| anonim_4396 a întrebat:

Ce religie si ce denominatiune are Karl Iohannis?
Vreau sa aflu daca este Penticostal? Baptist? Crestin dupa Evangheie? Ortodox!?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Http://rodiagnusdei.wordpress.com/......c-luteran/
Slavit sa fie Dumnezeu pentru ca este un Dumnezeu al minunilor. El schimba vremurile si imprejurarile; El rastoarna si pune pe impărat; El da intelepciune inteleptilor si pricepere, celor priceputi! Dupa perioade in care crestinii erau persecutati, Domnul ii pune in fruntea Tarii! Si in multe locatii in care se facea propaganda comunista sau locuri in care era mult pacat, Domnul a schimbat lucrurile, si acele locuri au fost inchinate Domnului.

7 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Denominatiune? Vrei sa zici confesiune probabil...

| RxTx a răspuns (pentru Dandanache):

Da, Denominatiune cred ca este egal cu Confesiune ( dar la confesiune poate sa fie crestin raspunsul si asta nu ma multumea, doream un raspuns mai detaliat, pentru ca in lume sunt cateva confesiuni-religii
vreo opt din cate imi aduc eu bine aminte ( crestinism budism mahomedanism hinduism iudaism ) dar fiecare dintre leligiile acestea au sub diviziuni cum ar fi la crestini subdiviziunile care se numesc denomniatiuni ( penticostali, baptisti, crestini dupa evanghelie sau evanghelisti, ortodoxi si catolici )
Eu nu ii consider crestini pe martorii lui Iehova si pe Mormoni pentru ca la mine sa fii crestin inseamna sa respecti in cocmai biblia fara sa vii cu adaugiri cum ar fi icoanele profeti si vietile sfintilor + alte adaugiri sau traduceri intentionat modificate pentru a manipula oamenii.
Pentru mine a fi Crestin inseamna sa il ai oe Isus Hristos in inima ta ( Hristos in sine )
Scuze, nu vreau sa bat campii aici,

Ma bucur ca este crestin, cred ca, credinta conteaza foarte mult la un presedinte un conducator de tara.

| RxTx a răspuns:

Klaus Iohannis

| Fatamuntilor a răspuns:

Are vreo importanta? Am citit pe undeva ca ar fi pe undeva o petitie pentru a fi,, botezat'' in religie crestin -ortodoxa, ca numai asa poate fi pomenit pe acatiste. Specilalistul zicea nu conteaza religia dincare face parte...pentu a fi pomenit.
In tot cazul eu nu l-am votat pentru ca ar face dintr-o anumita religie sau partid...am votat omul Klaus Iohannis.
Apopo, trebuie sa-i dai un miel pentru ca l-ai botezat, ai zis Karl in loc de Klaus.

| Alcyon a răspuns:

E protestant, ca orice neamt. Face parte din biserica luterana, ce a aparut ca un protest la adresa catolicismului (in special a abuzurilor savarsite de capii acesteia, cum ar fi fost comertul cu indulgente).

| suffarstar a răspuns:

Este lutheran.

| DarkAndDreary a răspuns:

Cine e Karl Iohannis?