| Inferno a întrebat:

ATEÍSM s. n. Negare a existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități; concepție care se bazează pe această negare. – Din fr. athéisme.

ȘTIINȚĂ s. f. 1. ansamblu sistematic de cunoștințe despre natură, societate și gândire. 2. cunoaștere (despre ceva). 3. pregătire intelectuală, învățătură; erudiție. (după fr. science)

Eu nu vad nici o asemanare, se pare ca unii crestini vad.
Cat de incult sa fii sa incurci ateismul cu teoriile stiintifice?

14 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Pe mine ma amuza cand iti spun ca ateismul presupune sa crezi in T.Big bang si in T. evolutiei. laughing

| LoveToHate a răspuns:

Unii cred ca toti oamenii de stiinta,toti care stiu ceva despre stiinta,toti care vor sa gandeasca,toti care nu sunt ignoranti,etc sunt automat atei sau sunt satanisti.
Cunosc un om caruia ii place sa descopere Universul, ii place fizica cuantica, e pasionat de asa ceva, lumea ii spune ca e ateu, dar el niciodata nu a spus:"Sunt ateu."

| RAY a răspuns:

Desigur ca nu e nici o legatura intre stiinta si ateism dar crestini asociaza tot ce nu le convine cu satana

| Miauti a răspuns:

RELÍGIE s. f. 1. formă a conștiinței sociale caracterizată prin credința într-o divinitate, într-o ființă supranaturală, creatoare și guvernatoare a cosmosului și prin oficierea unui cult; confesiune. 2. (fig.) crez; cult; lucru sfânt. (< fr. religion, lat. religio, germ. Religion)

| DyNo a răspuns:

Sau sa fi atat de indobitocit incat sa confunzi ateismul cu satanismul... Pe bune, cu sa fie acelasi lucru? Asa zic unii crestini, ca ateismul si satanismul, sunt una si aceeasi...

Răspuns utilizator avertizat
| TheTigerX a răspuns:

Clasic..categoria e religie si discuta ateii intre ei..ma retrag, cred ca sunt in plus

| Inferno explică (pentru TheTigerX):

Ar fi si mai civilizat daca te-ai retrage fara a mai da si o replica ce se vrea a fi ironica.

| TheTigerX a răspuns (pentru Inferno):

Dar n-am dreptate?

| Inferno explică (pentru TheTigerX):

"Categoria e religie" Din cate vad asa e.
"...si discuta ateii intre ei." Din cate stiu trei dintre cei ce au comentat sunt atei, iar restul au tendinte ateiste, deci da.

| TheTigerX a răspuns (pentru Inferno):

Si daca eu ma consider crestin si "v-am deranjat" desi am dreptate, fiindca mi-am spus parerea..nu e ok?
oricum o sa ma retrag acum dar ceea ce faceti voi se numeste barfa iar daca asta va sta in caracter..no comment.

| Miauti a răspuns (pentru Inferno):

Eu sant credincios!

| ven0m a răspuns:

Preotii i-au invatat ca "cine nu e cu d-zeu e impotriva lui" pentru a nu exista concurenta big grin