". Fiindca daca stam sa ne gandim, si sarea, si zaharul si grasimile ne sunt folositoare.
Dumnezeu nu cred ca a creat un aliment nefolositor.

| DomnulMacaroana a răspuns:

Nu aditivii aia te omoara, ci dieta deficitara Consumul exagerat de mezeluri indiferent de tipul de aditivi pe care il contin duce la carente in anumite vitamine si minerale, obezitate si toate afectiunile la care duce (diabet, cancer, arterioscleroza) Aditivii alimentari pot fi de foarte multe feluri, problema cu ei e atunci cand sunt folositi mai mult pentru interesul comerciantului si nu pentru cel al consumatorului. Daca un aditiv alimentar se gaseste a fi daunator sanatatii el va fi scos din uz.

| Steregoi explică (pentru DomnulMacaroana):

Azi un pic maine un pic si astfel se acumuleaza chimicalele sau porcariile in organism si cel putin 20% raman pe viata in organism si pe care organismul nu le mai poate metaboliza si elimina. Asa ca tot la vorba mea ajungi.