| Ţiiţţţu a întrebat:

Bunahappy! Voua vi se pare normal ca preotii, slujitorii biserici aia cu "grad" ma refer sa aiba jeep`uri si case cum vezi numai in reviste, si oamenii batrani, pensionarii sa traiasca cu 3-4 milioane pe luna? si din aia sa mai puna si in cutia milei, sau sa mai plateasca la preot ca sa ii citeasca o rugaciune pentru boala sau ma rog.
Eu una nu sunt de acord, ca acesti "slujitorii ai Domnului" sa se lafaie in lux, in timp ce unii oameni mor de foame, nu au ce pune la copii pe masa, traiesc in cele mai rele conditi!
Acum o sa ziceti ca eu nu sunt credincioasa ca nu stiu ce nu stiu cum chatterbox, ba da sunt dar asa ceva e inadmisibil!

Astept raspunsuri! happy O zi buna wave

Răspuns Câştigător
| aliceinchains a răspuns:

De acord! Popa fură cât poate, inclusiv de la oamenii care nu au cine ştie ce venituri, tot îi păcăleşte.
BOR nu plăteşte taxe la stat, dar vrea tot timpul bani. Avem un număr mult mai mare de biserici decât de spitale sau şcoli. Pare normal? Nu prea.
Şi dacă îţi zice cineva că nu eşti credincioasă, ce? Personal, cred că e o mare păcăleală.
Bine că mai sunt şi creştini care mai văd şi altceva în afară de popa, cutia milei, "doamne-ajută!", Dumnezeu şi etc. Chiar dacă nu e de ajuns...

23 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După medici, victorioși sunt preoții la cibucuri.
La toate evenimentele religioase pe care trebuie să le petreci, fericite sau înecate în lacrimii, îți cer fără nerușinare fel și fel „taxe" bisericești, după părerea lor, banii se opresc direct în buzunarele fețelor bisericești.
Să vezi ce te înțeapă inima dacă vrei să cumperi un loc de veci, tot ei sunt șefii!
Și acum te mai miri de unde așa mașini, așa case, așa concedii?!?
Pa, pa.

| hereo a răspuns:

Nu ni se pare normal. tocmai de aceea Romania este in starea in care este.
Atat timp cat ortodoxismul este la putere, totul o sa fie anormal.
Raul va fi numit bine si binele rau.

| milan9 a răspuns:

Toţi preoţii pe care eu îi cunosc, spre exemplu, acceptă ceea ce li se oferă şi nu pretind ei vreo sumă. De unde această generalizare dacă nu din faptul că este atât de uşor să te laşi "educat" de articole din presa de scandal!

Bârfa răspunde unei necesităţi murdare a naturii umane. Şi atunci nu mai este de mirare generalizarea...

| milan9 a răspuns:

Statul nu oferă decât 40 % salariul brut (!) al preoţilor, bani care rămân fie tot la stat (pentru toate cheltuielile referitoare la asigurarea de sănătate, impozit, pensie, etc) fie la Episcopie (pentru volumul de cărţi şi reviste care le este destinat lor - dar pe care nu îl pot vinde, nu îl pot valorifica - sau pentru taxele faţă de aceasta).

- Din cate m-am interesat, cel puţin în regiunea din care sunt, atunci când vine ziua de salariu, majoritatea preotilor nu primesc nimic şi, mai mult decât atât, au de achitat din banii lor ceea ce ar fi trebuie să revină asigurărilor de sănătate, pensiei, impozitului... Se poate verifica.

- Ce se mai poate spune de situaţia marii majorităţi a preoţilor din mediul rural care au parohii sărace formate din câteva zeci de familii? Cu preţul câtorva excepţii, este o situaţie de neinvidiat şi, la urma urmei, un sacrificiu presupus de misiunea dificilă şi cu uriaşe responsabilităţi pe care şi-au asumat-o...

| Ţiiţţţu explică (pentru milan9):

Ok inteleg ceva ceva din ce zici tu dar eu ma refeream in mare parte la asta: http://www.google.ro/......tp?/imgres deci...;)

| AliGab a răspuns:

Macar preotii nu-i alegem noi, dar pe mai marii tarii sau ai oraselor sau ai satelor care ii votam nu-i bagi in aceeasi oala? eu zic ca faptele celor din urma sunt mai grave decat a celor de care vorbesti tu, pentru ca la starea amaratul ala de pensionar nu contribuie mai marii bisericii, ci mai marii tarii votati de noi si de noi indirect pentru ca votam pe cei ce stim clar ca fura... asa ca hai sa scoatem barna din ochiul nostru inainte sa incercam sa scoatem scobitoarea din ochiul vecinului nostru. Cap avem asa ca minte sa ne dea Dumnezeu

| Ţiiţţţu explică (pentru AliGab):

Nu intelegi la ce m`am referit las`o balta tongue byewinking

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns:

Nu judeca preoții că-i păcat mare.

| aliceinchains a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Şi dacă preoţii fură (şi ştim cu toţii că mulţi o fac), trebuie să-i lăsăm în pace şi să nu îi "judecăm"? Măi să fie!

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns (pentru aliceinchains):

Dacă ești judecător de tribunal sau faci parte din cler atunci, da, poți să-i judeci.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru the2k):

Noi nu putem să-i judecăm. Nu poți folosi cuvântul preot când vorbești ce un hoț. Poate, Doamne iartă-mă, uni sunt hoți, dar unii sunt milostivi. Poate unul are față de hoț, când de fapt ia de la el. Unii poate au o casă mare pentru că au copii mulți, altu poate are mașină nouă fiindcă și-a stricat mașina veche. Nu putem ști doar din auzite și văzute.

| DyNo a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Deci e pacat sa judeci un preot care a violat mai multe fete/femei chiar in ''sfantul'' altar? Si cum ai spus tu intr-un raspuns tot la aceasta intrebare ca ai dreptul sa-i judeci doar daca esti din cler sau judecator. Pai sa zicem ca tu esti tatal unei fete violate de un animal numit ''slujitor al lui Dumnezeu'', nu ai dreptul sa-l judeci?
Nu ai dreptul sa judeci un preot ateu ( nu te mira ) care fura la greu? ( Scuze de rima )

| AlexeHellsing a răspuns (pentru DyNo):

Nu

| Ţiiţţţu explică (pentru AlexeHellsing):

Nu`i judec! spuneam doar ca nu mi se pare normal ce se intampla! Nu am zis " de ce fura, sau o alta intrebare prin care sa ii judec, faceam o comparatie

| Ţiiţţţu explică (pentru AlexeHellsing):

Te rog frumos nu ma fa sa ma cert cu tine! spui numai tampenii! inteleg are o masina veche si isi ia noua da nu un bmw ultimu` tip! asa ca oh go on las`o balta, nu judec pe nimeni dar hai sa fim seriosi cum spunea si aliceinchains avem mai multe biserici de cat spitale. 20% din oamenii din tara asta lucreaza cu ziua sa poata cumpara o paine sa dea la copii...si aia ce fac? umbla bu masini... nici nu are rost sa continui byehappy

Răspuns utilizator avertizat
| Ţiiţţţu explică (pentru the2k):

Lollaughing inceputu` face toti banii laughing laughing laughing laughing, si ai dreptate banii din as zisa cutie a milei ajung la preotii in buzunar, acum am auzit la tv ceva in genu "Vom difuza un reportaj in care va vom arata cati banii castiga bisericile de la noi din tara din : lumanari, calendare, etc" deci chiar vreau sa vad laughing cat le intra in buzunar asa aproximativ laughing. oricum genial raspunsul tau bvwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Ţiiţţţu explică (pentru the2k):

Wow laughing maxim laughing no..asa sa tot faci bani..in fine nu are rost oh go on dupa parerea mea e bine sa crezi un Dumnezeu ca de fiecare data cand patim ceva ne rugam sa ne scape de probleme trebuie sa recunoastem ca asa este dar in ceea ce priveste preotii oh go on. bine ca papa de la roma sta in ditamai palatu si somalezi aia is ca scobitoriile... ( dau un exemplu`)fiecare cu parerea lui. oricum imi place parerea ta bye bro`winking {banuiesc ca esti baiat tongue ]

| BogdaneluluI a răspuns:

Paa!

| IgoToHellForThis a răspuns:

Da pentru ca asta cu biserica si religia e o porcaire.Biserica isi doreste sa manipuleze oamenii.Si banii aia din cutia milei nu ajung la oameni care au nevoie de ei.Si nu inteleg de ce trebuie sa pui bani ca sa iti tina o rugaciune care nu ajuta cu nimic mai bine ai da banii aia la doctor care te ajuta cu adevarat.Dar toate astea se intampla doar pentru ca noi nu ne'am nascut cu optiunea de a alege.Ne este introdusa religia de cand ne nastem si suntem dusi la biserica.Si mi'e mi se pare inadmisibil cand vad tot felul de preoti care ar trebui sa fie,, sfinti'' dar de fapt sunt opusus. Unii oameni inca prefera sa traiasca in minciuna si incultura religiei straight face