| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma pocaiesc de pacate,sa ascult voia Lui Dumnezeu, dar in special de Domnul nostru Iisus Hristos. Vreau sa simt sangele Lui cum imi curge prin vene si vreau sa practic toate invataturile Lui.In El imi gasesc toata placerea.
Dar va intreb pe voi:e o rusine sa fii credincios in ziua de azi? E o rusine sa Il recunosti pe Iisus Hristos ca Mantuitor al tau?
Dumnezeu ofera cea mai mare iubire din Univers?
Nu vreau sa imi raspunda un ateu pentru ca stiu ce va zice.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E o onoare, o bucurie si implinirea maxim oicând są frr crrdincios al Mãntuitorului Hristos.Cei care considerã asts o ruşine incã nu L-au întãlnit.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru ania):

Puteti sa dezvoltati ce ati spus?

| mentholinks a răspuns:

Succes!

| halogen001 a răspuns:

Povestile nu ajuta, dar sunt bune pentru prostit nestiutorii si naivii.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, te felicit pentru aceasta alegere si dorinta a ta de a te apropia de Domnul Iisus Hristos si ma bucur ca vrei sa te intorci la Hristos din toata inima, Biblia spune ca va fi mare bucurie in cer pentru fiecare om care se intoarce la Dumnezeu.
Iti voi raspunde la cele 3 intrebari.

1- Domnul Iisus Hristos spune ca noi suntem lumina lumii, noi trebuie sa traim frumos si conform poruncilor Domnului Iisus Hristos prin puterea Duhului Sfant din noi, nu prin forta proprie pentru ca nu vom reusi singuri.
Lumea in care traim este dominata de pacat si nu stie unde alearga. Pentru anumite cercuri sociale vom fi vazuti diferit, dar te intreb, este o rusine sa nu injuri? Este o rusine sa iti cinstesti parintii? Este o rusine sa nu furi? Sa nu curvesti? Sa nu preacurvesti, adica sa iti inseli sotia? Sa nu te imbeti, sa nu te droghezi? Sa nu minti? Sa iti iubesti aproapele ca pe tine insuti, sa daruiesti celor in necaz, sa fii sensibil la nevoile altora.
Cum crezi ca ar arata lumea in care noi traim daca toti am respecta aceste principii? Daca acestea ar fi respectate de presedinti si de guverne, de populatia lumii.
A fi un om credincios Lui Hristos, a fi cinstit si demn, corect si de cuvant, pentru unii oamneisuna o nebunie, de ce? Pentru ca ei vad doar ziua de azi, am discutat cu catia dependenti de droguri, care mi-au spus ''In acea perioada, pentru mine nimic nu mai conta ''acum'' era Dumnezeul meu, doar clipa de acum conta, nimic altceva, de aceea furam bani, talhaream, pentru a face rost de droguri''
Fie ca sunt droguri injectabile, fie ca sunt relatii sexuale la intamplare, fie ca sunt betii, societatea de azi are un singur Dumnezeu pe nume ''Acum'' ziua de maine nu exista. De aceea unii ne vor judeca, pentru ca nu traim la fel ca ei.
Dar multumesc Lui Dumnezeu ca nu toti sunt asa, si sunt oameni buni care iti vor aprecia stilul de viata si vor vrea sa fie prieteni cu tine, de acesti oameni sa te lipesti, de la care ai ce invata, care te ridica, nu te doboara.

2- Legat de faptul ca ne este rusine cu Hristos, iti voi descrie o intamplare reala, dupa care s-au regizat mai multe mici videoclipuri sau diferite scene pe internet.

''Era ziua cea mare pentru studentii de la medicina, astazi era ceremonia de absolvire. Printre studenti se afla si un baiat frumos, bine imbracat si ingrijit, statea de vorba cu colegii lui si se bucurau de moment. Dintr-o data intra pe usa un batranel, muncitor pe santier, avea hainele murdare si peticite, tocmai venise de la munca pentru a prinde ceremonia fiului lui, fiind deja in intarziere, cand l-a vazut, privirile li s-au intersectat si batranelul i-a facut cu mana bucuros fiului lui. Baiatul despre care am vorbit anterior, cand si-a vazut tatal, s-a simtit stanjenit, rusinat, i-a intors spatele si a propus colegilor lui sa mearga sa faca poze intr-un loc anume. Tatal lui a inteles gestul, si a plecat acasa.''

Daca tatal nu ar fi avut haine rupte si murdare, fiul lui nu ar fi avut haina curata, calcata pentru ceremonia de absolvire.

Daca Hristos nu ar fi fost scuipat, biciuit, injurat, batjocorit, cu o coroana de spini care ii strapungeau capul, sa i se bata cuie in maini si in picioare, sa fie atarnat pe cruce aproape gol inaintea lumii, tu si cu mine, nu am fi putut avea haine albe si cununi de aur pe cap in ziua in care Hristos se va intoarce, pacatele noastre nu ar fi putut fi iertate fara jertfa Lui, iar noi doi, impreuna cu toata omenirea am fi fost condamnati la o despartire vesnica de Dumnezeu, pentru ca plata pacatului este moartea.

Cu un Dumnezeu care a abandonat cerul si a venit pe pamant, un Dumnezeu care a creat universul si galaxiile, planetele si stelele, Quasarii si gaurile negre, care nu a avut niciodata pacat, s-a dezbracat de toata slava si a venit pe pamant sa fie scuipat si batut de fapturile pe care le-a creat, daca dragostea Lui s-a intins pana aici, mie nu imi este rusine cu un astfel de Tata, cum nici Lui nu i-a fost rusine cu mine cand pacatuiam impotriva Lui pe pamant, si ingerul cazut Lucifer ii soptea '' Asta? Asta zici Tu ca e fiul tau? Asta care te insulta prin pacat? Asta care face ce ii ordon eu nu Tu, asta e fiul Tau? Da-mi-l mie, lasa-mi-l mie''

Hristos fiind rastignit sus pe cruce, cu multimea intreaga de oameni in fata Lui care strigau injuraturi si batjocuri, Iisus striga ''Tata, iarta-i caci nu stiu ce fac''.
Oricine ai fi, oricat de tare ai fi, in ultimele momente ale vietii, nu te mai joci, nu mai joaca nimeni teatru, totul se da pe fata, atunci arati cine esti cu adevarat, fara vreo masca pe fata. Iar Iisus striga si se roaga pentru iertarea celor ce l-au atarnat pe cruce.
Cu un astfel de Dumnezeu, nu trebuie sa ne fie rusine.
Vreau sa iti spun sa nu cauti mereu aprobara oamenilor, oamenii vin si pleaca din viata noastra in fiecare zi, nici unul din oamenii din viata mea nu a fost langa mine cand eram in spital bolnav, niciunul nu a fost cu mine in masina cand era sa ma izbesc frontal de un camion care a incalcat regulile de circulatie, niciunul nu a fost cu mine tarziu in noapte cand plangeam din cauza anumitor probleme care aparusera, doar Hristos, doar El a stat langa mine mereu, inainte sa vina medicii dimineata, Hristos veghea la capul patului meu.
Si sa iti spun din experienta, tu nu influentezi parerea oamenilor despre tine, oamenii vor crede ce vor VREA sa creada despre tine, tu nu influentezi cu nimic parera lor. Daca unui om ii plac crestinii, chiar daca te vei mai impiedica, tot te va placea si te va intelege, daca un om are ura pe crestini, pe muzicieni, pe fotbalisti, indiferent de comportamentul tau, te va respinge, omul e schimbator, am vazut de atatea ori aceeasi oameni care azi injurau crestinii, si maine si-au dat sama de viata lor si voiau sa invete de la ei cine este Hristos. NU te lasa influentat, mergi inainte cu Hristos, schimba in bine lumea asta, fii o lumina, este destul intuneric aici.
Te vor ura sau te vor place indiferent daca esti sau nu crestin, aceasta este o alta caracteristica a ta din multitudinea pe care deja le ai, multora nu le vor place frizura ta, sa nu stea viata ta in ce vor altii.

O portocala dintr-un magazin, se plangea mereu ca, merele sunt cele mai cautate si mai frumoase dintre toate. Era foarte invidioasa pe ele, pana intr-o zi cand a reusit sa isi schimbe aspectu fizic in asa fel incat de acum arata exact ca un mar.
A intrat o persoana in magazin si vanzatorul i-a spus
''Ce doriti? Vreau sa va spun ca am mere proaspete''
Dar clientul i-a raspuns ''Nu multumesc, nu imi plac merele, as dori cateva portocale''
Poate ti se pare foarte copilareasca comparatia, dar vreau sa iti spun draga prietene ca, niciodata nu vei putea fi pe placul tuturor, iar schimbandu-te in ceva ce nu esti.
Nu va schimba nimic, pentru ca oamenii care te-ar fi placut pentru naturaletea ta, pentru personalitatea ta reala, acum te urasc si te plac cei carora incerci sa le faci pe plac. Dar te intreb, cat vei reusi sa tii masca pe tine? Cat vei reusi sa te fardezi si sa pari ceea ce nu esti? Cand ai putea sa fii natural si sa atragi persoane care sa te completeze pe tine fiind tu, nu altcineva.

3- Intrebarea numarul 3, se raspunde citind cele de mai sus. Dumnezeu ne iubeste cu o dragoste jertfitoare, care da totul. Iubirea Lui nu cunoaste margini, chiar daca ai incerca, imaginatia noastra este mult prea limitata pentru a ne imagina macar cat de mult ne iubeste Dumnezeu si cat de mult doreste El binele nostru.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Dar cei care incearca sa fie ucenici ai lui Iisus dar nu reusesc, au si ei sanse la mantuire?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

''Faci fapte bune nu ca sa devii fiul Lui, ci faci fapte bune penttru ca esti fiul Lui''
Noi trebuie sa traim asa cum a trait Iisus, sa traim in ascultare de Dumnezeu, desigur ca vom mai cadea din cand in cand in mod accidental, s-ar putea sa mai avem caderi, nu suntem perfecti, dar cand se intampla, marturisim pacatul in rugaciune, cerem iertare, ne asumam responsabilitatea si mergem mai departe, ne pocaim de pacatul comis si nu-l mai repetam. Dar mantuirea este posibila doar prin jertfa Domnului Iisus Hristos, nu prin fapte personale, daca s-ar fi putut castiga prin fapte personale, nu ar mai fi fost nevoie ca Domnul Iisus sa moara pe cruce ca plata pentru iertarea pacatelor.

Romani 6:23
''Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Cristos Isus, Domnul nostru.''

Ioan 3:16
''Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.''

Romani 10:9-21
''Dacă mărturiseşti, deci, cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit. Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire, după cum zice Scriptura: „Oricine crede în el nu va fi dat de ruşine". În adevăr, nu este nicio deosebire între iudeu şi grec, căci toţi au acelaşi Domn, care este bogat în îndurare pentru toţi cei ce-L cheamă. Fiindcă oricine va chema Numele Domnului va fi mântuit.''

Mantuirea este doar prin Hristos, iar tot Dumnezeu ne va da putere sa traim viata la standardele Lui. El nu ne lasa singuri sa ne descurcam noi cum putem, ne ajuta, este langa noi, ne da putere prin Duhul Sfant.
Biblia spune in 1 Corinteni 9:7
''Cine merge la război pe cheltuiala sa?''

Dumnezeu lupta alaturi de noi si ne ridica cand cadem, El ne va da putere sa traim frumos.

Recomand cu caldura urmaotoarele 2 video, as fi vrut ca cineva sa mi le arate in ziua cand am devenit crestin, mi-ar fi fost mai usor sa inteleg ca Dumnezeu ma ajuta in lupta cu pacaul si nu trebuie sa ma descurc singur.

https://www.youtube.com/watch?v=_3QetldVTsc&ab_channel=SiempreJesus

https://www.youtube.com/watch?v=uzS6YvfDFiE&ab_channel=SiempreJesus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Azi e o rusine sa fii credincios maine nu, oamenii sunt schimbatori ca vremea.
Religia a inceput sa devina o rusine din cauza ca nu o impartasim toti, de aceea devine o frica in ati manifesta credinta, la fel ca si sexul, unii se rusineaza cand discuti despre asa ceva.
De ce nu o impartasim(religia) unii?
Din cauza rasismului, catedralei mantuirii neamului, stiinta si Dani Mocanu care se crede Fiul lui Dumnezeu.
Caramida cu caramida lumea incepe sa se indeparteze de religie din cauza lor, si imi place, dar nu de un creator/Dumnezeu dupa cum am obs.
Toti suntem un mic Einstein inauntrul nostru, tanjim dupa ceva necunoscut noua, fie extraterestrii, fie Dumnezeu.
Standardul de bun si rau il ai in inima ta, nu doar intr-o religie.

| badpanda a răspuns:

Nu este rusine, este doar prostie.
Dar cred ca esti obisnuit deja.
Religia a fost inventata ca instrument de control al maselor.

Răspuns utilizator avertizat