| Elide a întrebat:

Asteptati a Doua Venire a mântuitorului nostru Iisus Hristos? Aseară am avut un vis destul de înfricoșător se făcea că nu știu cum cădeau meteoriți de foc din cer dar pe Pamant era bezna totala și de vedeau meteoriții aia cum din ei curgeau lava încinse și mulți mureau am incercat sa îmi strâng lucrurile și s.o iau la fugă și am ajuns din satul meu la București care nu mai era cum il știam era "ras" după fata pământului. Când m.am trezit eram amorțită și am zis bine că a fost un vis și abia m.am deșteptat din somn era că și cum eram moarta oribil.

Răspuns Câştigător
| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Nimeni nu ştie cum va fi Judecata, înafară de Dumnezeu.
Un sfânt spunea : În veacul de pe urmă să nu cerem să vedem îngeri, sfinți sau alte vedenii, ci să vedem păcatele noastre. Mulți au fost înşelați de diavol datorită acestor vise.

53 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut, Domnul Isus Hristos va veni in foarte scurta vreme, mai repede decat isi imagineaza mai toti, evenimentele care se petrec la ora actuala in lume (pe glob) indica sfrsitul profetiilor din Biblie. Vine foarte REPEDE.

| danay72 a răspuns:

Distrugerea acestui sistem va veni, dar e important sa fim noi pregătiți pentru acest lucru. Asa cum mereu au existat supraviețuitori, dar aceștia au fost cei care au ascultat de Dumnezeu, la fel cei care azi se asociază cu poporul său de pe pământ și aplica Biblia, vor fi salvați. Fapte15:14,17

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Bossule daca vin rusii peste noi sa ne taie te mai salveaza Yehova? Chiar nu ai vazut ca o gramada de crestini nevinovati au fost omorati in Siria de niste extremisti care il slavesc tot pe Yehova?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pe Iehova îl slăvesc. Cei care se închină lui Iehova nu pun mana pe arma și nu practica războiul. Isaia2:2-4.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Asta o fi scriind in biblie doar ca asta nu are legatura cu teroristii care sunt musulmani (extremisti este alta treaba) iar musulmanii se inchina la Allah aka "Dumnezeu" aka Yehova. Oricine stie ca Yehova este divinitatea celor 3 religii avraamaice pe care le stii si tu. Singura fiinta din lume pe care am auzit-o zicand ca Yehova nu este Allah este profa de religie care este spalata pe creier in ultimul hal si a zis asta probabil ca sa nu-l asocieze pe dumnezeul ei "iubitor" cu salbaticii de teroristi.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă faci niște cercetări în istorie, îți schimbi punctul de vedere. Azi, doar Martorilor lui Iehova îi spun lui Dumnezeu pe nume, restul religiilor, chiar dacă cunosc numele lui Dumnezeu, se adresează cu Domnul sau Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Da bre este adevărat dar asta nu schimbă cu nimic faptul că divinitatea căreia voi îi ziceți "Dumnezeu" (sau musulmanii, "Allah") este Yehova. Este exact ca în cazul unui tată care are 4 copii. Trei dintre ei îl strigă doar "tata" dar al patrulea este mai șmecher și-l strigă pe nume.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista mai multi dumnezei, iar pe Creator îl chema Iehova. Chiar în Biblie se spune ca și Satan e un dumnezeu. 2Corinteni4:4. Repet, istoria confirmă existenta mai multor dumnezei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Există mai mulți dumnezei doar dacă pui toate religiile din lume în aceeași oală.
Da bre, în religiile păgâne existau mai mulți zei, sau dacă vrei dumnezei, dar și aici există o mențiune, zeii erau aceeași doar că erau cunoscuți sub nume diferite în funcție de regiune. Spre exemplu: Zeița Astaroth era cunoscută la greci drept Afrodita, la egipteni drept Isis, la babilonieni drept Inanna, la ugariți drept Anat, la sumerieni drept Astarte etc.
Un alt exemplu. că tot ziceai de Satan. Satan chiar este un zeu și nu este nici pe departe ce te-a învățat pe tine religia ta. Cuvântul Satan provine din sanscrită (cea mai veche limbă cunoscută) și este echivalentul lui Enki la sumerieni, lui Ptah la egipteni, lui Shiva la indieni, lui Ea la akadieni, cred că lui Zeus la greci dar nu-s sigur, lui Odin la nordici, lui Buddha la chinezi etc.
Religiile astea păgâne erau politeiste. Religiile avraamaice sunt monoteiste și-l venerează pe Yehova și religiile astea sunt de vină pentru că nu mai există religii păgâne și implicit informații despre Zei.
Bre, creștinismul este atât de diversificat încât se împarte în catolicism, ortodoxism, protestantism, martorii lui Yehova etc. Având în vedere că fiecare sectă are o proprie interpretare asupra lui Yehova, nu înseamnă că ei de fapt slăvesc alt dumnezeu. Pe bună dreptate, dacă slăvești alt dumnezeu chiar ești păgân dar asta nu înseamnă că dacă eu sunt musulman sunt păgân față de tine care ești ortodox (doar un exemplu) pentru că, în fond, musulmanii și creștinii au aceeași divinitate. Evreii le-au inventat pe amândouă să spele lume pe creier în timp ce-i transformă ușor ușor în sclavi. Crezi că degeaba creștinismul condamnă magia? Crezi că degeaba în inchiziție erau persecutați păgâni, vrăjitori și practic oricine care nu voia să fie creștin?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă tu întrebi un ortodox dacă el se închină lui Iehova, el va spune ca nu. Sunt peste 10000 de secte și religii,dar doar martorii lui Iehova îl recunosc pe Dumnezeu ca fiind Iehova și se închină lui. Apoi,dacă pe tatăl meu îl cheamă Ion,niciodată nu ii voi spune Vasile. La fel e și cu numele lui Dumnezeu. Apoi, legat de religia adevărată, de aceea oamenii ar trebui sa studieze Biblia, pentru ca ai zis bine, creștinătatea este formata din mai multe religii, de aceea trebuie sa identificam creștinismul autentic.

| AC4S4 a răspuns (pentru danay72):

In general crestinii evanghelici din toata lumea folosesc uneori si Iehova (Jehovah in engleza) in cantece, uneori in rugaciuni. E drept ca zi de zi in vorbire folosesc Dumnezeu (God).

| xerxes1 a răspuns (pentru danay72):

" istoria confirmă existenta mai multor dumnezei"
Corect.

Jehova era doar unul dintre ei.Cel mai mic si cel mai sfrijit.
Avea si probleme la cap.
Cel mai sangeros Elohim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

"Dumnezeu" nu este un nume, ci un titlu.
Wikipedia
Dumnezeu este fie termenul prin care se face referire la divinitatea supremă a celor trei religii monoteiste avraamice: iudaism, creștinism, islam, fie un termen sinonim cu acela de „divinitate, zeitate, zeu/zeiță".

"Dumnezeu" conotează mai degrabă cu ideea de Creator și nu este un nume propriu. Un nume propriu este Yehova.
Dacă întrebi 100 de creștini dacă au auzit de Yehova eu sunt sigur că mai mult de jumătate din ei o să spună că n-au auzit. Nu cumva Yehova/YHVH era numele atot-secret al lui "Dumnezeu" pe care cică voi nu aveți voie să-l pronunțați?

Și dat fiind faptul că "Dumnezeu" înseamnă Creator și nu este numele propriu al unei divinități, putem spune și de zeul Enki că este "Dumnezeu" pentru că este recunoscut de sumerieni drept Creatorul omenirii. Atât termenul din limba engleză, "God", cât și cel din limba franceză, "Dieu", dar și termenul din limba germană "Gott", toate înseamnă atât "Dumnezeu", cât și "Zeu". Cum se face că doar în limba română cuvintele "Dumnezeu" și "Zeu" au înțelese diferite? Termenul unic de "Dumnezeu" s-a perpetuat doar în limba română ca fiind numele lui Yehova, lucru care nu este tocmai corect.

| danay72 a răspuns (pentru AC4S4):

Ai zis bine, uneori, din păcate.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai zis bine, Dumnezeu este un titlu, iar Iehova este numele sau. Ca Martori ai lui Iehova, noi nu confundam numele Iehova cu titlu de Dumnezeu, poate alte religii.

| danay72 a răspuns (pentru xerxes1):

Poate ca nu ai studiat celelalte popoare.De exemplu, Asiria. Iehova nu a adus nici o distrugere fara ca inainte sa ii anunte, sa se caiasca si sa se schimbe. Aceasta nu face un Dumnezeu crud, ci unul iubitor si rezonabil.

| RAY a răspuns:

E timpul judecati va veni zeita afrodita sa judece pacatosi care nu se iubesc intre ei sau pe aproapele lor, tu esti mesagerul lui afrodita se pare sa tampit si asta a devenit feminista era vorba ca eu sunt mesageul ei, tia aratat cum va veni ea pe pamant intr-o ploaie de meteoriti si mult foc, abia o astept sa vina sa pedepeasca ipocritele, materialistele, falsele, mincinoasele

| Elide explică (pentru RAY):

Ipocritele, falsele, mincinoasele -adica eu nu?

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Te cunosc cumva? si daca te-as cunoaste nu-mi place sa judec pe cineva

| Holiday a răspuns:

Daca toata ziua stai si iti incarci mintea cu bazaconii din astea, e normal sa ajungi sa visezi tot felul de tampenii.
Dupa cum am zis si alta data, Biblia asta a voastra nu doar ca e o fantezie fara sens, dar pentru unii mai slabi poate provoca si probleme psihice...

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Din cate am inteles cosmarele apare mai des daca dormi tarziu astfel ajungi in faza REM, subconstientul ei a creat o poveste, frica interioara http://www.descopera.ro/......e-stiintei

| MSM12 a răspuns (pentru Holiday):

Si trebuie sa te exprimi aici ca nu crezi in Dumnezeu? -_-

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Holiday):

Se spune ca Dumnezeu, Iisus si Duhul sunt una si aceeasi persoana. Crezi ca ar avea asta vreo legatura cu cele 3 instante, "sine", "eu" si "supra-eu"?

| WaterDrop a răspuns:

Mi se pare absolut normal ca atunci cand traiesti si respiri religie, sa o si visezi.Nimic iesit din comun.

Astept ceva, dar nu i`as spune a doua venire ci doar un simplu genocid cauzat de un experiment scapat de sub control.

| Elide explică (pentru WaterDrop):

Trăiesc și respir datorită lui Dumnezeu!

| WaterDrop a răspuns (pentru Elide):

Ma bucur pentru tine happy

| Elide explică (pentru WaterDrop):

Mă bucur că te bucuri pentru mine! happy

| WaterDrop a răspuns (pentru Elide):

"Si incepand de atunci, se spune ca bucuria acelor doua persoane a schimbat lumea si porti au deschis, si suflete au cantat, iar Paradisul s-a materializat in fata lor."

| sSentiment a răspuns (pentru Elide):

Din ce cult faci parte (just curioushappy?

| Elide explică (pentru sSentiment):

Cult creștin că zic așa.

| xerxes1 a răspuns:

Iisus nu are nicio legatura cu mantuirea cuiva.Este o iluzie creata de primii crestini.
Iar tu visezi minunatiile pe care le-ai auzit la babe sau la biserica.
Crestinismul este numit in ezoterism calea suferintei sau a ignorantei.
Este cea mai lenta cale dintre toate cate exista.

| NGheorghe a răspuns (pentru xerxes1):

Ideea cu " cea mai lenta" ii chestie de marketing, ca sa le cumperi cărțile. Nu-ți trebuie mai mare ghinion decât sa nimerești prin vreun grup ocult ( cum zici tu: ezoteric) si sa te holbezi toată viața la unul ce te învață in continuu si pe de ascuns ca tu trebuie sa fi corect.

| xerxes1 a răspuns (pentru NGheorghe):

Nea Gheorghe nu ti-ai beut tuica de dimineata?
Sa nu uiti sa te spovedesti saptamana asta.

| VelaJohnny a răspuns:

laughing n-o sa fie asa la a doua venire, stai linistita. Nu am acum argumentele biblice la mine, dar ideea suna in felul urmator, majoritatea oamenilor aveau sa ignore dovezile prezentei lui Isus, deci nu avea sa fie intr-un mod in care pana si un necredincios de nelecuit sa accepte acel lucru, altfel spus, a doua venire avea sa fie pentru multi ca si cum nu ar exista. Daca vrei, ma redocumentez si iti arat versetele.

| Elide explică (pentru VelaJohnny):

Știu că n.o să fie așa că doar am citit Biblia dar nu.mi place sa visez chestii d.astea acum câteva luni am visat cum cădea soarele din cer și cum cădea un avion direct la mine in curte, altadata visasem un val mare tsunami imens că venea peste noi, altădată doua tornade și alea imense ne ridicau pe toți locuitorii in sus, și groaza cea mai mare visez avioane prăbușindu.se in curtea mea, dar stai sa.ti zic cel mai oribil vis care poate sa.l aibă un om, se făcea că era așa o zi frumoasa afara și era spre seara și știam că la ora 4- 5 așa veneau dementori din aia daca ai văzut la Harry Porter care luau sufletele oamenilor și veneau și veneau din aia in plina zi cu un nor si tunete fulegere și țipau aia îngrozitor toată lumea intrau în casele lor și ne așezăm la pământ dar dementori aia țipau tare de tot că o fata care tipa tare și ascuțit laughing aia veneau zi de zi la aceeași ora și zburau prin n casa si prin curțile oamenilor pe urmă de face că cineva deschide ușa la camera la ora la care dementorii venise și intră o femeie/fata îmbrăcată intre.o rochie alba până în pământ cu o coroana pe cap și în momentul ăla mi-a luat toată viața din mine și îmi dase numai tristețe și lacrimi m.am sculat cu bătăi de inimă și îngrozită ciudat laughing

| sabin89 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Adica, spus mai pe sleau, a venit in 1914.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Elide):

Imaginatia este alimentata si ea de anumite surse. Daca identifici lucrurile alea si le elimini, ba chiar inlocuindu-le cu lucruri pozitive, o sa ai o alta calitate a viselorwinking. Eu spre exemplu habar nu am cum e sa visezi ceva horror, si adevarul e ca in afara de cateva jocuri de groaza si vreo 2-3 filme horror vazute la viata mea, nu am tangenta cu divertismentul de genul. Legat de comentariul lui sabin89 la raspunsul meu, multi ne critica legat de intelegerea acelor profetii care indica ca inceput al implinirii lor anul 1914, insa nimeni nu prezinta si cum s-a ajuns la cea data, pentru ca daca ar proceda astfel, nu ar mai avea cum sa critice lucrul asta.

| minrest a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu ai argumentele la tine? Ciudat. Da niste telefoane, poate le-ai uitat la cineva. Vezi ca ti le-ai uitat la liderul gruparii voastre, unde ti-ai lasat si gandirea, si discernamantul.

| VelaJohnny a răspuns (pentru minrest):

Ce? laughing Trebuie sa recunosc, imi place genul tau de sarcasm. Trist ca se bazeaza pe aberatii si probabil ura, altfel chiar m-as fi amuzat.

| minrest a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mai, puteai sa zici ca nu ai notitele la tine. Sau fisierul, unde ai fise pe toate chestiunile controversate. Sau o lucrare de referinta. Argumentele nu sunt obiecte, sa le ai in buzunar. Daca spui ca nu ai argumentele la tine, cand tu de fapt nu ai cartea in cate sunt scrise, nu inseamna ca pentru tine o anumita explicare a faptelor a inlocuit argumentarea?

| VelaJohnny a răspuns (pentru minrest):

Nu am privit lucrurile din perspectiva asta. Mersi, o sa fiu mai atent la exprimare!

| NGheorghe a răspuns:

Xerxes... a fugit ( mi- a dat ignor probabil ca s-a simțit rău lovit in logica, ca n-am vb urat cu el), iar referitor la tine, păi eu sunt cel care ar trebui sa zică ca: " tu ai o obsesie cu cărțile"! Îs multe întrebări la care nu ai răspuns, aștepți sa răspundă alții in locul tău de sari la alte subiecte ca musca-n lapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am dat o carte din care sigur n-ai citit unde scria ca apocalipsa va consta intr-un razboi nuclear. Acum nu stiu daca a doua venire a lui mesia este asociata apocalipsei dar ce am citit este ca evreii s-ar putea sa proiecteze prin intermediul unui satelit imaginea lui Cristos pe Pamant si voi crestinii chiar sa puneti botu' ca ala este Cristos si ca va vorbeste. Acelasi lucru si la musulmani si cred ca si alta alte mari religii. Asta daca va avea loc va fi cu siguranta parte a miscarii new-age unde toate religiile vor fi dizolvate si va aparea o singura religie (se presupune).

| Elide explică (pentru anonim_4396):

Citește și despre proiectul Blue Beam cu acest proiect poate face chipul Antihristului să zică, că este Mesia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

De Blue Beam îți ziceam.

"poate face chipul Antihristului să zică, că este Mesia."
:)) Asta-i o prostie la fel de mare precum cea cu Cristos. Dar totuși n-ar avea sens. Ideea globalizării este că se încearcă distrugerea istoriei și culturii tuturor statelor și unirea lor apoi într-un singur stat multi-național, adică exact cum este SUA care are în componența sa 50 de state. Iar oamenilor le va fi băgată pe gât diversitatea culturală așa cum este în Europa de te trezești pe stradă că îți dă un refugiat în cap și te jefuiește sau te violează. Justiția nu ia măsuri deloc împotriva lor pentru că justiția trebuie să fie un câine cuminte care să execute ordinele celor superiori care au băgat refugiații în Europa. Și ideea cu proiectarea lui Cristos prin satelit este că o hologramă care reprezintă mesagerul fiecărei religii le va spune oamenilor să-și dizolve toate religiile în scopul creării unei religii unice pe care o vor avea toți oamenii care fac parte din statul multi-național care cică va cuprinde toată planeta dacă "ăia de sus" o să-și ducă planul la bun sfârșit. Și o să te trezești că-ți vor fi luate toate drepturile în ideea că vei fi monitorizată în permanență și vei fi "protejată".
http://bucurialuisatan.com/forum/viewtopic.php?id=1496

Gândește-te puțin. Cristos era evreu. Evreii sunt răi și nu vor binele oamenilor și cred că ești și tu conștientă de asta, dacă nu îți recomand un "refresh" asupra realității. Ți-am dat deja o carte în legătură cu asta dar de ce s-o citești?
Dacă evreii sunt răi, de ce ai crede că anticristul care este teoretic "anti-evreu" este rău? Tu chiar nu vezi că evreii, adică oamenii ăia care au creat religia creștină să vă spele pe voi pe creier, dețin aproape toate bogățiile planetei? Un om muncește 8 ore pe zi pentru un salariu de vreo 1200 de lei din care cel puțin vreo 400-500 de lei îi dă pe taxe și impozite care se întorc tot la paraziții care l-au plătit. Și așa fac ei miliarde. Dar pe voi nu vă interesează, voi stați și vă rugați la Yehova zi și noapte că așa v-a îndoctrinat religia creată de ăia care vă iau pâinea de la gură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant. Cu toate ca tu fapt tu ai visat asta, nu are legatura cu religia. La un moment dat toti visam ceva de genu mai ales a o anumita varsta. Asa s-au nascut multe filme gen post apocaliptice sau allien invasions. Sa fim seriosi...e doar rodul imaginatiei tale plus filmele pe care le-ai mai vazut in timp. Daca mai apare..scrie o carte...pare sa fie interesant.

| BeSmart17 a răspuns:

Daca visul a fost clar(adica fara chesti dinalea cum nu vezi sau nu poti sa fugi) pare destul de realist si vreau sa te intreb daca inainte de visul asta credeai sau nu in Dumnezeu?

| Elide explică (pentru BeSmart17):

Mereu am crezut!

| tudorhit a răspuns:

Probabil te gandesti foarte mult la sfarsitul lumii si de aceea ai ajuns sa il si visezi.Este ceva normal. Visele sunt foarte inselatoare, rar vine unul de la Dumnezeu, foarte rar.

| JesseH a răspuns:

Visul pare real. Isus a prezis timpuri când oamenii își vor da sufletul de groaza celor ce vin:

„Vor fi semne în soare, în lună și în stele. Și pe pământ va fi strâmtorare printre neamuri, care nu vor ști ce să facă la auzul urletului mării și al valurilor; oamenii își vor da sufletul de groază, în așteptarea lucrurilor care se vor întâmpla pe pământ; căci puterile cerurilor vor fi clătinate. Atunci vor vedea pe Fiul omului venind pe un nor cu putere și slavă mare." (Luca 21:25-27)

E un timp când oamenii devin capabili să prăpădească pământul. Dreptatea divină va pune capăt răului:
„Neamurile se mâniaseră, dar a venit mânia Ta; a venit vremea să judeci pe cei morți, să răsplătești pe robii Tăi proroci, pe sfinți și pe cei ce se tem de Numele Tau, mici și mari, și să prăpădești pe cei ce prăpădesc pământul!" (Apocalipsa 11:18)

„Și ei s-au suit pe fața pământului, și au înconjurat tabăra sfinților și cetatea preaiubită. Dar din cer s-a coborat un foc care i-a mistuit." (Apocalipsa 20:9)

Ce bine că știm din timp. Când mergi într-un loc, te bucuri pentru fiecare indicator care-ți arată că localitatea de destinație se apropie. Așa e și cu semnele spre acea zi... tot mai dese și mai clare.

„Căci harul lui Dumnezeu, care aduce mântuire pentru toți oamenii, a fost arătat și ne învață s-o rupem cu păgânătatea și cu poftele lumești și să trăim în veacul de acum cu cumpătare, dreptate și evlavie, așteptând fericita noastră nădejde și arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu și Mântuitor Isus Hristos." (Tit 2:11-13)

Toți creștinii adevărați au trăit și au murit cu gândul la Revenire.
Și știm bine că Isus n-a mințit, deci se va ține de cuvânt.

Singura așteptare ce va fi făcut sens în acel moment e despărțirea de rău. Știi? Avem șansă la viață cumpărată scump. Nu putea Cerul să dea mai mult. A dat tot.

„căci știți că nu cu lucruri pieritoare, cu argint sau cu aur, ați fost răscumpărați din felul deșert de viețuire pe care-l moșteniserăți de la părinții voștri, ci cu sângele scump al lui Hristos, Mielul fără cusur și fără prihană." (1 Petru 1:18-19)

Valoarea unei vieți omenești o vezi la Golgota. Un preț infinit dat pentru a salva tâlharul.

Noi în schimb, am dat 30 de arginți și L-am pus între tâlhari.

Putem azi să batjocorim, dar în acea zi gurile vor fi închise. Nu vom avea nicio justificare că am refuzat viața.

„Atunci vor începe să zică munților: "Cădeți peste noi!", și dealurilor: "Acoperiți-ne!"" (Luca 23:30)

„Când a rupt Mielul pecetea a șasea, m-am uitat și iată că s-a făcut un mare cutremur de pământ. Soarele s-a făcut negru ca un sac de păr, luna s-a făcut toată ca sângele, și stelele au căzut din cer pe pământ, cum cad smochinele verzi din pom, când este scuturat de un vânt puternic. Cerul s-a strâns ca o carte de piele pe care o faci sul. Și toți munții și toate ostroavele s-au mutat din locurile lor. Împărații pământului, domnitorii, căpitanii oștilor, cei bogați și cei puternici, toți robii și toți oamenii slobozi s-au ascuns în peșteri și în stâncile munților. Și ziceau munților și stâncilor: "Cădeti peste noi și ascundeți-ne de fața Celui ce șade pe scaunul de domnie și de mânia Mielului; căci a venit ziua cea mare a mâniei Lui, și cine poate sta în picioare?"" (Apocalipsa 6:12-17)

Când răul va fi nimicit, cei care s-au despărțit de el vor rămâne. Scopul final al Planului de Mântuire e rezolvarea problemei păcatului. Vom ajunge la un Univers pur, din nou.

Când totul va fi curat, când un cer nou și un pământ nou vor fi aduse la lumină ca locuință veșnică pentru cei salvați, un singur lucru va aminti povestea căderii noastre: semnele cuielor din palmele Mântuitorului.

„Și dacă-l va întreba cineva: "De unde vin aceste răni pe care le ai la mâini?", el va răspunde: "În casa celor ce mă iubeau le-am primit."" (Zaharia 13:6)

| MSM12 a răspuns:

Dumnezeu nu ne va descoperi niciodată cand va fi a doua venire a Mântuitorului sau "sfârşitul lumii". A doua venire este descrisă şi in Luca 21:27 "Atunci vor vedea pe Fiul omului venind pe un nor cu putere şi slavă mare." In Matei 24:36 se spune ca doar Dumnezeu Tatăl ştie când se va intâmpla aceasta "Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl." Tot in Matei, Iisus ne spune Atunci dacă vă va spune cineva: Iată, Hristosul este aici, sau acolo, să nu-l credeţi. Căci se vor scula Hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi; vor face semne mari şi minuni, până acolo încât să înşele, dacă va fi cu putinţă, chiar şi pe cei aleşi. Iată, că v-am spus mai dinainte. Deci, dacă vă vor zice: Iată-L în pustie, să nu vă duceţi acolo! Iată-L în odăiţe ascunse, să nu credeţi. Deci, pentru a fi pregatiti de a doua venire a Mântuitorului trebuie sa fim mai buni, sa incercam sa ne controlăm sa nu mai facem pacate foarte mari.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru MSM12):

"Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl" - pai nu se spunea ca Iisus, Dumnezeu si Duhul sunt una si aceeasi persoana?

| MSM12 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Iisus este Dumnezeu pe pământ, adica întrupat.