| anonim_4396 a întrebat:

Atei, parintii vostri sunt crestini?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce frumos ne strigi ca pe pisicute, da, mama e crestina, tata e ateu sau agnostic nu stiu exact

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Dap, dar botezat în creştinism, iar ei nu ştiu că sunt ateu (mai mult liber-cugetător).
Well, partea tristă este că ateii nu sunt văzuţi ca "atei", mai mult ca "satanişti", nişte fiinţe care degeaba există.

| DeyCj a răspuns:

Da, și și eu am fost botezat fără acordul meu ortodox, dar datorită rațiunii pe care mi-am dezvoltat-o și științei acumulate în timp, am devenit non creștin(nu ateu, e o diferență).

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Deist,panteist? ateu nu inseanmna a afirma 100% ca nu exista zeii si lipsa credinteti in zeii atat, in categoria asta pot intra si agnostici, deisti agnostici, panteisti agnostici ca au lipsa de credinta fata de dumnezeu si de alti zeii, fata de un creator

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Nu.Eu am încercat să folosesc o exprimare generală pe înțelesul tuturor.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde ce înțelegi tu prin "a fi creștin".

Cred că trebuie să facem diferența între categoria practicanților de religie și categoria oamenilor pentru care religia este doar o chestie marginală, care nu-i interesează aproape deloc în viața de zi cu zi. Marea majoritate a oamenilor pe care-i cunosc (inclusiv părinții mei) fac parte din cea de-a doua categorie.

Sigur că atunci când oamenii sunt întrebați ce religie au, majoritatea răspund "creștină". Dar asta nu înseamnă că religia ocupă un loc central în viața lor.

Faptul că un om a fost botezat creștin când avea câteva luni și apoi a făcut o cununie religioasă 30 de ani mai târziu nu înseamnă că acel om este un practicant de religie. De cele mai multe ori oamenii respectă aceste tradiții pentru că ceilalți se așteaptă să le respecte, nu pentru că simt vreo chemare religioasă.

| Justme1997 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.

| Uvox a răspuns:

Sunt crestin prin botez si atat. Deci da, sunt si ei.