| Fatamuntilor a întrebat:

Asta e una din chestiile care nu am reusit sa le inteleg cand merg la biserica...Ma gandesc ca mai multe minti sau chiar cineva care se pricepe ma ajuta sa inteleg
Am vazut ca atunci cand preotul termina o anumita parte a slujbei sunt femei in varsta sau chiar copilasi de cativa anisori care se intind pe jos la intrarea in altar iar preotul paseste pur si simplu peste ei.
M-am gandit poate ca un mod de a se,, curata " de pacate, dar oare rugaciunile si spovedania nu se,, ocupa " de acest lucru?
De ce oare preotii accepta acest lucru? Mai ales in cazul copilasilor. Mie mi se pare un mod de umilire!
Se cuprins indocrictarea asa de puternic credinciosul, incat sa ajungi sa te intinzi pur si simplu pe jos?

Multumesc de raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Barfa? Doamna nu intelege acea practica, nu o poate concepe ca ceva normal, firesc si constructiv. Ea are nevoie de mai multe puncte de vedere pentru a-si face o idee despre acea practica, nu doar de parerea(tendentioasa) a preotului.

"Lumea a incetat sa mai aiba incredere in medici" - Asta de unde ai mai scos-o? De aia sunt pline spitalele si policlinile tot timpul, aproape la "orice ora"? Ai sau nu incredere in medici, nu poti fara ei! De Biserica si popi te poti dispensa(garantat), dar de medici nu(cu exceptia faptului ca persoana este inconstienta si impotriva propriei persoane). Medicii iti ofera rezultate clare, te repara concret, Biserica si popii iti ofera povesti, vorbe, iti ataca slabiciunile si te face sa te amagesti(degeaba?!), iti ridica moralul cu iluzii, iti ofera un "cadou" foarte frumos impodobit, dar gol pe dinauntru, sau el contine venin.

"Lumea a incetat sa mai aiba incredere in medici" e prea mult spus, generalizezi, e o afirmatie deplasata(de natura unui copil). Acea "neincredere" in medici e produsa de inconstienta oamenilor, ei nu realizeaza ca si medicii sunt tot oameni, supusi greselilor, cu calitati si defecte, diferiti, atat in calitati, cunostinte cat si in caracter. Pretentiile unor astfel de persoane intrec orice masura. Ei sunt perfecti, ei nu-si vad "barna din ochiul lor, dar vad paiul din ochiul altora"(apropo de barfa). Eu am motive sa-mi pierd increderea in toti preotii, dar tu nu ai motive sa-ti pierzi increderea in toti medicii!

"De ce se lasa lumea "calcata" de preot? Ca nu mai crede in medicina si spera ca sfanta biserica sa le usureze suferinta si necazul." - Asta e raspuns, asa explici tu acea practica? Ratiunea este in mare pericol, a avut "sfanta Biserica grija" de ea! Vai de capul "nostru"!

35 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

In general asta se intampla la iesirea cu Sfintele Daruri. Acum la multe biserici nu prea se mai iese cu Sfintele Daruri, pentru ca e foarte aglomerat.

Cred ca e vorba de o traditie veche, ca se vindeca de unele boli. Acum este obiceiul ca la sfarsitul slujbei sa se citeasca cateva rugaciuni pentru sanatate. Si se mai fac slujbele numite Maslu.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru Filip23):

Eu merg in fiecare duminica la biserica dar astfel de lucruri precum cele din intrebare nu am vazut decat de foarte putine ori incat as putea sa le numar...
Bine ca sunt putini preoti care permit asa ceva.

NOname
| NOname a răspuns:

Acesta este rezultatul îndoctrinării cu ortodoxism, care este plin de tradiţii bizare, ridicole şi periculoase.

Cu bătrânii nu prea mai ai ce să faci, au deja o mentalitate fixă, dar mi-e milă de copii, pentru care mai există o speranţă, asta dacă ar fi lăsaţi în pace şi învăţaţi cum să gândească, nu ce.

| robby212 a răspuns (pentru NOname):

Avem trecut bilenar ortodox! Crezi că dacă vii tu acum să spui că Ortodoxia e falsă, te v-a lua coneva în seamă?
România fără ortodoxie nu există. Fără ortodoxie, nu putem dovedii trecutul nostru.Îţi spun atât:"Ego Zenovius votum posui".

| Fatamuntilor explică (pentru NOname):

Ca si crestin zic ca unele traditii sunt cel putin ciudate si greu de inteles.
Unele chiar nu au legatura cu invataturile crestinesti ( la inmormantari sunt o groaza de obiceiuri) Sunt inventate de oameni.
Sa speram ca generatiile viitoare nu vor fi indoctrinate, sau cel putin vor fi lasate sa aleaga!

| NOname a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, să sperăm.

Îţi respect onestitatea şi atitudinea.
Printre religioşi/creştini e mai rar aşa ceva.

| Fatamuntilor explică (pentru NOname):

Multumesc!
Mai am si eu scipiri de inteligenta big grin
Nu sunt chiar asa grea de cap (cum mi s-a spus).Sau sunt cand vreau sau cu cine merita laughing

| Holiday a răspuns (pentru robby212):

"Fără ortodoxie, nu putem dovedii trecutul nostru."

Si romanul, desi se prinde mai greu in general, pana la urma va invata din greseli si va trimite la naiba toata slehta bisericii ortodoxe cu toate prostiile ei.

| robby212 a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeu v-a judeca pe cei care au ponegrit numele bisericii.Doar El ştie a cui o să fie pedeapsa mai mare.
Întotdeauna românii au fost persecutaţi pentru ortodoxie (vezi cazul alianţei "Unio Trium Nationum").

| Holiday a răspuns (pentru robby212):

"Dumnezeu v-a judeca pe cei care au ponegrit numele bisericii"

laughing Si marmota invelea ciocolata...

Greu de acceptat ca ai sa mori si ala e sfarsitul, nu? E mai cool sa visezi la raiuri si alte tampenii...laughing

| robby212 a răspuns (pentru Holiday):

Tie, ca fiinta rationala, ti se pare foarte bine ca dupa ce traiesti sa mori sa sa nu se mai intample nimic? Sa nu mai stii nimic de tine? Sa nu se stie ca ai existat?
Ti se pare normal ca acest loc (planeta, Univers) sa fie un nimic si noi sa fim doar niste umbre sau niste fiinte marginite si absolut neimportante?

| dragos38 a răspuns (pentru robby212):

Spune-mi robby212 cu ce ne-a ajutat ortodoxia sa avansam in cei 25 de ani de la revolutie, raspuns cu nimic, mai mult smenarii astia imbracati in sutane preotestii s-au dat de partea puterii, ba chiar implicandu-se in politica, eu stiam ca menirea lor este alta, in nici un caz sprijind rahatul numit ''politica''dupa 25 de ani de ortodoxism intand si iesind pe usa bisericii, romanii nu au avansat nici spiritual nici material.ce popor de fraieri suntem.laughing)

| robby212 a răspuns (pentru dragos38):

Nu trebuie să judec eu preoții sau pe altcineva. Drept este, mulți dintre ei au făcut diferite chestii mai puțin demne de preoție.Ști cum e, nu există pădure fără uscături.
În ultimii 25 de ani, Romania s-a îndepărtat foarte mult de Ortodoxia autentică. Probabil datorită acestui sistem politic care spune ca avem drepturi.
Nu ne putem numii țară creștină atat timp cat suntem pe primele locuri la avorturi, crime, furturi.
Uite așa ajuta Ortodoxia țara asta. Spun cele 10 porunci să nu furi, să nu minți, să nu înjuri, să nu ..etc.
Sunt reguli morale pe care din ce în ce mai puțini creștini nâle practica.Sincer vorbind, nu ne prea putem numii creștini.Ca să fii creștin ai nevoie de anumite chestii.Nu e de ajuns să mergi și să stai la Biserica.Asta e la fel precum un garaj, degeaba stai într-un garaj, că nu ești mașină.
Dacă Ortodoxia s-ar practica frumos, ca la carte, am fi una dintre cele mai civilizate țări ale lumii.Trebuie să luptăm pentru adevărata credință ortodoxă, ea ne ține de mii de ani.Ne ține și ne-a ținut la un loc, în ciuda eforturilor disperate ale ungurilor, secuilor, sașilor, otomanilor etc. de a ne depărta de ea. Știau ei toți dușmanii noștrii că Ortodoxia ne face puternici.
În ziua de azi ne distrugem singuri, fără ajutor direct din exterior (există acel ajutor, dar indirect).În trecut ne omorau dacă oficiam slujbe sau ne rugam, dar totuși o făceam în catacombe.Astăzi avem dreptul de a face toate astea liber, dar nu mai e cine.
Luați aminte, copii. Apărați Ortodoxia!
Ortodoxia salvează România!

| dragos38 a răspuns (pentru robby212):

''Biserica ortodoxa ne tine de mii de ani'' laughing))) ceea mai mare tampenie/manipulare, sa spui ca poporul roman s-a nascut crestin si ortodox, se vede ca nu stii prea multa istorie, mai pune mana si invata, auzi acolo ''Ortodoxia salveaza Romania'' laughinghm deocamdata B.O.R-ul este preocupat cu politica, nu are timp de salvare laughing))))) mai pune mana si citeste, si mai stam ce vb.

| robby212 a răspuns (pentru dragos38):

Am spus că biserica ne ţine uniţi de mii de ani, dar asta nu înseamnă că ne-am născut ortodocşi.Be-am născut în credinţa zamolxiană.
Istorie? Te rog, nu-mi vorbii de aşa ceva.Această "istorie" are atât de multe variante, încât nu are rost să o discutăm.
Crezi că dacă înveţi ceea ce se spune în şcoli, ştii istorie? Te înşeli.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/6WP1Bp1.jpg

| Fatamuntilor explică (pentru NOname):

Nu s-a schimbat prea mult.
Exista in biserica o icoana susendata la vreo jumatate de metru pe care se poate trece. Evident in genuchi.

| NOname a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Probabil BOR-ul vrea ca enoriaşii săi să-şi dezvolte aptitudini de acrobaţi...sau de viermi notorii.hee hee

caramela
| caramela a răspuns:

De ce mai mergem la biserica daca barfim? de ce mai mergem la biserica daca nu ne place ceea ce se practica in biserica? de ce nu vorbesti cu parintele sa il intrebi de ce aplica acea practica?
Lumea a incetat sa mai aiba incredere in medici, fapt ce se dovedeste ca lumea a inceput sa vina la biserica mult mai mult ca inainte.
De ce se lasa lumea "calcata" de preot?
Ca nu mai crede in medicina si spera ca sfanta biserica sa le usureze suferinta si necazul.
Ce este mai rau, sa te lasi "calcata" de preot-care pana la urma rau nu iti poate face, ori sa ai incredere in medici si sa pierzi persoana draga? asa cum se intampla de multe ori in ultima perioada
Poate ai sa zici ca nu are legatura una cu alta, dar ca simplu fapt, cred ca are..am crezut in cineva care credeam ca nu ne lasa sa suferim, suntem dezamagiti si ne-am indreptat pasii catre biserica..pana la urma, biserica nu ne face rau, cel putin dam bani cat putem si cand putem.
O zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru caramela):

"Lumea a incetat sa mai aiba incredere in medici" poate in Romania, dar in alte tari cu siguranta nu. poate de aia sunt atatia "religiosi" in Romania.

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident ca in tara noastra. nu spun ca dorm la biserica si nici ca am icoane peste tot, dar totusi daca ma duc la sfanta biserica stiu ca nu trebuie sa barfesc.
O zi bunahappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru caramela):

Cand eram mic si mergeam la biserica nu era unu sa nu injure si dupa pupa mana la popa laughing, asa ca se vede "religiosii" adevarati aici. mersi la fel!

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Unde am barfit draga?
Am cerut o informatie, o parere, sau pana la urma o dezbatere!
Daca intrebat preotul, ramaneam doar cu ideea lui...
Nu cred ca lumea NU mai incredere in medici. Poate preotul iti vindeca sufetul, nu si trupul!

| caramela a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"De ce mai mergem la biserica" ti se pare ca m-am referit la tine? am vorbit la modul general draga...
Un om cand iti vorbeste din inima si te ajuta cu drag, jumatate te simti vindecat...am intalnit medici care te simti bine datorita felului lor de a se comporta, asa si cu preotul, sunt unii care au har, iar altii...

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Nu cred ca cineva de aici a barfit... am mai spus am initiat o dezbatere
In plus nu toata lumea de aici merge la biserica!
Unde e barfa, am mai intrebat odata? NU ti deschide DEx-ul?

| Alphawolf a răspuns (pentru caramela):

Barfa? Doamna nu intelege acea practica, nu o poate concepe ca ceva normal, firesc si constructiv. Ea are nevoie de mai multe puncte de vedere pentru a-si face o idee despre acea practica, nu doar de parerea(tendentioasa) a preotului.

"Lumea a incetat sa mai aiba incredere in medici" - Asta de unde ai mai scos-o? De aia sunt pline spitalele si policlinile tot timpul, aproape la "orice ora"? Ai sau nu incredere in medici, nu poti fara ei! De Biserica si popi te poti dispensa(garantat), dar de medici nu(cu exceptia faptului ca persoana este inconstienta si impotriva propriei persoane). Medicii iti ofera rezultate clare, te repara concret, Biserica si popii iti ofera povesti, vorbe, iti ataca slabiciunile si te face sa te amagesti(degeaba?!), iti ridica moralul cu iluzii, iti ofera un "cadou" foarte frumos impodobit, dar gol pe dinauntru, sau el contine venin.

"Lumea a incetat sa mai aiba incredere in medici" e prea mult spus, generalizezi, e o afirmatie deplasata(de natura unui copil). Acea "neincredere" in medici e produsa de inconstienta oamenilor, ei nu realizeaza ca si medicii sunt tot oameni, supusi greselilor, cu calitati si defecte, diferiti, atat in calitati, cunostinte cat si in caracter. Pretentiile unor astfel de persoane intrec orice masura. Ei sunt perfecti, ei nu-si vad "barna din ochiul lor, dar vad paiul din ochiul altora"(apropo de barfa). Eu am motive sa-mi pierd increderea in toti preotii, dar tu nu ai motive sa-ti pierzi increderea in toti medicii!

"De ce se lasa lumea "calcata" de preot? Ca nu mai crede in medicina si spera ca sfanta biserica sa le usureze suferinta si necazul." - Asta e raspuns, asa explici tu acea practica? Ratiunea este in mare pericol, a avut "sfanta Biserica grija" de ea! Vai de capul "nostru"!

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar,e o umilire.Isus I-a tratat intotdeauna cu demnitate pe oameni si nu I-a umilit.O persoana care il urmeaza pe Isus nu face asa ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia fac parte din spalatii pe creier care cred ca umilinta aia le aduce ceva. popa e fericit sa vada ca are atatia "enoriasi" la picioare, enoriasi care o sa dea mereu bani bisericii si normal ca ii incurajeaza sa se umileasca

| Fatamuntilor explică (pentru suntserios):

Da,dar nu si in cazul copilasilor..Am vazut copii de 2-3 anisori, ei cu ce sunt vinovati? Invata de mici lectia umilintei?

| suntserios a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sunt obligati de mintile inguste ale parintilor / bunicilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"Invata de mici lectia umilintei?" cine stie ce invaa ei sau nu dar aia e problema cand li se baga pe gat religia de mici si cand cresc sunt vai si amar

| Alcyon a răspuns:

Sunt niste simple obiceiuri. Oamenii au impresia ca preotul e un soi de sfant, cu puteri miraculoase.

| Evolution a răspuns:

Nu stiu sa iti raspund la intrebare dar iti spun ceea ce cred eu.
Eu personal sunt sigur ca Dumnezeu exista iar biserica, biblia si restul au fost scrise de om (sa nu mai zic ca dupa au fost traduse in toate limbile), unii interpreteaza gresit, altii nu.
Este bine sa crezi in Dumnezeu, daca nu respecti sarbatorile (macar pe alea mari sa le respecti) cel putin fii sigura ca exista Dumnezeu.
Stiu ca o sa apara si alte comentarii de la un ateu si alte prostii dar atata timp cat tu crezi in El si respecti acest lucru, parerea mea e ca e suficient.
Nu mai pune intrebari, pentru ca toate traditiile au fost facute de om (deci tragi tu concluziile) si Dumnezeu nu il vezi, il simti.
Starea de bine si de liniste cand intrii intr-o biserica eu zic ca e destul de suficient ca sa iti dai seama ca acolo il simti.
Unii cred, altii nu, cum spunea odata voltaire: " Eu nu cred in Dumnezeu, dar daca exista il rog sa ma ierte".
Asa si majoritatea in ziua de azi, sunt unele chestii care se intampla cu un scop si nu totul depinde de noi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Evolution):

In principiu ai dreptate, dar crezi ca dumnezo' se supara daca nu crezi in vreun prieten imaginar insa te poti cu cei din jur la fel cum s-a purtat fii-su (nu are rost sa incepem discutia cu cine/ce si de ce si daca a fost gizas)?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Draga, in tineretea mea cand nu am cunoscut nici macar nu am vazut Biblia, am trecut si eu, poate in fiecare dimineata daca nu prin doua biserici, macar prin una, si am stat in genunchi, pana veneau popii (caci erau vreo5-7) si-si puneau pe capul fiecaruia, o cupa, o carte, o cruce, mana, fiecare ce avea,, cica de bine, dar daca te trezesti intr-o zi si doresti sa studiezi Biblia, si abia o sa incepi sa vezi ca ceea ce fac ei este un ritual, o impresionare, cica se roaga pentru sanatate, si bunastare (a cui? a cui dau banii ) Pentru ca se fac multi bani acolo unde se practica, aceasta forma de teatru.(Poate ma injuri, dar iti spun adevar )) daca vrei crezi daca nu cauta sa te convingi tu. Stii ca oamenii in suferinta si necaz, nu numai ca se intind pe jos, dar ar da tot ce au ca sa scape de mari necazuri, iti dai seama cate boli sunt azi, cati isi vad sfarsitul, si popii in loc sa-i ajute le pun poveri si mai mari pe ei, ii pun sa plateasca slujbe, parastase, sa faca festanii, orice numai bani sa faca ei. Nu-i intereseaza. (Putini sunt acei care sunt totusi cu constiinta, si nu trag toate pieile de pe bietii oameni. Pe buna dreptate i-a numit Isus cum i-a numit, si ei l-au urat de moarte (daca doresti citeste Matei 23:4-33.)

| sappy a răspuns:

Obiceiuri pagane e trist ca parinti ii imping de la spate pe copii(acestia nu au nicio vina si nici nu stiu de ce). Cred ca nici preotii nu au o explicatie plauzibila!