| AtateaConditii a întrebat:

Ateii au religie? Exemplu: ortodox, penticostal, baptist etc.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
53 răspunsuri:
| ooolifeoolol a răspuns:

Din cate stiu ei au religia atee insasi.

| Irena97 a răspuns:

Ateii sunt prin convingere atei dar s-au nascut si ei intr-o familie de catolici, ortodocsi etc.
Si sigur mananca cozonac de Paste de ex.

| Zenit313 a răspuns (pentru Irena97):

Ateismul nu este o religie.
Religia se bazeaza pe credinta.
Ateismul se bazeaza pe convingeri demonstrabile, logice, impartiale si incontestabile.

| Irena97 a răspuns (pentru Zenit313):

Da ma, dar sunt si niste ipocriti. Pentru ca obiceiurile le respecta din religia cu care s-au nascut.

| Zenit313 a răspuns (pentru Irena97):

Eu sunt Ateu si m-am nascut intr-o familie ortodoxa, nu inteleg ce legatura are mancarea gustoasa cu religia happy

| ooolifeoolol a răspuns:

Ce ma face curios pe mine,daca ateii nu cred intr-o forta creatoare,cum isi explica crearea universului?
Acum stiu ca nici crestinii,sau ma rog, cei care cred intr-o forta supranaturala nu pot, insa intr-o anumita masura, exista mai multa logica intr-o plasmuire a unei posibile realitati(adevar), decat exista in nimic.

| Irena97 a răspuns (pentru Zenit313):

Pai cred ca ateii ar trebui sa mearga pana la capat daca sunt cu adevarat convinsi in necredinta lor. Sa respinga tot ce tine de ea, inclusiv traditiile astea pe care tu le numesti mancare gustoasa tongue. Dar nu vreau sa insist mai mult decat am raspuns, nu e zona mea de interes pe TPU. byehappy

| Mădă0611 a răspuns:

Da, toti am fost botezati cand am fost mici. Eu sunt ortodoxa, dar din moment ce nu cred in botez, slujbe, pomeniri, nu vad rostul umblatului pe nu stiu unde ca sa ma declar atee.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Irena97):

rolling on the floor Ce treaba are traditia cu religia, mai ales cand traditia e pagana?

| Zenit313 a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Nu stim inca cum s-a format universul,avem rabadare si cercetam,este doar o chestiune de timp pana cand o sa reusim happy
Dumnezeu a creat universul, atunci cine l-a creat pe Dumnezeu?!
Daca Dumnezeu a existat dintotdeauna, atunci de ce nu putem spune acelasi lucru despre univers?
Este clar si demonstrat ca universul s-a format in urma Big-Bang.
Adevarata intrebare este CUM si CE a provocat acel Big Bang?
Daca nu gasim explicatii, asta nu inseamna ca trebuie sa inventem povesti stupide happy
Daca Dumnezeu exista, este mult peste intelegerea umana si este prea arogant din partea noastra sa il explicam.

| Zenit313 a răspuns (pentru Irena97):

Tot nu reusesc sa inteleg ce legatura are mancarea gustoasa cu credintalaughing
In fine.

| ooolifeoolol a răspuns (pentru Zenit313):

Big-bang a avut loc acum 13 miliarde ani aprox.S-au descoperit galaxii vechi de 90 miliarde ani aprox.Nu-mi explic...

| Zenit313 a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Inseamna ca universul este mai vechi, sau doar o parte din el s-a format in urma Big-Bang.
Dar de ce sa discutam numai despre universul nostru din moment ce exista universuri paralele happy
Poate ca exista o infinitate de universuri si dimensiuni..si universul nostru nu este cel mai vechi, cel mai nou..etc.
Aceasta este frumusetea stiintei, fiecare raspuns gasit, ridica tot mai multe intrebari happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Big-Bang-ul e o teorie --> http://i.imgur.com/QXF4n.jpg
S-a observat ca galaxiile se departeaza una de cealalta, ipoteza, astfel s-a ajuns la concluzia ca erau apropiate.
Unde ai gasit stirea cu galaxii de 90 de miliarde de ani?

| RAY a răspuns:

Nu, ateismul este lipsa credintei, religiei, dogme, doctrinei, cultului, ateismul este un minus nu un plus, nu contine idei, nu are nici o legatura cu stiinta, nici dovada stiintifica, ateismul nu inseamna anti -teisim, nici infirmarea existentei unui zeu, e doar o lipsa a credintei atat

| M25M a răspuns:

Iti dau un citat care spune totul

Atheism is a religion like abstinece is a sex position-- Bill Maherwinking

| ooolifeoolol a răspuns (pentru Mădă0611):

Un reportaj vazut acum vreo doi ani.Bine ca erau multe teorii contradictorii.Nu putea nici sa infirme big-bangul din cauza teoriilor lui Einstein,nici sa infirme existanta acelo galaxii.O teorie era in genul,ca acum mult timp, cand a avut loc big-bangul, peretele universului nostru era foarte subire, iar acele galaxii ar fi migrat(ca sa spun asa), dintr-un alt univers.Sau mai era o chestie putin mai complicata, un fenomen care facea referire la suprapunerea unor universe paralele.Deci ma rog...

| RAY a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Prin stiinta cam stim cum a evoluat universul, prin dovezii stiintifice si logice dar in primul rand prin dovezi care sunt acceptate de toata comunitatea stintifica, stiinta nu detine adevarul absolut am sasi demonstrez ca nici religia intrebat isus ce e adevarul nu a stiut sa raspunda, deci ce e adevarul tu stii? poate nimeni nu stie dar putem sal aflam in timp incetu cu incetu, nu uita ca stiinta e de cateva secole religia de milieni intregi, tu te folosesti de stiinta sau de religie in prezent?

| dracu14 a răspuns (pentru Irena97):

Pai si voi trebuie sa renuntati la pc si Apple, bill gates e ateu iar steve jobs a fost adept al filozofiei zen...

| dracu14 a răspuns:

Ateismul reprezinta lipsa unei religii nu o religie

| Irena97 a răspuns (pentru dracu14):

Speculezi acum, nu e acelasi lucru si in plus am zis ca nu ma bag in discutiile astea decat minim.
I-am raspuns la intrebare si gata.

| victorandrei a răspuns:

Nu se pune problema de "a avea" religie ci a avea credinta. Ateii nu cred in creatori, zei, etc...

| iHateStrike a răspuns (pentru Irena97):

Ce legătură are mâncarea cu religia?

| Thunderstruck a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Religia atee? Hai ca mi-ai dat portia de ras pe ziua de azirolling on the floor.

| ooolifeoolol a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mi-am dat seama de perla dupa 1 minut de la postare dar nu m-am deranjat sa corectez.

| ghandi2013 a răspuns:

Au si biserica dar le este rusine sa recunoasca.

http://firstchurchofatheism.com/

| dragos9234 a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Stii prost!

| dragos9234 a răspuns (pentru Irena97):

Ipocrita esti tu...tu cea care vorbesti despre lucruri despre care habar nu ai!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Sfintii spuneau: "la Dumnezeu nu exista timp, spatiu ", asa ca noi oamenii cu mintea noastra ne intrebam "da cine la creat pe Dumnezeu" fara sa intelegem ca acesta nu este asa cum noi ni-l imaginam, ca sta sus pe un nor, sau mai stiu eu ce.Este inexplicabil pentru fiinta umana.

De ce cu ajutorul datarii radiometrice s-au descoperit ca ar fi roci vulcanice mai vechi decat Pamantul?!

| William a răspuns:

Ateu crestin ortodox rolling on the floor hai ca asta e tare. Ateii nu cred in nicio divinitate, ei nu apartin unei religii.