| anonim_4396 a întrebat:

Ateilor? ROBERT D. WILSON, profesor cunoscător a 26 de limbi. A studiat în America, apoi la Oxford în Anglia şi la Berlin. El mărturiseşte cum a ajuns la convingerea că "toate dezbaterile privitoare la textul Bibliei şi la relatările istorisite din Biblie, ar trebui să fie aşezate nu pe terenul mişcător al părerilor personale şi al impresiilor subiective, ci pe terenul solid al faptelor dovedite în mod obiectiv." El îşi dădu seama că aceste fapte "n-ar putea să fie cunoscute în mod real, decat cu ajutorul unor adanci cercetări a documentelor redactate în limbile vechi, ce sunt în legătură cu Biblia." Dorind să aibă lumină în privinţa această, el se dedică studiului. "Eram pe atunci, spune el, în varstă de 25 de ani şi mi-am stabilit planul pentru 45 ani de muncă. Mai întai aveam să închin 15 ani studiului limbilor necesare, pentru a putea citi vechile documente, singure în stare să-mi procure informaţii de mana întaia asupra istoriei Vechiului Testament şi anume: 1) Limba ebraică şi limbile înrudite cu ea; 2) Toate limbile în care a fost tradus Vechiul Testament, înainte de secolul al VII-lea al erei creştine. 3) În sfarşit limbile care, ca persana şi coptă, puteau să-mi arunce ceva lumină asupra Vechiului Testament. După aceea aveam să închin, alţi 15 ani unui studiu foarte amănunţit al Vechiului Testament, cercetandu-l în ebraică, cuvant cu cuvant, comparand textul original, cu vechile traduceri şi făcand adnotări. În fine aveam să studiez timp de 15 ani lucrările Înaltei Critice." El istoriseşte cum, după ce a făcut studiul limbilor, s-a dus la Muzeul Britanic din Londra, cu Biblia sa ebraică în mană şi cum din toţi regii pomeniţi în Biblie, a găsit păstrat pe monumente numele a 41 din ei. Aceste 41 de nume conţin 191 consoane, scrisul ebraic nu are vocale, din care el a găsit 188, care erau întocmai aceleaşi şi pe monumente. După 30-40 de ani de studii temeinice, el a declarat: "Ştiinţificeşte, putem să afirmăm desăvarşita identitate a Bibliei ebraice actuale, cu aceea de care s-a slujit Cristos şi apostolii şi căreia ei i-au dat încuviinţarea lor." Deci pe bază de studii de o viaţă de om, nu pe prostie, s-a fondat convingerea şi credinţa lui că Biblia e adevarata. ce bine merge sfantul clik.cine contrazice aceste afirmatii?

9 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Mai sunt si altii, ca Russel Kirk, care spun la fel.

NOname
| NOname a răspuns:

"...cine contrazice aceste afirmatii?"

Realitatea. : ))

Săracul om, pe ce şi-a risipit viaţa...hee hee

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

"Săracul om, pe ce şi-a risipit viaţa..."

Hahaha, ce prost, a cercetat istoria veche. Nu ca NOname, care a adus contributii vaste la imbunatatirea vietii oamenilor de pe pamant.

| Dandanache a răspuns:

Sper ca concluzia aia e a ta, si nu a lui, pentru ca atunci e pacat de eruditia omului. Studiile lui au dovedit ca Biblia are istoricitate, lucru care nu poate fi negat. Sa conchizi, plecand de la asta, ca Biblia e adevarata (si cu pretentia ca in totalitate ar fi astfel), e o naivitate. Schliemann a descoperit Troia si a demonstrat istoricitatea razboiului troian. Logic, dar dupa logica asta mai particulara, Iliada e adevarata, cu zeii ei cu tot.

| Mădă0611 a răspuns:

Aolo! S-a mai zis lucrul asta si si eu l-am zis de cateva ori; biblia este si o carte istorica, dar asta nu inseamna ca toate povestile sunt adevarate, ca de exemplu, din cate am inteles, pe cand aia din vt testament calareau camile, camilele nu erau domesticite, asta fiind doar un exemplu. Imi place cum intai prezentati persoana, cu lux de amanunte, deci trebuie sa fim de acord cu ea, ca doar e desteapta. Apropo, daca ai observat, pocaitii amintesc des "textul original", si daca toti interpreteaza acel text, cum zmeu sunt 30000 de secte crestine?

| Holiday a răspuns:

Nu contesta nimeni existenta reala a unor personaje din Biblie, problema e ca in jurul unor persoane, fapte, locuri reale este tesuta o poveste fantastica, sunt intercalate persoane si fapte imaginare, mai mult decat atat, imposibile.

| dragos38 a răspuns:

Si Leo Taxil a studiat biblia din scoarta in scoarta dar a ajuns la alta concluzie ciudat/

| angus35 a răspuns:

De fapt Robert D. Wilson era cunoscator a 45 de limbi si dialecte.Cea mai cunoscuta carte a lui se numeste:"Is the higher criticism scholarly?" Lucrarile lui sunt foarte apreciate in cercurile consevatoare la fel cum lucrarile lui Bart D. Ehrman sunt apreciate in cercurile liberale.

A fost profesor de limbi, poate ca a si-a pierdut o viata intreaga prin scoli, dar e profesor de limbi. Ce sa stie el despre fizia, astro-biologie, etc. Te faci de ras singur. Iar tu te iei dupa o singura carte, care desigur putea fi scrisa acum 50 de ani, si la care i s-a facut reclama de catre cei de sus, ca doar religia este o arma de manipulare a maselor. Nu mai posta pe aici, cu afirmatiile tale ilogice. Fa si tu cercetari ca sa ne dovedesti, si cand o sa vedem dovada bucata cu bucata, u o carte care poate fi plina de minciuni, o sa te credem.