| bradysandro a întrebat:

Care e diferenta dintre un baptist si un penticostal?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Toate au ca baza minciuna,spalarea pe creier,manipularea in masa, saracia celui sarac, imbogatirea celui bogat, cum spune claudius (crestinismul e bun tine saracul in lanturile saraciei, iar bogatul in paradisul terestru) nu-i de mirare ca saracia=religie

| zurick a răspuns:

Perceptia diferita care duce la obiceiuri diferite

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ratacire, unul e grav si altul si mai grav, scopul?

| Zenit313 a răspuns:

Minciuni diferite...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta este foarte mica, si consta in vorbirea in limbi.
- Baptistii: Sunt de parere ca Darul Duhului Sfant numit: Vorbire in limbi a incetat odata cu dispensatiunea apostolilor;
- Penticostalii sunt de parere ca vorbirea in alte limbi inca este valabila si in ziua de astazi.
Aceasta este singura diferenta, asadar, poti constata ca este mica diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandoi sant oameni.

| Weider a răspuns:

Minte diferita, tot idioti fricosi raman.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Baptistii sunt o secta.
Penticostalii tot o secta, care s-au tras din baptisti.

Din punct de vedere logic si crestin, amandoua s-au indepartat de Biserica Originala (cea ortodoxa/catolica) si au cazut in erezii.

| Cocîrlăndosu a răspuns:

De dogmă. Primul işi are axată dogma pe botez, iar al doi-le pe coborârea Harului în ziua cincizecimii.

| Tw1sTer a răspuns:

Minciuni diferite

| GabiTanase a răspuns:

Nici o diferenta! Sunt 2 erezii(falsuri)

| obelix2266 a răspuns:

Diferenta e de doctrina, unii accentueaza botezul (baptistii )iar ceilalti accentueaza zioa pentecostelor si darurile DUHULUI SFANT. Incolo totul e ok.

| Demian_Denisa_2000 a răspuns:

Baptistii cred ca o data cu botezul in apa, primesti si umplerea cu Duhul Sfant, iar penticostalii cred ca acestea sunt doua experiente distincte, si ca vorbirea in limbi e o "confirmare" a umplerii cu Duhul Sfant. In rest, ambele pun accentul cel mai mare pe o relatie reala si personala cu Dumnezeu si pe studierea Cuvantului (Bibliei).