| xByte a întrebat:

As putea sa fiu de profesie preot daca eu sunt ateu? Daca nu, care ar fii problema, atata timp cat eu macar nu fur din cutia milei sau nu mint oamenii sa "doneze pentru biserica" ci doar tratez a fi preot ca o meserie?

33 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Nu mai punea o intrebare aici pe TPU!
Eu cred ca a pus, fie 'o intrebare retorica'incercand sa-i blameze pe cei care se fac preoti din motive expuse de tine, fie chiar are nelamuriri, dar este pe o cale buna.
E complicat sa fii popa, daca fie nu crezi, fie esti hot din fire.Nu e vorba de blesteme, dar se adeveresc. Va veni o zi in care se vor simti 'la colt'. Sper ca intelegi!
Apoi, ca sa ajungi preot in ziua de azi, din pacate este destul de greu, sunt multe cerinte, inclusiv o spaga destul de mare la ierarhi' parati, ca sa obtii o parohie care sa scoata bani, sa dai si dreptul toata viata, ca un nesimtit la sefii ierarhici, sa mai fii si cu sufletul in RAI!
Omul chiar stie si are probleme!
E ca un politician, care crede ca-l iubesc hienele, azi este SENATOR, are masina la scara, crapelnita si la nenorocita lui familie, respect, etc.
Mai tarziu isi va da seama cat il va costa!
Deci omul cere sfaturi, are inca indoieli! Cantareste!
O fi sau nu bine sa fie excroc!
E un pas bun, caci altii se arunca direct pe val! Aia 'Hotarati".

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

Excroc, excroc da cu acte. Nu cred ca are deja procese de constiinta ci intrebarea a fost pusa in zeflemea iar raspunsurile, chiar daca nu au aceiasi tenta trebuie sa urmeze tonul, adica totul luat sub forma de gluma. In concluzie raspunsul meu este perfect pentru o asa intrebare.

| Eduard196 a răspuns:

Nu face asta frate! Daca faci asta nu te deosebesti cu nimic de cei care zic ca cred in Dumnezeu si totusi fac asta. Daca nu crezi in Dumnezeu citeste profetiile din biblie. poti cauta pe internet despre asta. Apropo pentru inceput citeste Isaia 17 unde vorbeste de faptul ca Damasc va disparea de pe harta lumii si va ramane doar niste ruine.in plus vorbeste de agitatia popoarelor.