| AdrianBica a întrebat:

Care este semnificatia Sfintei Cruci pentru un Crestin?

Răspuns Câştigător
| KPringos a răspuns:

Crucea are două sensuri: un sens material, şi un sens moral. Material: crucea capata sens in jurul anului 264 i.Hr. la romani si servea la pedepsirea sclavilor, răufăcătorilor, hotilor, etc. In sens moral, crucea evocă sacrificiul suprem pe care l-a făcut Iisus Hristos pentru a răscumpăra păcatele omenirii. Crucea este goală pentru a ne aminti de momentul Învierii şi de speranţa în viaţa veşnică. Pentru ortodocşi, semnul Sfintei Cruci este „Semnul Fiului Omului", despre care vorbeşte cartea Apocalipsei. „Doamne, armă asupra diavolului, Crucea Ta o ai dat-o
nouă, că se scutură şi se cutremură, nesuferind a căuta spre puterea ei, că morţii a sculat şi moartea a călcat..."; acest text face parte din una din cantarile Sf. Maslu; dupa cum vezi, iti explica in mod clar puterea si sensul Sf. Cruci. Simbolistica: În tradiţia ortodoxă este cel mai des întâlnit semnul Crucii cu opt colţuri. Aceasta este de obicei formată din patru braţe. Unul este vertical şi trei orizontale. Braţul vertical şi cel din mijloc, orizontal este Crucea propriu zisă. Braţul de sus, ne aduce aminte despre tabla pe care scria vina pentru care a fost răstignit: „Iisus Nazarineanul Regele Iudeilor". Bara de jos, care vine înclinată (în stânga), conform tradiţiei creştine ortodoxe, este braţul pe care sau sprijinit picioarele Domnului nostru Iisus Hristos. Bara este înclinată în stânga aducându-ne aminte despre cei doi tâlhari, care au fost răstigniţi unul de-a dreapta şi celălalt de-a stânga Domnului.
Unul dintre ei s-a pocăit, cel din dreapta şi s-a înălţat la cer (bara a arătat în sus), iar celălalt, pentru necredinţa lui a mers la iad (bara a arătat în jos).
De obicei, sub majoritatea crucilor creştine ortodoxe se vede şi un craniu. Conform aceleiaşi tradiţii creştine, Mântuitorul a fost răstignit în locul în care a fost îngropat şi Adam. Atunci când a curs sângele Domnului răstignit pe Cruce, acesta sa prelins până pe căpăţâna lui Adam, astfel ştergând păcatul strămoşesc de pe întreg neamul omenesc, dar şi zdrobind moartea prin această supremă jertfă. Ca sa inchei, Sf. Cruce reprezinta viza ta pentru Rai. SUCCES!

8 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

E doua lini

| Owakey a răspuns:

Bună!

Nu este destul de logic? Pe cruce a fost răstignit Iisus, Dumnezeu Fiul, şi pentru ca noi să nu uităm acest lucru, biserica are ca semn principal crucea.

Baftă!

| SRM_9479 a răspuns:

SFANTA CRUCE

Cuvantul Crucii pentru cei ce pier este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crucea inseamna biruinta asupra pacatului asa stiam

| Loly a răspuns:

Sfanta Cruce este unul dintre cele mai sfinte lucruri la crestini deoarece pe ea a fost rastignit Mantuitorul Iisus Hristos. Datorita lui ne-am mantuit deoarece el sa jertfit pentru noi pe cruce.Asta e semnificatia.

| Mitsuri10 a răspuns:

Semnificatia crucii este ca pe ea a fost rastignit isus! in acel sens ne facem si noi "crucea"(adica ne inchinam)! sper ca te-am ajutat.

| Crystynnna a răspuns:

Ea reprezinta moartea, patima si invierea Domnului...