| anonim_4396 a întrebat:

Ateii sunt precum politistul Cioaca?
Acesta a scapat ani de zile de arest din ``lipsa dovezilor`` desi erau atatea probe care puse cap la cap il incriminau fara niciun dubiu.

https://stirileprotv.ro/......ioaca.html

Tot asa, ateii spun ca nu exista dovezi in favoarea existentei lui Dumnezeu desi sunt atatea lucruri care o confirma: complexitatea vietii, legile fizicii, scrierile profetice, inclinatia naturala a omului catre credinta, experientele de la limita mortii, constiinta morala.
Luate individual poate ar exista indoieli, dar puse toate in ansamblu formeaza o imagine clara.

Dar ce ii da de gol cel mai mult pe atei, asa cum pe Cioaca il demasca atitudinea lui sfidatoare si ranjetul sadic, este atitudinea lor de batjocura la adresa lui Dumnezeu.
N-ai cum sa fii atat de inversunat impotriva cuiva care nu exista.

Răspuns Câştigător
| Justme1997 a răspuns:

Tot ce ai enumerat tu acolo reprezinta zero dovezi.
Dovádă sf [At: M. COSTIN, O. 247 / V: (înv) ~veádă (pl: ~de) sf / Pl: ~vézi, (îvr) ~véze / E: vsl довада] 1 Lucru care demonstrează ceva Si: probă, (îvr) dovit, (înv) dovedire, (îvr) dovedeală. 2 Mărturie. 3 (Îlav) Ca (sau drept) - Ca semn că. 4 (Îal) Pentru a dovedi că. 5 (Îvr; îlav) Cu ~ În mod real. 6 (Îe) A da ~ (sau ~vezi) de... A manifesta o atitudine, un sentiment, o însușire etc. 7 (Înv) Dovedire (1). 8 (Jur) Probă. 9 (Îe) A face ~ sau a face ~da că... A susține o afirmație în fața unei instanțe judecătorești. 10 (Reg) Martor. 11 (Adesea urmat de determinări, substantive, introduse prin pp „de") Act, document prin care se adeverește ceva, se recunoaște un fapt sau un drept

| 1AlterEgo1 a răspuns (pentru Justme1997):

Fiecare cu cartea lui.
Dar tine minte ca nu dictionarul o sa te salveze de la pieire si numai profunda lecturare a Sfintei Scripturi.
Poti tu sa ii zici din dictionar cate vrei lui satan. La final nu o sa ii pese.

| Justme1997 a răspuns (pentru 1AlterEgo1):

Tu crede cât vrei, dacă ar exista dovezi (ai ști) nu ar fi CREDINȚĂ ci ȘTIINȚĂ pentru că literalmente nu sunt dovezi. Și apropo ce legătură vezi tu între "mastur. Bare" si furt?

| 1AlterEgo1 a răspuns (pentru Justme1997):

Apa ingheata la 0 grade. Fierbe la 100. Pamantul e sferic si se afla la distanta fixa de soare pentru a exista viata. Toate astea sunt DOVEZI fie ca iti place sau nu.
Iisus a spus. Bate si ti se va deschide. Cauta si vei gasi.
Am cautat si l-am gasit.
TU te complaci in ignoranta. Ti-ai inchis inima Lui si te minti ca nu exista.
Ei afla ca ziua va veni i ncare vei da socoteala.

| raMLesS a răspuns (pentru 1AlterEgo1):

"Pamantul e sferic si se afla la distanta fixa de soare pentru a exista viata"
Daca pamantul ar fi cu cativa centimetrii/kilometrii mai aproape sau mai departe de soare ar mai exista viata? Gen 2-3 cm/km.

| 1AlterEgo1 a răspuns (pentru raMLesS):

In Biblie nu se precizeaza.

| raMLesS a răspuns (pentru 1AlterEgo1):

Deci esti ignorant.

| Justme1997 a răspuns (pentru 1AlterEgo1):

Apa îngheață la 0, fierbe la 100 = există D-zeu. M-ai pierdut, nu vad legatura aia care o vezi tu. Logică?
Pe vremea când se scria biblia, lumea (deci și cei ce au scris-o) credea ca pamantul e plat

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru 1AlterEgo1):

Nu. Alea nu sunt dovezi, alea sunt fapte.
Faptul este lucrul adevarat care poate fi dovedit prin evidente.

| Romanul86 a răspuns (pentru Justme1997):

Tu ai dovezi că nu exisată Dumnezeu?

33 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

De ce tot ataci ateii? Lasa-l pe Dumnezeu sa se ocupe de ei. Poate nu-ti dai seama dar tu mai rau faci fiindca starnesti si mai multa ura.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

E legea compensatiei.
Iar daca nu sunt pe placul lor, sa stii ca Dumnezeu da fiecaruia mesagerul pe care il merita, deci nu poate fi acuzat de nedreptate.

| mentholinks a răspuns (pentru Nilsson):

Tu nu esti niciun mesager doar imprastii ura fata de oameni.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

Si Stefan, cand le-a predicat evreilor, i-a umplut atat de tare de ura incat isi acopereau urechile si racneau.
Daca imi spunea un crestin ca nu e bine ce fac, poate aveam indoieli, dar daca imi spune unul care se autointituleaza anticristulmileniului3 inseamna ca ar trebui sa postez si mai des happy

| mentholinks a răspuns (pentru Nilsson):

Faza e ca tu nu predici ci instigi la ura. Treaba ta, vei da socoteala.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

Toti vom da socoteala in fata lui Dumnezeu. Ma bine sa stiu ca am facut ceva sa le deschid ochii decat sa fiu nepasator.
Adevaratele caractere se cunosc dupa cum cum reactioneaza la mustrari.

| raMLesS a răspuns:

Daca te-am facut ignorant inseamna ca te-am jignit? laughing Te doare adevarul? Pai asa e, sunt dovezi clare, poti sa cauti oricand si sa te informezi in privinta asta si a orice altceva.
Tu esti genul ala de persoana, ai informatia sub nas si spui "nu stiu".

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si daca poate face orice, de ce nu elimina raul?
Logica lui Dumnezeu e urmatoarea: "Va las liber arbitru sa faceti ce doriti, dar daca nu faceti ce Ma multumeste, direct in Iad va duc".
Daca lasi liber arbitru cuiva, de ce il mai judeci? De exemplu, tu detii un caine. Nu-l dresezi, il lasi sa faca ce vrea. Dar daca nu-l indrumi, de ce te plangi ca se c*ca peste tot pe gazon? Nu-I ramane decat sa fie ipocrit Dumnezeu asta. De ce nu ne indruma? Si ghici ce: Biblia e o carte indrumatoare, moralizatoare, dar e scrisa de oameni pentru oameni. E o carte antica de filosofie. Nu-i nimic divin in ea. Oamenii incercau si atunci, ca si acum, sa isi gaseasca niste legi dupa care sa se ghideze ca sa ii mearga bine societatii. Si sa stii ca ii inteleg rolul Bibliei, ca daca o comunitate se ajuta, atunci va fi mai productiva, va putea sa evolueze. Dar nu vad rolul unei divinitati.
Ca entitate atotcunoscatoare pare cam idiot. Tu ca om incerci sa iei in calcul toate posibilitatile, El de ce nu le-a luat atunci cand a pus pomul ala acolo? Ori e idiot, ori nu e atotcunoscator. Ai ratiune, deci te poti gandi la consecintele faptelor tale. De exemplu: Traversezi strada neregulamentar printr-o intersectie aglomerata. De aici deriva doua posibilitati:
- te calca vreo masina
- ajungi pe cealalta parte nevatamat
Daca tu nu stii ce se poate intampla inseamna doar ca esti idiot.

| Dalmore a răspuns:

Nu vad cum confirma acele lucruri enumerate de tine existenta lui Dumnezeu. laughing)))))

,, Apa e uda, deci Dumnezeu exista''

Mai repede sunt credinciosii schizofrenici decat ateii psihopati.

Eu sunt atee si nu sunt inversunata pe ceva ce nu exista, atitudinea sfidatoare si nerespectuasa a crestinilor ii face pe atei sa para asa. Fiecare poate sa creada in orice vrea, cat timp nu incearca sa-mi bage mie pe gat conceptiile lui, care pentru mine, care am cu totul alta mentalitate, sunt extrem de puerile si am impresia ca ma sfideaza cand vin cu argumentele lor de clasa a 2-a.
Stiu ca ti se pare ireal, dar exista oameni care pur si simplu nu dau doi bani pe ideea de Dumnezeu, nu vad isusi in miez de paine si nu fac pisu pe ei cand scartaie o mobila prin casa, dar asta nu ii face psihopati, imorali sau in alte feluri, doar ca nu au fost la fel de indocrinati ca si tine. Unii oameni nu au nevoie de un barbos in ceruri ca sa aiba discernamant si sa ia decizii ok in viata.
Daca eu am ajuns sa am niste valori anume, nu le-am capatat de pe o zi pe alta, am trecut printr-un intreg proces si nu o sa imi schimbe mie o discutie contradictorie mentalitatea.

Stii, exista o materie in liceu, dar nu prea e bagata in seama, se numeste logica si argumentare, iar majoritatea crestinilor cred ca au cam chiulit de la orele astea.

,, Ateii spun una si ateii spun alta'' e o discutie atat de 2010. Chiar nu prea am mai vazut,, atei inversunati''. Pana si pe grupurile de atei de pe FB discutiile astea sunt evitate, pentru ca argumentele sunt arhicunoscute de ambele parti si nu are sens sa iti mai bati capul cu asa ceva. La fel cum si intrebarea ta nu are niciun sens, pentru ca tu nu cauti sa porti o discutie dupa care sa ramai cu ceva, cauti doar oameni care stau la fel de bine la capitolul generalizare si la fel de prost la capitolele logica, argumentare, care sa-ti confirme tie ideile.

De ce nu faci ceva mai bun cu timpul tau liber?

Macar de ai fi cu adevarat crestin sad dar crestinii isi iubesc aproapele, tu exprimi numai tristete si ura.

| Justme1997 a răspuns:

Adică caut logică, oare de ce nu mă miră că nu o cauți? În Biblie vorbesc șerpii, femeia vine dintr-o coastă, miliarde de specii de animale într-o barcă in armonie (a adus Noe și pinguini de la Polul Nord), virgine gravide etc

| Nilsson a răspuns (pentru Justme1997):

"În Biblie vorbesc șerpii, femeia vine dintr-o coastă, miliarde de specii de animale într-o barcă in armonie (a adus Noe și pinguini de la Polul Nord), virgine gravide etc"

Oamenii cauta astfel de scuze pentru ca nu le place viata de credinta si nu vor sa se pocaiasca.
Insa ca idee, multe obiectii sunt si eronate, nici nu exista miliarde de specii pe glob, si nici macar milioane nu e corect sa afirmi ca au intrat in arca, pentru ca multe sunt acvatice sau semiacvatice (inclusiv pinguinii).
Ateismul mi se pare lipsit de consistenta, acesta nu poate sa explice cum a aparut Universul din senin sau de ce ar trebui sa fim buni.

| Justme1997 a răspuns (pentru Nilsson):

Pe terra exista 8.7 milioane de specii, și toate (majoritatea) au încăput într-o bărcuță, după ce Noe a călătorit tot pământul și le-a adunat. Cumva au supraviețuit într-un climat care de fapt le omoară. Ah și a încăput și mâncarea lor, nu s-a stricat fără frigider. Nice story. Religia mi se pare lipsită de logică

| Nilsson a răspuns (pentru Justme1997):

Nu stiu de ce majoritatea se leaga de istoria potopului, de parca Biblia s-ar rezuma doar la atat.
Macar daca ar fi argumente bune, dar nu sta absolut niciunul in picioare.
Conform descrierii, ``barcuta`` era cam cat o nava de croaziera moderna pe care incap mii de persoane in conditii de lux.
Ori fi vreo 8, 7 mil. de specii, dar mamiferele numara doar vreo 5500, pasarile vreo 10000 si reptilele tot vreo 10000.
Restul sunt animale acvatice, cum ar fi pestii, iar insectele de exemplu care au ponderea cea mai mare din numarul total nici nu au nevoie de arca pentru ca ouale lor rezista in apa.
https://en.wikipedia.org/wiki/Global_biodiversity
Mancarea nici n-avea nevoie de frigider, fructele pe care le cumperi din magazin rezista luni de zile in depozite, cerealele chiar ani. Animalele carnivore, cel mai probabil erau pui, puteau fi hraniti cu lapte de la cele ierbivore.
Pana acum nu mi se pare nimic fantasmagoric happy

| Justme1997 a răspuns (pentru Nilsson):

Pentru că oricat te stradui tu din răsputeri tot nu are logică deci nu e plauzibil. Nu are rost, dacă tu vrei să crezi, crede

| Nilsson a răspuns (pentru Justme1997):

Pai de ce? trebuie sa fie niste argumente, nu? Pe asta se bazeaza logica happy
Oricum, la poarta raiului nu o sa te intrebe nimeni daca crezi in potop sau nu, dar asa ca idee asa vreau sa le arat celorlalti ca tot se inseala

| Justme1997 a răspuns (pentru Nilsson):

1 om singurel construiește o barca cât Titanicul. Adună mii de specii de animale sălbatice de pe glob, singurel. În Titanic au încăput perechi de mii de specii, sănătoase perfect în climat inpropriu, fără să se mănânce între ele. Ursul polar perfect ok la caldurică. Și Noe a hranit leii și alte carnivore cu legume. Cumva a târât 2 girafe, 2 elefanți până la barcă. Si mai multe rase de urși
Explicație: Dumnezeu

| Dalmore a răspuns (pentru Nilsson):

E amuzant ca tu crezi ca demonstrezi cuiva ceva laughing)))))))))))))))))
Stai linistit, ca orice ateu a avut de-a face cu 100 ca tine si iti stie argumentele mai bine decat stii tu Tatal nostru.

| Nilsson a răspuns (pentru Justme1997):

Sa stii ca mai intai oamenii aleg sa nu creada in Dumnezeu si apoi isi cauta motivele pentru a sustine necredinta si intampina cu entuziasm orice aparent argument al ateismului.
Dar niciunul nu sta in picioare macar, hai sa continuam discutia despre potop daca vrei:
- Noe putea sa plateasca niste oameni sa-l ajute.
Stii macar cat timp a avut pentru constructie?
Oamenii din antichitate au construiy piramide si nici acum nu stim exact cum, o arca e nimic toata.
- ursii polari se pot imperechea cu cei grizzly de exemplu, putem deduce ca toate rasele de ursi numite impropriu specii au aparut dintr-o rasa comuna.
- daca erau pui carnivorele nu le mancau pe ierbivore
- in trecut speciile aveau o raspandire mult mai mare, nu trebuiau sa vina de pe tot globul.
Leii de exemplu traiau acum 2000 de ani si in sudul Europei
- la zoo multe animale traiesc intr-un climat impropriu si nu mor
Sa stii ca la tine apreciez macarca te exprimi politicos fara insulte sau intepaturi

| Justme1997 a răspuns (pentru Nilsson):

"În privința realității arcei și a veracității descrierii biblice a peripețiilor lui Noe, punctul de vedere științific - exprimat de geologie, de ex. - este că de când oamenii populează Terra (istoria recentă a planetei) planeta n-a cunoscut un potop global, drept pentru care Noe și arca lui descrisă în Facere sunt cam tot atât de reali pe cât sunt și uriașii sau șerpii vorbitori ai Facerii (Genezei), măgarii vorbitori ai Numerilor, vrăjitoarele Ieșirii (Exodului), peștii uriași cu pântece locuibile ale lui "Iona" sau demonii Evangheliilor. Credibilitatea mitului biblic al potopului lui Noe a fost ruinată, acum aproape două secole deja, de descoperirile făcute în geologie și (doar puțin timp mai târziu) din biologie."

| Justme1997 a răspuns:

Dacă crezi tu sigur. Dar nu vorbi de dovezi imposibile

| BlackOldSun a răspuns:

Am tot dreptul da ridiculizez o astfel de inventie nascocita de gandirea umana copilareasca, ignoranta si ridicola si IREALA! Te-ai apucat de gandit!

| 1AlterEgo1 a răspuns:

Sigur ca exista 100 de dovezi. Numai un orb nu poate sa le vada. Dar la ce te astepti de la cei oribiti de satan. Ei NU VOR sa existe Dumnezeu pentru a nu simti remuscari atunci cand isi duc la cap infamiile. Cand fura dintr-un magazin sau se mastu.rbeaza acasa. Ca sa nu aiba in fata cui sa raspunda ii IGNORA autoritatea Lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat