| CatalinPTM a întrebat:

Salut.Am o problema cu spovedania sau cu preotul cred.De fiecare data cand merg sa ma spovedesc si spun pacate, preotul dupa fiecare pacat imi tine teorie, gen "esti baiat bun" "nu mai fa asta" pana mea ca ma cunoaste si ma deranjeaza chestia asta.Adica nu as putea sa-i zic pacatele mele fara sa mai intervina el sa-mi zica despre pacate.Pur si simplu le spun si la urma sa faca rugaciunea aia si gata laughing. Spun acest lucru deoarece atunci cand ii zic un pacat mai greu parca pare dezamagit de mine, nu stiu, nu se asteapta la asa ceva de la mine ca stie ca-s baiat bun laughingCe ar trebui sa fac?
funda happy

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Si tu crezi ca spovedania asta are vreun sens in fata lui Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cainta este cazna sufletului.de aceea si pacatele sant greu de marturisit.dar un pacat de abia facut, il smulgi repede ca pe o buruiana.un pacat care s-a invechit iti va fi mult, mai greu sa-l spui fiindca ti-e rusine.iar unul care a crescut in tine si s-a facut copac mare nu-l veei mai putea smulge, adica {marturisi usor}fiindca e mai greu.intelegi? Iar preotul este doctor de suflete.el te cearta cu blandete fiindca asa a invatat ca trebuie sa faca.tu lasa-l sa spuna ce vrea, si mai documenteaza-te asupra spovedaniei, a impartasirii cu sfintele taine, sa vezi ca esti altfel decat unul care nu s-a marturisit niciodata.

| Chimied a răspuns:

Usor, ca preotul nu-i masina de dezlegat. Nu te asezi frumos in genunchi, citesti dupa foaie si gata, ne vedem data viitoare. Trebuie sa aiba loc si putina conversatie, poate sa puna intrebari sa vada cat de grav este pacatul, iti da sfaturi si altele.

| aurelian14 a răspuns:

E posibil sa urmareasca sa te molesteze.