| KillmyIAmADuck a întrebat:

Asta este umorul crestinilor?
http://www.youtube.com/watch?v=3XE0Kfqmwi8

45 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Becali este crestin cu numele, dar Biblia spune ca din cuvintele tale vei fi scos sau din cuvintele tale vei fi condamnat.

| Shaoran a răspuns (pentru EmaS):

Si ia zi, in biblie zice ca e bine sa judeci? Uhm. nu cred.

| EmaS a răspuns (pentru Shaoran):

Eu am redat doar ce scrie in Biblie.Eu nu judec pe nimeni.Dar tu, acum ce zici ca faci? Nu cumva ma judeci pe mine? Domnul sa te ierte.
Îi veţi cunoaşte după roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?
Mat 7.20; Mat 12.33; Luc 6.43-44;
17 Tot aşa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rău face roade rele.
Ier 11.19; Mat 12.33;
18 Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune.
19 Orice pom care nu face roade bune este tăiat şi aruncat în foc.
Daca nu stii care sunt roadele Duhului Sfant intreaba-ma ca iti spun.

| Shaoran a răspuns (pentru EmaS):

A judeca presune o afirmatie de exemplu sa spui "Becali este crestin doar cu numele". Eu ti-am adresat simpla intrebare, intr-un mod neofensator si crestinesc "In biblie e bine sa judeci?". Intrebare retorica, desigur. Si apoi am dat raspunsul pe care l-ai fi dat si tu "Nu".

Astfel, chiar si folosindu-ma de cuvintele scripturii, nu am dreptul sa judec. Sper sa intelegi diferenta intre "judecat" si "atras atentia asupra unui fapt".

In plus, din iubire crestina, asa cum sunt invatat ca ortodox, tot cu iubire am sa atrag atentia oamenilor care pacatuiesc, nu spre a-i judeca, adica a spune lucruri despre ei ci spre INDREPTARE, ca ei sa nu mai pacatuiasca. Iar de gresesc pentru Rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumenzeu si Pururea Fecioarei Maria si a tuturor Sfintilor, Dumnezeu sa se milostiveasca de sufletul meu.

Si tot din iubire iti spun, tot omul e pacatos, si mandria e pacat. Iar de omul spune ca nu face pacat, se mandreste, si pacatuieste prin mandrie.

| EmaS a răspuns (pentru Shaoran):

Stii ce m-a deranjat, ca dintre toate raspunsurile ai ales sa te legi doar de al meu.Si mai te pretinzi mare crestin.

| Shaoran a răspuns (pentru EmaS):

Mare crestin, ah, daca as fi asta acum as fi in pustie dand slava lui Dumnezeu. Sunt doar un dobitoc care isi pierde noapte aici.
Te rog sa ma ierti daca te-am suparat, nu asta am vrut, nu vreau sa supar pe nimeni ca sa nu il trag in pacat in primul rand. Iubind lumea nu vreau sa trag pe nimeni in pacat! Si daca supar pe cineva e porunca "Sa nu apuna soarele peste mania voastra" si cum as putea zice "Tatal Nostru" daca nu iert? Cum sa zic "Si ne iarta gresalele, precum si noi iertam gresitilor nostri"? Deci, te rog sa ma ierti, nu am vrut sa te supar.

Raspunsul tau a fost singurul pe care l-am comentat, deoarece dintre cele date a fost singurul la care aveam nadejdea ca voi ajuta. Si aveam nadejdea, ca prin smerenia de care trebuie sa dea dovada un crestin, nu te vei supara, si vei intelege ca am facut asta din iubire si din ravna ca aproapele meu sa nu greseasca, in concluzie, ma asteptam ca tu (crestina fiind) sa nu te superi ca ti-am atras atentia, sa iti dai seama ca ai facut rau ca ai judecat, si sa ceri iertare lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu pentru asta, asa cum face un crestin bun.
Din nou, imi cer iertare ca am facut ceva care sa te deranjeze, dar celalalte raspunsuri nu. ei bine, nu avea sens sa raspund, ce as putea raspunde? Nimic!

| NeimaginabilA a răspuns (pentru EmaS):

Ema raspunsu tau a fost mai cu vaza decat al altora, e mai usor sa te legi de un raspuns promitator decat unul normmal nu?

| sabin89 a răspuns (pentru Shaoran):

Daca in Biblie scrie sa nu judeci, ce putem zice despre procurori si judecatori? Si-au ales ei un job in opozitie cu Scriptura? Cum ar fi daca n-ar mai face nimeni judecata? Nu ar fi un haos?

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Ema tu ai judecat pe cineva care nu era de fata, cred ca se numeste barfa, sa mustrii pe un crestin nu este un pacat, ba din contra biblia incurajeaza acest lucru, dar spune-i in fata nu pe la spate, ca asta se numeste barfa.
"Pe cei ce păcătuiesc, înaintea tuturor mustră-i, ca și ceilalți să aibă frică" (Timotei 1, 5:20), "cu blândețe certându-i pe cei ce stau împotrivă" (Timotei 2, 2:25).
"Fraților, de va și cădea vreun om în vreo greșeală, voi cei duhovnicești, îndreptați pe unul ca acesta cu duhul blândețelor" (Galateni 6:1).

Sunt surpris ca nu cunosti nimic despre cum trebuie sa fie o comunitate crestina. Cred ca pastorul unde mergeam la biserica a vorbit un an intreg numai despre Pavel, unde a inclus tot ce era de spus, despre cum trebuie sa fie membrii unei biserici. Sharon nu a facut nimic gresit, ca el te-a te-a mustrat cu blandete si nu te-a barfit pe la spate, aceasta sensibilitate la adevar de care dai dovada, nu are ce cauta aici, ar trebui sa te cercetezi.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Din cauza unor oameni ca el sunt judecati toti crestinii si suntem bagati in aceeasi oala.Noi trebuie sa fim sare si lumina.http://www.youtube.com/watch?v=gO-wVIeZyhA&feature=related

| CristiB93 a răspuns (pentru EmaS):

Ema de cand sunt pe TPU nu am reusit sa imi dau seama din ce religie faci parte de acea indraznesc sa te intreb acum daca vrei sa imi spui findca din cate am vazut shaoran este ortodox si vreau sa stii si eu daca nu te superi din ce religi esti?

| EmaS a răspuns (pentru CristiB93):

Religii sunt multe, dar credinta este una singura:In Domnul Isus Hristos.Nu o confesiune sau o denominatiune iti ofera mantuirea ci o credinta neprefacuta o viata traitas cu evlavie si ascultare de Cuvantul lui Dumnezeu.Nu iti voi spune confesiunea din care fac parte, pentru ca nu vreau sa fac reclama unui cult, ci pur si simplu Domnului Isus.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ma scuzi daca ma bag si eu in discutie fara invitatie,dar Shaoran ii ia apararea ca e de-al lui,de ar fi de alta religie crezi ca ar mai sari asa cu gura?
Vrei sa-ti dau replici ale acestui mare crestin,shaoran cu alti oameni, de alte confesiuni si apoi sa discutam despre cine judeca si cine nu?
Asta pe langa faptul ca el si nu numai, iau Biblia mot-a-mot. De cand si-a facut asta cont si cu inca unu care sigur e preot, mi s-a scarbit de categoria"Religie"

| EmaS a răspuns (pentru Esperança):

Asta m-a deranjat si pe mine ca nu s-a legat de raspunsurile ateilor,ci arunca cu pietre in mine, desi noi ar trebui sa ne unim fortele si sa luptam de aceeasi parte a baricadei. Daca noi incepem sa aruncam cu pietre unii in altii, halal crestini mai suntem! Asta este dragostea frateasca.

| Shaoran a răspuns (pentru Esperança):

In primul rand, eu si Ema nu avem aceeas religie. Ea este... protestanta iar eu sunt Ortodox, deci sunt mai aproape de un ateu, decat de ea. Ca fapt divers.
In al 2-lea rand, sub nici o forma nu iau biblia mot-a-mot. Sunt ortodox, deci exista Sf Traditie si multe altele, vorbesc din practica de cele mai multe ori, si cele vazute sau simtite de mine.
Te-am scarbit, imi cer iertare pentru asta, nu am vrut sa o fac, am incercat sa vorbesc cat mai calm, mai rational, si niciodata nu am incercat sa jignesc pe cineva. Aduc argumente filozofice in mare parte, iarta-ma te rog daca te-am deranjat.

| Esperança a răspuns (pentru Shaoran):

Urasc ipocrizia, asta de fapt ma scarbeste, fatarnicia! Pana acum eram sectanta satanista si acum dintr-o data iti ceri iertare...vai vai vai... foarte frumos!

| Shaoran a răspuns (pentru Esperança):

Aparti unei secte, ceea ce te face sectanta. Daca apartii unei tari, te face membru al acelei tari, daca apartii unei secte esti sectara.
Sectele sunt inchinate unui alt Dumnezeu, nu al celui ce si-a trimis Fiul sa mantuiasca lumea, ci un Dumnezeu tampit care a trebuit sa astepte 1700 de ani sa il trimita pe Luther, astfel unui DUmnezeu fals, iar Idoli neamurilor sunt Demoni cum zice psalltirea, deci te inchini demonilor, deci lui satan. Nu vad de ce esti ofensata.

| Esperança a răspuns (pentru Shaoran):

Eu nu ma simt ofensata,deoarece eu nu fac parte din nici o secta,ci dintr-un cult religos,iar de apartinut apartin doar Domnului Isus Hristos,dar mi se pare de-a dreptul penibil si plin de ipocrizie gestul tau. Adica dupa ce arunci cu fel si fel de vorbe in mine,vii si te dai mare crestin. Nu faci decat sa te amagesti singur.
Eu stiu foarte bine carui Dumnezeu slujesc,nu e nevoie sa vorbesti tu in numele meu.
Felul vostru,al ortodocsilor de a se adresa unei persoane cu apelativul,"sectarule" este doar o forma de batjocura,dar si Isus Hristos a fost barjocorit,umilit,huiduit de stim noi cine. Fiecare om are dreptul de a alege religia in care il gaseste pe Dumnezeu!
Tu nu cunosti viata mea si nu stii traiul meu ca sa iti permiti sa zici ca slujesc unui Dumnezeu t... nu stii cum L-am cunoscut eu pe El,prin ce mijloace,nu stii nici macar religia in care m-am nascut! Nu stii nici macar minunile facute de Dumnezeu in viata mea! Si din moment ce tu il faci pe Dumenzeu t... ce pretentii sa mai am la tine?
Luther nu are legatura cu religia mea.
Afirmatiile tale sunt nefondate, ca asa v-au invatat preotii sa va comportati cu cei de alte religii citez spusele unui mare duhovnic de al vostru "tu cand auzi un blestemat de sectar" Dumnezeul meu ma invata sa binecuvantez, nu sa blestem.Acum sa fim sinceri e clara situatia cine propovaduieste pe un Hristos mort si cine pe Hristos Viu,
Eu nu vreau sa intru in amanunte cu tine pentru ca stiu ca esti prea indoctrinat si nu vreau sa imi pierd timpul.
Vreau sa iti spun doar un singur lucru masoara-ti vorbele alta data si arate-te crestin prin fapte,nu prin vorbe.
Iar eu mai sus ma refeream la Gigi Becali,ca daca ar fi fost din alta religie nu mai sareai la nici un ortodox daca zicea ceva despre el,ci mai degraba mai puneai si tu niste paie pe foc!
Eu stiu ca ideea voastra este ca doar ortodoxia te duce in cer,poti sa fii sfantul sfintilor,daca nu esti ortodox e egal cu zero.
Dumnezeul meu spune altceva despre religii,poate al tau asta iti spune.
Si eu as putea sa iti spun de unde se trage ortodoxismul, si sa iti dau chiar link-uri pagane unde sunt sarbatorile si traditiile voastre, ambalate in crestinism.
Nu trebuie decat studiata istoria!

| Shaoran a răspuns (pentru Esperança):

Trebuie traita religia, nu cercetata.
Nu am nimic cu tine dar erezia e erezie. Iar cei ce urmeaza ereziei sunt eretici.

| Esperança a răspuns (pentru Shaoran):

Crede si nu cerceta in continuare! Pe mine nu ma deranjeaza.
Dar imi place ca voi cercetati religiile altora,dar pe ale voastre nu rolling on the floor asta chiar imi place, bine nu le cercetati cum ar trebui, spune-ti doar ce va convine eu m-am obisnuit cu voihappy
O seara buna!

| Shaoran a răspuns (pentru Esperança):

Ah, cunosc ortodoxia ca si traire, e de ajuns.
O seara buna si tie, Doamne ajuta si iertare daca te-am suparat.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Ema toata lumea care traieste in viata reala, stie ca marea majoritate a crestiniilor sunt ipocriti, doar cunosc si eu foarte multi, stiu cu cine am de aface, dupa felul cum se poarta. Daca doar imi spune ca e crestin, dar se comporta ca omul pesteriilor, am detectat ipocrizie, dar poate sa se comporte si foarte frumos si sa spuna ca e crestin si tot pot deduce ca este ipocrit dar nu intru in detalii...
Becalii are preotul lui caruia i se spovedeste, lasa-l-l in pace, ca daca doar Becalii v-ar fi facut de rusine nu ar fi fost mare problema, dar 90% dintre crestini va fac de rusine, deci asta este o mare problema. Cand ma uit la Isus si ma uit la un crestin vad o diferenta de la cer la pamant.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Este gresit sa faci comparatii. Pilda noastra de viata, modelul nostru este Domnul Isus. Oamenii sunt supusi si ei greselilor la fel ca tine.Dar frumusetea este ca avem ca mijlocitor intre om si Dumnezeu pe Isus Hristos.Fii tu mai bun, eu asta incerc sa fac.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Cunosc si eu ortodoxii, am avut acum cativa ani o dezbatere pe tema credintei ortodoxe cu un crestin ortodox practicant, dar atentionarea pe care i-a dat-o Emei nu mi s-a parut nelalocul ei, deci de asta i-am luat apararea. Daca tu crezi ca el se inseala intr-o privinta, spune-i prin argumente, iar daca nu te poate contrazice, argumentele tale sunt valide.
La fel cum si eu am avut dezbateri cu atei cand credeam in Dumnezeul crestin pana nu am mai avut ce sa spun laughing, deci argumentele lor sunt valide, pana nu gasesc un contra argument.Ateii spre desoebire de crestini nu fug sau nu spun ca nu au timp cand vine vorba de o dezbatere asupra divinitatii, dar deja intru in alt subiect.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Stiu stiu... dar marea majoritate dintre crestini, nici nu incearca sa sa apropie de perfectiunea lui Isus, deci daca nici macar nu incearca, ar trebui sa ii numesc crestini?
Crestinul trebuie sa tinda mereu spre perfectiune, niciodata sa nu spuna ca el este mai bun decat aproapele lui. Daca te uiti la Pavel, el spune intr-o discutie ca el este cel mai pacatos dintre toti oamenii, deci daca esti sincera cu tine ai ajunge si tu la concluzia lui si nu te-ai crede deja mantuita, deoarece mantuirea este un proces care tine o viata.Degeaba spui toata poezia cu Isus, daca tu nici macar nu incerci sa te schimbi, sa mai reduci cate un pacat in fiecare zi.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Mantuirea am primit-o in dar prin jertfa Domnului Isus. Pocainta este o lupta continua in fiecare zi.Dar atunci cand va veni El vom ajunge la perfectiune, vom fi ca El.Bineinteles ca aduc roada Duhului Sfant in viata mea.Este scris dupa roade ii veti cunoaste.Dar tu,ce roade aduci?
,, Zic, dar: umblaţi cârmuiţi de Duhul şi nu împliniţi poftele firii pământeşti.
Căci firea pământească pofteşte împotriva Duhului, şi Duhul împotriva firii pământeşti: sunt lucruri potrivnice unele altora, aşa că nu puteţi face tot ce voiţi.
Dacă sunteţi călăuziţi de Duhul, nu sunteţi sub Lege.
Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea, închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide,
pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,
blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.
Cei ce sunt ai lui Hristos Isus şi-au răstignit firea pământească împreună cu patimile şi poftele ei.
Dacă trăim prin Duhul, să şi umblăm prin Duhul.
Să nu umblăm după o slavă deşartă, întărâtându-ne unii pe alţii şi pizmuindu-ne unii pe alţii.,,

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Eu i-am zis argumentele mele mai sus! Si nu am ce sa dezbat eu nu pot scoate ideile nimanui din cap fiecare e liber sa creada ce vrea,dar fara sa jigneasca persoanele.
Faptul ca Ema a zis ca Becali este un crestin cu numele,nu este o judecata,ci este un adevar.
In ziua de azi ne legam repede de citatul nu Judeca ca sa nu fii judecat,dar uitam versetele unde Biblia zice ca un crestin dupa roade se cunoaste,daca eu zic de tine ca nu esti crestin inseamna ca te judec? Nu. Inseamna ca zic doar o realitate si ar fi bine ca toti sa inteleaga ca daca esti nascut intr-o religie crestina nu inseamna neaparat ca esti si crestin!
Si ca trebuie sa ii lasam pe altii sa bage toti crestinii intr-o oala si noi sa tacem. Tacem cand trebuie sa tacem, dar vorbim cand trebuie sa vorbim,
Si acum la judecat si la atras atentia la altii toti suntem buni si mereu e mai usor sa vedem paiaul din ochiul fratelui nostru, decat barna dintr-al nostru!

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Scuza-ma dar daca te-ai balacit putin in apa si ai spus da la poezia spusa de un om, nu inseamna automat ca esti mantuit. Daca viata ta nu se schimba, iar tu ramai indiferenta la defectele tale, se pune problema daca ai fost vreodata mantuita.
Tu te consideri o persoana buna in comparatie cu cine? cu mine cel din lume? Daca esti crestina nu te poti compara cu mine ca asta necesita sa ma judeci, iar tu nu ai dreptul sa ma judeci in schimb eu am tot dreptul sa te judec pe tine. Singurul model de comparatie este Hristos pentru tine, iar dupa ce te compari cu el sunt banuiesc ca vei ajunge la concluzia ca esti cea mai pacatoasa de pe pamant. Cu cat mai mult esti mai aproape de Hrisots cu atat iti vei da seama in ce stare mizerabila te aflii. Deci inainte sa judeci pe cineva nu ti-ar strica sa te uiti atent la tine prin prisma mantuitorului tau.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Nu poti da 3 argumente si sa spui ca ai purtat o dezbatere cu cineva. Daca tu crezi intr-o anumita doctrina trebui sa poti sa ti-o sustii la orice atac, iar daca nu poti, ar trebui sa te gandesti serios daca este calea cea drepta pe care o urmezi.
"Si nu am ce sa dezbat eu nu pot scoate ideile nimanui din cap fiecare e liber sa creada ce vrea",
Daca asa ar fi gandit si Pavel, oare crestinismul ar mai fi ajuns astazi la tine? Putea sa spuna si el, eu nu pot scoate ideiile paganilor astora din cap, deci de ce sa mai incerc. Daca te uiti putin la viata lui poti vedea ca nu a avut numai reusite, dar perseverenta da roade in orice domeniu.
Orice om poate sa isi schimbe ideiile pe care le-a avut o viata intreaga, cunosc foarte multe persoane(nu personal, ma refer la persoane culte care au ramas in istorie, dar si persoane simple ca mine si ca tine), care si-au schimbat niste conceptii cu care au trait o viata intreaga la 180 de grade. Gandeste-te daca abordarea pe care o ai este corecta, ca esti putin delasatoare si renunti foarte repede.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Eu stiu despre ce vorbesc. Nu imi place sa il dezbat pe Dumnezeu. Nu cred ca poti intoarce un om prin vorbe pe internet,mie imi place realitatea,faptele reale.
Pavel nu vorbea pe internet cu oamenii dand link-uri si argumente,nici macar nu e bine sa ne contrazicem pe Dumnezeu.
Biblia zice sa ne ferim de intrebarile nefolositare si nebune care nu fac altceva decat sa duca la dezbinare si certuri!
As putea si eu foarte frumos sa stau sa dau link-uri de pe net,sa arat,sa spun sa nu stiu ce dar nu vad rostul! Cuvantul lui Dumnezeu zice "iar cat tine de voi traiti in pace cu toti oamenii"
Si am stat de vorba cu cineva care este un adevarat crestin si i-am zis despre acest site,are multe marturii l-am rugat sa isi faca si el cont dar mi-a zis ca aceste lucruri nu sunt pe placul Lui Dumnezeu. Este o pierdere de timp,orice ai spune oamenii tot vor gasi un argument sa iti aduca,tot vor gasi sa iti intoarca vorba.
Singurul care poate convinge pe un om este Duhul Sfant nu argumentele aduse.
Daca tie iti plac certurile si contrazicerile n-ai decat sa o faci,oricum nu crezi in Dumnezeu eu insa cred si vreau sa duc o viata dupa Voia Sa, iar Voia Sa nu e sa stau pe internet si sa ma contrazic cu unul si cu altul, ci sa ma apropii de El mai mult!
O rugaciune pentru intoarcerea omului la Dumnezeu face cat o mie de argumente!

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si eu cred ca am zis tot ce am avut de zis. Nu pot baga omului pe gat.
Uita-te si tu prin intrebarile si raspunsurile date,nu numai de mine de toti crestinii si rezultatul care este? Zero!
Pentru ca oameni vor ca ei sa vada, lor sa li se intampla nu altora.
Tot ce tine legat de Dumnezeu e SF.
Si stii de ce mi-e teama mie cand fac aceste lucruri?
De faptul ca oamenii iau in batjocura Cuvantul lui Dumnezeu!
Nici o religie pe acest pamant nu e perfecta, dar am convingerea ca credinta mea este intr-un Dumnezeu perfect!

In Galateni 5 vedem care sunt faptele firii pamantesti si pe langa altele avem Pacate sociale:vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, desbinările, certurile de partide.
Acestea nu trebuie sa fie prezente in viata unui crestin si cred ca cu asta m-am facut inteleasa de ce sunt asa delasatoare!

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Scuza-ma dar tu cred ca faci o confuzie dintre certuri si o dezbatere. Daca te uiti in biblie, prima dezbatere pe tema lui Dumnezeu a fost inainte e crearia lumii fizice si anume dezbaterea pe care a purtat-o Lucifer si ingerii care l-au urmat, cu ceilalti ingeri condusi de Arhanghelul Mihail, iar cand satan si ingerii lui au ramas fara aparare in fata ingeriilor care erau de partea lui Dumnezeu au cazut.Acum biblia spune o lupta, dar tu crezi ca milioane de ingeri de o intelepciune si o inteligenta care ne-o depaseste pe a noastra s-au luptat cu sulite ca niste oameni, s-au cu argumente?
Sunt sigur ca Pavel ar fi folosit internetul daca ar fi existat, dar in vremea aceea informatia se transimtea pe cale orala, iar el s-a folosit de ce se gasea in aceea vreme pentru a vorbii lumii despre Hristos si am vazut ca el chiar a purtat dezbateri cu paganii si nu a spus ca se ocupa Dumnezeu, pentru ca el avea o alta conceptie, el se credea doar o unealta in mana Lui Dumnezeu, iar Dumnezeu se ocupa de pagani cu ajutorul uneltei lui (Pavel). Nu vorbesc despre linkuri, ca nu ar fi prea corect ca intr-o dezbatere sa te folosesti doar de ideiile altora si trebuie tu sa studiezi foarte bine "dusmanul" pentru al putea invinge. Oricum vad ca tu ai ales calea comoda, adica in loc sa faci tu ceva te rogi, lasand totul in voia lui Dumnezeu, ma intreb oare daca crestinismul ar mai fi fost la nivelul actual daca toti crestinii ar fi gandit astfel.Am mai intalnit si astfel de crestini, cand a fost tsunamiul 2004, crestinii doar se rugau fara sa dea un ajutor real, iar ateii trimiteau ajutoare. Chiar nu iti pot intelege lenea si dezinteresul cand e vorba despre un subiect atat de important si pe care pretinzi ca il cunosti.
Daca un crestin a spus ceva nu inseamna ca are neaparat dreptate, iar daca voi crestinii nu va folositi de ceva atat de pretios ca internetul, care este mai puternic decat calea orala prin care Pavel predica, eu zic ca faceti cea mai mare greseala, dar adevarul e ca muti crestini stiu sa se foloseasca de internet pentru a propovaduii evanghelia si chiar are efect.
Uita-te de exemplu la C. S Lewis, care a fost ateu, dar un crestin (nu imi mai amintesc numele) a avut rabdarea sa poarte o dezbatere pe tema lui Dumnezeu cu el, iar de la ateu a devenit teist.Bine inteles ca o dezbatere nu te convinge dintr-o data sa devii ateu sau sa devii crestin, dar in timp acele idei pe care le-ai luat din diferite dezbateri tot o sa le ai in minte si pana la urma o sa te convinga. Foarte multi crestini fac aceeasi greseala pe care o faci si tu, adica nu se implica la un nivel mai inalt cand e vorba despre Dumnezeu( e adevarat ca este si foarte multa munca, iar cel mai probabil lenea va impideica pe multi dintre voi), iar tarile dezvoltate se indreapta catre ateism.Acum dupa tine, vina este tot a lor, ca refuza sa creada, dar cum ar putea sa creada in ceva, fara explicatii., fara sa le raspunda cineva la intrebariile legate despre Dumnezeu. Dar mai sunt si oameni care chiar se implica si studiaza din greu pentru a tine pasul si chiar conving pe unii oameni atei sa creada in Dumnezeu prin argumente, dar nu am sa mai insist, ca tu ai mai spus-o prin alte conversatii ca pierzi timpul cu noi, nu ai spus-o in mod direct dar se subintelege.
Si cand credeam in Dumnezeu, nu puteam sa inteleg aceasta lene a "fratilor" mei crestini, cand vine vorba despre Dumnezeu, adica totul suna cam asa "eu nu mai fac nimic, sau fac o treaba pe jumatate, iar restul problemei ii revine lui Dumnezeu".
Acum niste dezbateri care le urmaresc pe net, ma fac sa ma gandesc daca eu am dreptate, deoarece in multe din acele dezbateri am gasit raspunsuri, ma intreb daca tu crezi ca acei crestini care poarta dezbateri cu atei si pe unii chiar ii conving ca gresesc si devin teisti sunt pacatosi.
Oricum stiu ca nu prea am sanse sa gasesc oameni care sa aiba rabdare si cu mine, dar pana la urma daca vreau ceva trebuie sa o fac singur, am cateva carti pe care vreau sa le cumpar de la niste autori care i-am auzit purtand dezbateri pe tema lui Dumnezeu, dar o faceau foarte frumos si se foloseau de ratiune. Eu nu am renuntat sa caut, dar sunt putini dezamagit ca nimeni nu vrea sa imi arate ca gresesc.
Oricum acum sunt un student sarac laughing deci trebuie sa astept vara ca sa pot lucra sa imi strang ceva si sa imi cumpar cateva zeci de carti.

Sper ca nu te-ai simtit jignita in ceea ce am spus, iar daca te-ai simtit sa stii ca nu am facut-o cu scopul de a te batjocorii si cu un scop constructiv.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dar eu asta fac, ma pocaiesc in fiecare zi si aduc roada Duhului Sfant in viata mea.Umblu in Caile Domnului si vestesc lucrarile Lui.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Eu nu ma simt jignita doar ca tu nu ai inteles nimic din ce ti-am spus eu!
Noi nu avem de luptat impotriva carnii,ci impotriva duhurilor,adica noi avem o lupta spirituala!
Datoria noastra,a oamenilor,este sa spunem Vestea Buna a Evangheliei."Mergeti si propovaduiti Evanghelia la orice faptura" asa zice Cuvantul lui Dumnezeu nu zice mergeti si dezbateti subiecte, aduceti argumente, dovezi.NU! Propovaduiti "Cine crede si se va boteza va fi mantuit, cine nu va crede va fi osandit" lucrurile sunt foarte simple de ce sa le complicam?
Nicaieri in Biblie nu se dezbate existenta lui Dumnezeu. Datoria mea este sa iti spun ca El exista, te cheama si te asteapta sa vii la El. Atat. Duhul Sfant lucreaza.
Intelege odata cum sta treaba. Pe TPU majoritatea au 12-14 ani,cel mult. Daca tie asa ti se pare ca sunt lenesa,majoritatea raspunsurilor mele sunt date la categoria "Religie"
Stii ce m-a facut sa devin asa mai nepasatoare? Rautatea oamenilor de aici, sunt plini de venin!
Rugaciunea nu este o cale usoara, asa cum cred majoritatea.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Pai in vremea aceea ateismul nu era intr-o asa amploare, iar majoritatea oameniilor credeau in zei, deci pentru ei nu se punea problema existentei unuei zeitati, spre deosebire de zilele noastre. Propovaduirea poate fi si o dezbatere, degeaba ii spui tu unui ateu "vestea buna", daca nu poti sa ii explici si sa ii aduci un minim de dovezi, ca altfel te va crede nebuna si nu ai nici o sansa sa reusesti in "lucrarea" ta de propovaduire. Stiu ca majoritatea de aici sunt copii, dar mergi si tu pe siteturi mai serioase, eu vin aici pentru amuzament mai mult, dar am siteurile mele unde intra oameni in toata firea cu care se poate discuta cat de cat civilizat. Sa inteleg ca tie nu iti place rautatea lor. Banuiesc ca te trateaza cu ironie si rad de tine, dar din 100 de persoane poate 99 rad iar unul chiar asculta.Crezi ca nu se merita batjocura pe care o primesti? Pana la umra te agreseaza verbal, ceea ce nu ar trebui sa fie nici o problema pentru tine. Am auzit de foarte multe cazuri, in care "necredinciosii" ii abuzau fizic, intr-un mod grotesc, iar ei tot continuau in lucrarea lor, nedescurajati de rautate cu care erau primti si in foarte multe cazuri pana la urma erau omorati, iar pe unii oameni ii convingea acest gest de sacrificiu pentru credinta lor.Deci daca unii pot sa suporte o rautate la un nivel mult mai ridicat, nu poti suporta si tu cateva jigniri, in confortul de acasa? O cearta nu poate sa existe daca doar un om se cearta, iar celalat intoarce obrazul.Dar din nou nu fa confuzia dintre cearta si o dezbatere. Intr-o dezbatere fiecare isi spune propiile opinii, iar apoi trebuie sa poata sa le sustina cu ajutorul argumentelor.
Oricum faci cum vrei, ca deja devine ciudata situatia asta, eu ca ateu iti spun sa te implici mai mult in "lucrarea Domnului" laughing. Succes in contiunare.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Mie chestiile astea nu mi se par o "lucrare" a Domnului! Se pare ca nu stii ce inseamna lucrarea Domnului.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Ei bine eu ti-am spus ca trebuie sa iti adaptezi propovaduirea dupa vremurile acestea. Oamenii s-au schimbat in gandire, nu mai pot sa creada pur si simplu(bine mai sunt inca cativa oameni care cred orbeste, mai ales in tarile subdezvoltate, unde educatia nu a patruns), trebuie sa iti adaptezi propovaduirea dupa cerintele epocii in care traiesti. Eu ti-am spus ca daca tu doar ii spui despre Isus si ce a facut el pentru ca el sa poata fi mantuit, dar fara sa poti sa dai o explicatie la niste intrebari elementare, la care vad ca multi nu stiti sa raspundeti, acel om isi va forma o opinie bazata pe o simpla propovaduire si anume, ca toti care sunt crestini sunt nebuni. Iar atat are nevoie, ca sa moara ateu. Eu nu am zis sa mergi cu violenta la ei, asa cum au facut crestinii pe la inceputuri, mergeau cu sabia, le-o puneau la gat si spuneau crede sau mori. In multe zone ale europei asa s-a raspndit crestinismul prin forta bruta.
Dar vad ca tu alegi calea comoda, eu nu ma pot lupta impotriva comoditatii, asta o poti face tu, dar bineinteles ca este foarte greu sa scapi de comoditate si vei gasi tot felul de versete biblice irelevante pentru perioada in care traim ca sa ramai cum esti.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Mai omule da ce ti se pare tie gresit in ceea ce fac eu? Atat cat am timp vorbesc cu cine e dispus sa vorbeasca.
Nu am respins pe nimeni niciodata, sunt deschisa tot timpul pentru o discutie legata de Dumnezeu!
Raspund la intrebari si dau raspunsuri cand cineva imi adreseaza o intrebare.
Dupa mintea ta ce ar trebui sa fac?

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Sa iti fie clar un lucru pe mine nu ma deranjeaza faptul ca ei rad sau ca raspund cu rea intentie doar ca din moment ce vad ca omul nu e dispus sa ma asculte si tot ce ii spun este doar un amuzant pentru el si tot pe a lui o tine normal si logic este sa ma opresc pentru ca deja discutia nu mai are sens. nu crezi?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Cel mai important este sa poti raspunde la intrebariile de ce Dumnezeu? fara sa spui celebra afirmatie, "eu nu sunt Dumnezeu, ca sa stiu de ce...".
Daca dupa ce ii spui ceva despre Dumnezeu si o tine tot pe a lui, banuiesc ca iti spune si motivul pentru care o face, iar tu poti sa te uiti la motivul pe care el ti l-a dat, iar daca ti se pare ca acel motiv nu este unul destul de bun, il poti ataca printr-un argument, iar daca acel om nu este in stare sa iti dea un contra argument, inseamna ca l-ai pus pe ganduri(asta daca este un om cat de cat rezonabil).
Dar daca pur si simplu rade, fara sa iti spuna motivul, atunci nu prea ai ce sa faci, il lasi in pace, dar daca iti spune si motivul atunci combatel daca poti, daca nu poti inseamna ca a avut un argument la care nu ai raspuns si rasul lui este indreptatit intr-o astfel de situatie, desii intr-o dezbatere se vorbeste fara batjocura la adresa unei persoanei in cauza si poate doar ironii pe seama argumentelor.

| Woodenpints91 a răspuns:

Becali şi Vadim...nimic de spus. Hai, Vadim ar mai merge, că are câteva gânduri sadice cu ungurii.

| Shaoran a răspuns:

Acesta e bunicul tau: http://3.bp.blogspot.com/......imuta.jpg.

Deci, irelevant.
Vrei "umorul" crestinilor? Paisie Aghirotiul, Arsenie Boca, Iustin Parvu, da' un search:D

| sabin89 a răspuns:

Multi politicieni ordinari si mizerabili avem. Dar Becali ii intrece pe toti. E o pata neagra pe constiinta poporului nostru. A dus vulgarismul si lipsa de bun simt la nivelul maxim posibil. Si mai flutura si steagul religiei. Penibil!

| LaraClarice a răspuns:

(Http://www.ptroa.co.il/petition/ semneaza si da-o mai departe)

| NissanGTR a răspuns:

Becali, tipic Cretin-. Scuzati! Crestin Roman.