| anonim_4396 a întrebat:

Ateii cum răspund la Paște când cineva le spune "Hristos a înviat"?

Răspuns Câştigător
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Depinde ce prieteni ai si in ce cercuri te invarti. Poate niste colegi sau batranii sa mai zica asta!
Nu stiu, depinde in ce lume traiesti!

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Adevarat ca nu a inviat

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Tu, mi-ai dat o idee: "Adevărat n-a înviat" cu un n aproape silențios.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce "Adevărat n-a înviat? nu e corect scris, nu a inviat, nu a murit

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

În afară de o virgulă pe care am omis-o intenționat pentru a sugera pronunția nu văd de ce ar fi greșit.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ești ateu?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Probabil că ți-am creat confuzii când făceam pe creștinul în categoria asta. Și da, dar uneori vorbesc de colectivul ateilor la persoana a treia deoarece doar spunând că sunt deja atrag priviri încruntate.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Faza e ca nu prea întâlnești atei des in Romania, mai mult pe net

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Jumate din clasa mea era atee, deista sau panteista.
Ateii spuneau simplu ca nu cred in Dumnezeu.
Ceilalti doar spuneau "Eu sunt crestin dar cred ca Dumnezeu e doar o forta/universul/natura/etc.". Ateii poate sunt rari, dar destii si panteistii sunt foarte multi, poate mai multi decat crestinii.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Intr-un fel si desti, panteisti erau atei, ei nu aveau credinta

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Daca te referi la Romania gresesti. Aproape intrega populatie a Romaniei este crestina. Eu in viata mea n-am intalnit decat trei romani care nu erau crestini, de fapt unul era cam pe jumatate.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Pe TPU ai intalnit mai multi

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Da stiu, zic se persoane fizice. Oricum in Moldova de unde sunt eu oamenii sunt mai "traditionalisti" astfel ca foarte putini de acolo ajung sa-si puna religia la indoiala.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Totul e legat de piramida lui maslow

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

Da, la Romania ma refer. In Transilvania deistii/panteistii sunt foarte comuni, doar ca ei se declara crestini.

| RAY a răspuns:

Ce faci de craciun man?

| sierra1 a răspuns:

"...zvonuri"

| SilentRain a răspuns:

Adevarat ...ca esti beat

| Nilsson a răspuns:

Depinde de persoana, unii lasa capul in jos si nu zic nimic, altii se fac ca nu aud dar cei mai multi zic un scurt "adevarat a-nviat!".

Sfatul meu prietenesc pentru tine, ca de la crestin la ateu, e ca in cazul in care cineva te saluta in acest mod e sa ii raspunzi adecvat cum se cuvine, e o prostie sa incerci alte tertipuri, pana la urma nu e ca si cum te-ai lepada de o credinta, daca ai fi musulman intelegeam dar asa nu ii nimic de pierdut, in felul acesta arati o forma de respect si politete.
Un om rational stie sa isi faca prieteni si se adapteaza in functie de fiecare persoana.

| Nilsson a răspuns:

Totusi e cam ciudat sa intrebi acest lucru in preajma Craciunului, de Paste o sa intrebi daca e ok pentru un ateu sa mearga cu colindul sa faca niste bani? laughing