| cristinacrissss a întrebat:

Ateilor ce ati face daca acum ar veni Sfarsitul Lumii si Dumnezeu ar veni pe Pamant pentru Judecata de apoi? Ce ati face daca ar zice ca meritati chinul etern din Iad?

Pura curiozitate. Nu vreau sa dau in cap la nimeni. Nu am nimic cu ateii.

58 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Asta e, m-aș îmbăta cu Satana thinking

| William a răspuns (pentru FucktheSystem):

Si ziceai ca nu esti satanista.

| FucktheSystem a răspuns (pentru William):

Și ți-am mai explicat că e la caterincă dar creierul tău mic și îndesat nu poate să perceapă informația?
Ai nevoie de DEX? Poftim...
http://dexonline.ro/definitie/caterinc%C4%83
UIte să-ți și citez că e mai jos și poate nu vezi „a vorbi la asuceală / la caterincă / la ciorănie / la derută / la mișto / la șme / la șmecherie / la ușcheală expr. (intl.) a lua peste picior; a vorbi argotic."
Fericit? Ai reușit să asmilezi informația sau ai nevoie și d eimagini explicative?;;)

| FucktheSystem a răspuns:

Doar dacă faci cinstebatting eyelashes

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ia-si spune asa:,, Se vede cat de mult iti iubesti propriile creatii trimitandu-le la chinuri vesnice in timp ce tu stai in rai cu crestinii care te pupa-n c.r non-stop"batting eyelashes
De fapt e mai bine in iad, macar acolo se intampla ceva no talking

| cristinacrissss explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Si El ti-ar raspunde asa: Eu te-am creat, eu te iubesc, eu te iert, eu te cunosc mai bine decat oricine, eu pot sa iti daruiesc viata buna in Rai, si nu cer nimic in schimb decat sa crezi in Mine si sa imi respecti acele porunci care nu sunt cu sutele ci sunt doar 10. Deci de ce sa te primesc la Mine cand Eu pentru tine nu exist? Acum nici tu pentru Mine nu mai existi.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

,,Eu pentru tine nu exist? Acum nici tu pentru Mine nu mai existi.''
Asta suna a copil razgaiat si egoist de 3 ani, nici decum a zeu iubitor si IERTATOR.

| cristinacrissss explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Atunci raspunde-mi la o intrebare:
Sa presupunem ca iei un copil dupa strada. Il cresti, il iubesti, ii daruiesti un camin, ii esti ca un tata adevarat, etc. Copilul creste si presupune ca nu mai are nevoie de tine, el zice ca e mare acum. Si iti da un shut in fund si un pumn in bot ca sa scape de tine. Peste putin timp, copilul vede ca ii e greu singur si ar vrea sa fie iubit si ingrijit din nou de tine. El incearca sa se intoarca inapoi in bratele tale. L-ai mai primi inapoi?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

,, ii esti ca un tata adevarat"
Pacat ca sunt fata.batting eyelashes
Vorbind serios, da, cred ca dathinking

| cristinacrissss explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Pacat ca in fata lui Dumnezeu ai decat o sansa. Te pune sa alegi: Rai sau Iad? Si daca tu ai raspuns o data ca Iad atunci El iti respecta dorinta, nu te mai intreaba si a doua oara.

Bine rectific "ii esti ca o mama adevarata".

| MMihai a răspuns:

Numai ipoteza, este incredibilă!

Dacă ar apare D-zeu pe Pământ, nu l-ar recunoaște nimeni ca D-zeu, și ar pleca cu coada între picioare, de unde a venit!

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

"Ateilor ce ati face daca acum ar veni Sfarsitul Lumii si Dumnezeu ar veni pe Pamant pentru Judecata de apoi? " Hotarati-va frate odata. Afirmati sus si tare ca D-zeu e in afara Universului(ca asa zice Biblia), ca exista dintodeauna(asa zice Biblia), iar acum spuneti ce-ar fi daca vine pe Pamant? Isi incalca propriul cuvant? Mai invatati religie, sustineti-va cauza corect, nu odata afirmati un lucru, si dupa 5 minute puneti alta intrebare care contrazice tot ce sustineti.

| cristinacrissss explică (pentru Rapplex):

Cum sa nu vina pe Pamant cand El l-a creat? Cum adica e din afara Universului? El se afla pretutindeni. Si daca exista dintotdeauna de ce nu ar putea sa vina pe Pamant? Tot Biblia spune ca El va veni pentru marea Judecata. Mai invata tu religie si apoi vino aici cu raspunsuri.

| Rapplex a răspuns (pentru cristinacrissss):

Vezi cum te incurci singura? Parca era omniprezent, deci teoretic e pe Pamant, dar practic nu are corp, deci nu ai sa vezi un nene cu barba cum ii baga pe oameni in trenuri spre Iad. Nu stiu care sunt cunostiintele tale in religie, dar nu par a fi foarte dezvoltate. Vorbesti cum vorbeam eu pe la 4 ani, de exemplu:"Abia astept sa il zaresc vreodata pe Mos Nicolae sau pe Iepurasul de Paste". Dar ce sa vezi, dupa ce inteligenta s-a mai dezvoltat, cu intristare, am aflat ca nu exista. Si vikingii credeau in zeul-lup, dar ce pacat ca avem acum o inteligenta mai mare si putem explica fenomenul de eclipsa(mie sincer imi placea conceptia vikingilor, era mai misterioasa si mai interesanta). Cred ca apogeul prostiei este sec XXI. Cu toate ca avem informatii(milioane), inteligenta, stiinta, ratiune din plin, acceptam calea mai usoara, prostia.

| cristinacrissss explică (pentru Rapplex):

Dumnezeu este langa noi, este pretutindeni, este in inimile noastre. Dar asta nu inseamna ca il putem vedea. Nu il vedem cu ochii trupesti dar il putem vedeam si auzii cu ochii si urechile mintii. Sa ai credinta e ceva ce nu toti oamnenii pot. Ca sa crezi in existenta lui Dumnezeu iti trebuie o intelepciune profunda. Trebuie sa gandesti atat cu mintea cat si cu inima. Nu e atat de usor cum e sa crezi in stiinta. In stiinta e usor sa crezi cand ai o formula, o aplici si gata iti da un rezultat si apoi vai ce adevarata si frumoasa e stiinta cand ne da acolo pe foaie un rezultat fix. Dar Credinta e altceva, e mai greu de atins si de inteles. Iti trebuie multa intelepciune pentru asta. Degeaba iti explic. Mai bine citeste Biblia si vei intelege mai multe. Intreba un preot (adevarat) si iti va explica mai bine decat pot eu sa iti explic aici.

| Rapplex a răspuns (pentru cristinacrissss):

Nu mi-au explicat preotii mai bine, si crede-ma ca am intrebat multa lume(preoti, profesori etc.).In stiinta nu crezi, acolo sunt doar lucruri stiute, sigure. Daca as incepe la ora de mate sa ma rog la D-zeu sa-mi spuna teorema lui Pitagora, nu cred ca o sa am sanse la vreun 10. Diferenta dintre mine si tine, respectiv stiinta si religie, este ca eu iti explic cu ajutorul stiintei diferite lucruri(stari emotionale, fenomene naturale etc.), dar tu nu poti face mai mult decat sa afirmi unele lucruri, fara baze solide, fara a putea fi demonstrate.Biblia este o carte care trebuie citita ad litteram, nu sa interpretam noi cum vrem anumite paragrafe(aici se refera la atomi, dincolo la galaxie etc.), si abia atunci vom vedea ca acolo sunt aberatii si ca nu se leaga nimic.

| DomineRex a răspuns:

Pai ce poti face in fata dictatorului suprem?
Te comformezi cruzimii lui de neegalat si mergi sa te prajesti in iad pentru o eternitate ca vezi doamne nu ai crezut in El sau in sacrificul barbar facut de El.
http://www.youtube.com/watch?v=AxwiLowC44I

| Inferno a răspuns:

Deci presupunand prin absurd ca Dumnezeu ar exista si ar veni pe Pamant.Asta inseamna ca si Satan ar exista si ca tot timpul asta am fost pacalit de el. Deci m-as duce la el si i-as trage un pumn in fata sa vad ce imi face.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Inferno):

Asta-i buna laughing)

| Damasc a răspuns (pentru Inferno):

Ce-ai bagat?

| MyObsession a răspuns:

Sincer?
Aş râde ca sparta.

| AlinaaAli a răspuns (pentru MyObsession):

Chiar crezi ca o sa iti vina sa razi atunci "ca sparta"?
eu nu prea cred!
atunci nu o sa mai sti cum s te caiesti si sa iti ceri iertare pentru ca l-ai batjocoritwinking fi sigura de asta!
nu va inteleg,vreti sa va lasam in pace,noi cei care credem in Dumnezeu,dar cum vreti sa fiti lasati in pace daca tot timpul vb asa?
daca sunteti atei si nu credeti in el asta e, dar nu mai batjocoriti si luati in ras numele lui, ca nu cred ca va gresit cu nimic asa cum voi ii gresiti lui!

| Vladuthz a răspuns:

Pai in primul rand daca ar face asta n-ar mai fi un Dumnezeu bun nu crezi? Doar pentru simplul fapt ca nu cred in el, dar in rest respect bunurile morale, e motiv pentru care sa ma duc in iad?

| Vladuthz a răspuns:

E amuzant ca am un tovaras care e foarte credincios, si arunca pe jos gunoaiele, si l-am intrebat crezi ca lui Dzeu ii place ca faci asta? Si el a zis ca religia n-are treaba cu ecologia laughing am ramas masca la raspunsul asta, si el tine post inainte de craciun dar fumeaza si bea de sparte...deci ma intreb oare cine o sa ajunga in iad? Eu ateul care respect celelalte reguli sau el credinciosul care face toate alea laughing?

| CobraLeon a răspuns:

...DOVADA CA DUMNEZEU ASTA E FOARTE IUBITOR
(un personaj atotputernic trimite condamna la chin etern o persoana pentru ca nu a crezut in el, ABSURD)
Din cate vad tu crezi in dumnezeu doar ca sa scapi de "chinul etern"...

| William a răspuns (pentru CobraLeon):

EXACT, cred in El pentru ca am dovezi, si ca sa nu ajung in iad.

| Minks a răspuns:

Iti dau raspunsul cand o sa vina. Am o vaga impresie ca nu o sa iti raspund niciodata.

| ShowTim3 a răspuns:

As vide casa, masina, telefonul si i-as sparge la bordel si pe bautura, si daca tot as face ceva m-as face aviator si as zbura fara motor.
Ce as face daca mi-ar zice ca merit chinul etern in iad... pai i-as spune ca nu mi se pare corect sa ma tortureze cineva atat timp cat eu nu am torturat pe cineva... adica dinte pentru dinte si ochi petru ochi, nu iti scot un dinte si tu imi amputezi mainile si picioarele big grin
Pace! big grin

| AlinaaAli a răspuns (pentru ShowTim3):

Hai ca mi-ati facut searalaughing
cu toate ca ce spuneti voi aici e de plans!
fiti siguri ca daca l-ati vedea pe Dumnezeu nu ati mai bine nimic,nu ati mai da pumni, nu ati mai rade, etc...ati pleca doar capul in fata Lu!winking

| mihaibrasov a răspuns:

Ar face pe ei in pantaloni toti ateii laughing. Sfarsitul lumii cu o judecata din aia mare e o prostie. Asteapta tu toata viata si tot nu va fi.

| sinx a răspuns:

Noi ateii ce facem? Exact ce o sa faca si celelalte 5 miliarde de oameni de pe pamantul asta. Nici ei nu cred in dumnezeu, deci nu o sa fiu singurul prins in off-side.
Una peste alta, astept prima intalnire cu E.T si dupa aia o sa se spulbere orice urma de credinta pe pamantul asta.winking

| claudiu93 a răspuns:

Daca Dumnezeu mi-ar spune ca merit chinul etern din iad pentru ca nu am crezut in el asta m-ar face sa cred ca este o persoana oribila pentru ca doar oamenii foarte rai incearca sa te faca sa ii iubesti prin forta si prin frica. Dar daca as sti ca Dumnezeu exista si ca ma iubeste as crede in Dumnezeu. Poate ac exista dar nu cred ca are o personalitate atat de umana cum este prezentata de oamenii religiosi.

| cristinacrissss explică (pentru claudiu93):

Si tu esti o persoana oribila pentru ca nici macar nu ai crezut in existenta lui. De ce sa stai alaturi de cei care L-au iubit? Intreaba-te mai intai daca meriti sa primesti Raiul.

| claudiu93 a răspuns (pentru cristinacrissss):

De ce crezi ca sunt o persoana oribila pentru ca nu cred in existenta lui dumnezeu? Am incercat sa cred in el, am facut tot posibilul sa ma fortez sa cred in el dar se pare ca el nu a vrut ca eu sa cred in el. Cand eram mic imi faceam rugaciunea de fiecare data cand ma culcam si cand ma trzeam din somn, ma rugam la dumnezeu in fiecare zi, incercam sa ii fac fericit pe cei din jurul meu cu orice pret, uneori ignoram nevoile mele pentru a-i face fericit pe parintii mei si pe profesorii mei. Faceam asa cum vorbeau preotii la biserica sau la televizor. Mi-am dat seama insa ca am facut cea mai mare greseala din viata mea sa ascult sfaturile unor oameni care cred in fiinte imaginare.
Cand eram in clasa a 8-a am avut niste probleme de sanatate foarte grave si bineinteles m-am rugat la dumnezeu cat de mult am putut, m-am rugat cu parere de rau pentru toate pacatele pe care aveam impresia ca le-am comis vreodata si totusi el nu mi-a dat niciun raspuns. Din contra ma simteam din ce in ce mai rau. Am stat prin spitale luni de zile si dumnezeul in care am crezut orbeste atat timp nu era nicaieri, nu ii pasa de mine sau pur si simplu nu exista. um as mai putea sa cred in o fiinta imaginara care se ascunde de mine si nu vrea ca eu sa cred in ea. Si apoi la sfarsitul lumii sa ma condamne la cele mai cumplite chinuri pentru ca nu am crezut in dumnezeu? De ce nu a vrut sa imi trimita nicio dovada a existentei lui?
Mi-am distrus copilaria facand ceea ce mi se spunea fiind ascultator, sups, umil si imi pare rau ca am fost asa.

| cristinacrissss explică (pentru claudiu93):

Cand ai necazuri in viata, Dumnezeu te pune la incercare sa vada daca iti pierzi credinta sau nu... si se pare ca tu ti-ai pierdut-o foarte usor. Nu viata asta e adevarata, viata asta e doar un test ca El sa vada daca meriti sa traiesti langa El sau nu. Viata adevarata incepe in Rai sau in Iad. Intr-o duminica la biserica, la sfarsitul slujbei, preotul ne-a spus o povestioara despre un sfant cred, nu mai tin bine minte. Despre ce era vorba in povestioara: Omul acesta avea mare incredere in Dumnezeu si i se ruga mereu. Atunci diavolul i-a spus lui Dumnezeu: "Daca eu il ispitesc pe omul acesta si ii fac numai rele, el nu o sa mai creada in Tine, o sa zica ca l-ai parasit". Si Dumnezeu i-a zis ca poate sa ii faca ce vrea ca omul tot va avea credinta. Atunci diavolul i-a luat omului toate bogatiile, tot pamantu si ia omorat copii. Dar el tot nu si-a pierdut credinta. Omul se ruga si mai tare lui Dumnezeu. Atunci vazand Dumnezeu ce mare ii e credinta omului, l-a rasplatit si in scurt timp omul a avut mult mai multe bogatii si a facut niste copii mult mai frumosi si mai numerosi.
Deci in concluzie: Credinta nu trebuie pierduta niciodata. Cum am mai spus: sa ai o credinta adevarata iti trebuie o intelepciune profunda. Este adevarat ca e greu sa ai credinta adevarata dar nu e imposibil.

Daca crezi in Dumnezeu si El nu exista, nu ai pierdut nimic dar daca nu crezi in Dumnezeu si El exista, ai pierdut TOTUL.

Si apropo de regaciuni, hai sa iti dau un site care te poate lamuri mai bine decat o pot face eu. Ai aici multe materiale si despre altceva, in afara de rugaciuni, care te pot ajuta foarte mult. http://www.everystudent.ro/a/rugaciuni.html

Uite mai bine iti dau un site care poate sa iti explice mai detaliat.

| claudiu93 a răspuns (pentru cristinacrissss):

Si daca povesea e falsa, ca majoritatea povestilor si basmelor romanesti? Eu ce siguranta sa am? Si de ce ar vrea dumnezeu ca eu sa cred in el fara dovezi? De ce ar vrea cineva asa ceva? Daca dumnezeu voia sa crede, ne-ar fi pus la dispozitie dovezi clare nu asa zise "teste". Asa e o prostie. Daca vrei sa faci pe cineva sa creada in tine te arati lui, nu te ascunzi ca sa il "testezi". Gandeste-te si tu la asta. Si daca dumnezeu ne iubeste pe toti ar face credinta mult mai usoara. Dar poate ca dumnezeu ne-a dat logica ca sa ne indoim nu ca sa credem orbeste ce zic niste popi. Poate ca dumnezeu vrea de fapt ca noi sa cercetam nu sa credem aiurea. poate ca dumnezeu e altcineva decat cel prezentat in biblie. Sau poate ca nu este deloc. Tu nu ai nicio dovada. Si nu mi-am pierdut credinta deloc usior. M-am rugat mai bine de un an ca sa ma vindec. Cred ca nici macar tu nu ai face asta. Mai bine gandeste-te bine ca orice poveste poate fi falsa si nu mai lua de bune tot ce zic preotii sau calugarii.

| FărăCapsLock a răspuns:

Dacă ar fi să fie așa, toți am merge în iad, deci good luck. happy

| Fanatic a răspuns:

Nu sunt ateu, dar cand aud de "judecata de apoi","chinul etern".mi se face rau, adica m-am saturat de toate prostiile astea

| Inferno a răspuns (pentru Fanatic):

Ti-e frica necredinciosule, ti-e frica ca ai sa arzi in iad pe vecie.
Pocaiestete cat mai e timp si intoarcete pe calea cea dreapta laughing

| Fanatic a răspuns (pentru Inferno):

Cand ma las de tigari, aparate, alcool etc...atunci o sa ma intorc pe "calea cea dreapta" laughing

| Narcis2007 a răspuns:

Mias da o palma sa ma trezesc din vis

| cristinacrissss explică (pentru Narcis2007):

Si daca ai constata ca de fapt e realitate?

| Narcis2007 a răspuns:

I-as spune acelasi lucru ca si raymusic

| ioana1704 a răspuns:

Dumnezeu e iubire nu e asa cum il descriu preotii! daca ar fi asa nu ei ar trebui sa se schimbe primii, sa nu fie ahtiati dupa bani, sa nu fie turnatori... cu ceea ce aud la spovedanii. citeste nu te lasa manipulat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as spune doamne eu ce vine am ca nu mi te-ai aratat prin dovezi tu ai crede in cineva dintr-o carte vechie doamne? din moment ce e ateu mar intelege

| cristinacrissss explică (pentru anonim_4396):

Si El ti-ar raspunde: Nu m-am aratat tie ca sa poti alege. Nu te oblig sa vi cu mine. Poti alege Iadul daca asta vrei. Dar daca aveai urechi sa auzi si ochi sa vezi m-ai fi auzit si vazut de nenumarate ori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristinacrissss):

Misto raspuns banuiesc ca neuroni dormeau la ora cand ai scris chestia asta/ draga dumnezeule nici cei 2000 de zei nu mi sau aratat si ei toti mi-au dat liberul arbitru ce faceti toti ma alungati in iad? asta e o logica demna de un zeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca nu ai nimic cu ei? de ce nu intrebi si crestinii? sau credinciosii? de ce specifici? ateilor? ce au ei? ce sfarsitul lumii e numai pentru ei?

| AlinaaAli a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e numai pentru noi sf lumii doar ca noi care credem in el nu o sa ne surprinnda asa mult sa il vedem, v-a intrebat voi.ateii ca sa stie cam ce reactie ati avea daca l-ati vedea chiar daca nu ati crezut in el niciodatatongue

| RA94 a răspuns:

Daca ar fi asa eu o sa ma caiesc, dar atat timp cat nu isi arata dovada existentei sale, nu am cui sa ma caiesc

| ralucutza_6101 a răspuns:

Hmm pai eu cred ca as face cum fac de obicei, as inchide ochii...as baga o strambatura si mi-as astupa urechile! dar nuh chestia asta e serioasa deci chiar nu-s sigura de ce as face! cred ca as inchide ochii si m-as ruga la El!

| c0sm1n198opt a răspuns:

Nu ma consider ateu...dar daca ar fi sa vina Dumnezeu pe Pamant crezi ca pe atei iar trimite etrn in iad? Eu nu cred ca iar trimite pentru totdeauna in iad. Poate vor primi o lectie.acum depinde si de pacatele lor.