| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău, şi să urăşti pe vrăjmaşul tău."
Dar Eu vă spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestămă, faceţi bine celor ce vă urăsc, şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc, ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi? Nu fac aşa şi vameşii? Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi? Oare păgânii nu fac la fel? Voi fiţi dar desăvârşiţi, după cum şi Tatăl vostru cel ceresc este desăvârşit.

Ce credeti despre aceste versete?

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai tu ce ai cu pagani =atei,ne visezi si noaptea banuiesc, ai asa o obsesie pentru noi, inca nu ai inteles ca aparentele pot insela si isi judeci aproapele in functie de religie, non religie, Romania e o tara crestina, oare cati fac ceea ce ai scris acolo na si nu sunt pagani, 5, 5 miliarde de persoane crezi ca fac numa rele, ai o gandire rasista man

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Nu am nimic cu nimeni, este strict alegerea lor. Eu ce le pot face in privinta asta? Fiecare cu credinta si religia luiwinking

| anonimg a răspuns:

Este din Evanghelia dupa Matei 5:44.
In puterea noastra nu putem sa facem asta. Nimeni din noi nu ne putem sa ne iubim dusmanii daca nu iubim pe Dumnezeu.
Dar exista speranta: "Ce este cu neputinta la oameni este cu putinta la Dumnezeu." (Luca.18:27)

| DeyCj a răspuns:

Sunt perfect de acord cu acest verset.Omul e om nu trebuie să se supună înjosirii, ci trebuie să răspundă cu aceeași monedă și/sau să distrugă inamicul lui indiferent de situație sau apartenență, altfel nu va evolua spiritual, lucru ce trebuie să-l facă, că de asta e limitat la doar 5 simțuri, ca să evolueze de la ele spre perfecțiune(capul coroanei).
Ceea ce ne recomanzi tu este taman modelul sclavului, dat de un anume cristos, care de fapt a venit pe pământ ca să-nvețe omul să devină sclav.Lucru inadmisibil pentru ființa umană, cu excepția celor ce au luat ceva negativ pe post de pozitiv, și la asta-i spune creștinism(de la cristos provine cuvântul creștin).

| Andrei2019 a răspuns (pentru DeyCj):

Lupule esti si tu pocait?

| DeyCj a răspuns (pentru Andrei2019):

Nu, deși e greșit însușit cuvântul pocăit=cel ce n-are treabă cu creștinismul, că și pocăiții-s tot creștini la fel ca ortodocșii, catolicii, etc., pentru că cred în cristos, iar cuvântul de creștin provine de la cristos.
Pentru curiozitatea ta sunt adeptul SA-TA-NA-MA, și asta n-are nici o treabă cu Beserica lui Satan, ba din contră eu nu consider că omul trebuie să se aghețe de ritualuri, idoli, zei și alte chestii doxice de genul pentru a-și îndeplini scopul real pentru care se află pe pământ și în acest corp limitat la 5 simțuri, și anume evoluția spirituală până la perfecțiune.

| Andrei2019 a răspuns (pentru DeyCj):

Interesant.
Nu am auzit de ei.
O sa caut pe internet.
Eu credeam ca shuriken si steregoi sunt aceeasi entitate.

| DeyCj a răspuns (pentru Andrei2019):

Ceea ce eu am adoptat nu e o biserică, sau cult religios, e o ideologie ce unifică 4 cuvinte din sanscrită cuvinte ce practic definesc ființele vi; SA=naștere, TA=viață, NA=moarte și MA=renaștere/regenerare(e important de știut), la fel cum, la general și creștinismul e o ideologie, la fel ca monarhismul, comunismul, sau nonconformismul.Bine ultima e contradictorie/paradoxală, dar seamănă oarecum cu creștinismul.
Cu cei doi useri, cel mai bine întreabă un admin al site-ului.El are acces la baza de date a userilor acestui site, și de regulă conturile duplicat sunt șterse că contravin regulamentului TPU.ro, dar cum sunt mulți useri e foarte greu să depisteze acest lucru, de asta se pot face sesizări, iar în urma lor adminii site-ului iau măsuri.

| Andrei2019 a răspuns (pentru DeyCj):

Deci crezi in Samsara.

| DeyCj a răspuns (pentru Andrei2019):

Satana nu Samsara laughing)). Și nu e o credință e o ideologie, adică un mod de a gândi, vedea, simții și gândii în perspectivă și asupra a tot ceea ce te înconjoară.

| Andrei2019 a răspuns (pentru DeyCj):

Samsara adica ciclul reincarnarilor.

| SG1995 a răspuns:

Deci conform acestui verset, daca un nene vine sa imi dea in cap eu nu trebuie sa ma opun si voi avea un loc in rai, si tie ti se pare normala o astfel de mentalitate bolnava?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru SG1995):

Da, mi se pare normal sa cred ca bataia si ura asta nu te ajuta la nimic. La ce e buna bataia in viata?
"Nu va impotriviti celui rau; iar cui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt. Celui ce voieste sa se judece cu tine si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa. Iar de te va sili cineva sa mergi o mila, mergi cu el doua" (Matei 5, 38-41).

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Nu stiai seby ca asa actioneaza crestini, le dai o palma isi dau un cozonac

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru SG1995):

Cel mai bun prieten al meu isi batea joc de mine in fiecare zi dar nu i-am raspuns cu aceeasi moneda fiindca stiam ce problema are: el isi facea prieteni foarte greu, mi-a marturisit ca fiecare prietenie pe care o are a inceput cu o cearta. Eu l-am inteles atunci si apoi ne-am imprietenit. oare merita el asta lacum s-a purtat cu mine? Merita sa stea fara niciun prieten bun care sa-l inteleaga? El n-are frati si era rasfatat, gandeste-te cat de greu i-ar fi fost sa se integreze. N-am sa regret nimic, am facut rau? nu, din contra, si n-a trebuit decat sa-l suport si sa-i vorbesc cu intelegere si bunatate.

| NGheorghe a răspuns (pentru SG1995):

Despre ce vorbesti? in capul tau exista "nene care iti da in cap!" dar in realitate nu exista "nene lipsit de motive", tot in realitate tu ai minte si poti sa anticipezi nu doar motivele adevarate dar si pe cele nascocite pe care un nene rauintentionat le-ar putea avea, deci pana "la datul in cap" este cale lunga.
Cat de gresit expui situatia: "nu trebuie sa te opui ca sa ai loc in rai" -asta ar fi corect mai ales ca niciodata, un om civilizat, nu va ajunge in situatia asta, dar sa stii ca imi place ca exact tu, cel lipsit de anticipatie, iti permiti sa intrebi: "ti se pare normala o astfel de mentalitate bolnava?"

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns:

Sfaturi pentru sclavi. Iubeste-ti dusmanul ca sa te poata distruge si tu sa nu misti un deget doar pentru ca iti baga religia in cap de la nastere ca o sa ajungi in raiul vesnic daca te supui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invatatura dumnezeiasca! Nu doar ca Mantuitorul Hristos este Dumnezeu prin minunile extraordinare pe care le-a savarsit, sau prin Lumina taborica izvorata din El, care este Lumina, dar si invataturile Sale il arata ca Dumnezeu. Porunca iubirii de vrajmasi nu exista in vreo religie idolatra, cel putin eu nu stiu sa existe, ci doar in cea revelata - crestina.
Implinirea poruncii iubirii de vrajmasi are virtuti tamaduitoare, si este pacea cu toti si sfintenia, fara de care "nimeni nu va vedea pe Domnul" (Evrei 12, 14). Mantuitorul Hristos nu este numai sfarsitul Legii, adica scopul si implinirea ei, ci si desavarsirea ei.
Daca citesti "Patericul egiptean", acolo se scrie despre o demonizata care i-a tras o palma unui pustnic crestin, care i-a intors obrazul celalalt, asa cum invata Hristos. Pentru smerenia anahoretului crestin, diavolul a iesit din acea femeie, exclamand: "O, sila! Porunca lui Hristos ma scoate!"

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Pare absurd dar nu si imposibil, ideea e sa nu te lasi prea fraierit caci ceilalti trebuie sa vada in tine un exemplu nu sacul de box al tuturor. Ganditi-va la D-zeu, chiar daca facem ce e rau si-l dezamagim in fiecare zi El tot ne iubeste si ne da a doua sansa, important e sa profitam de ea. Oare ne trensforma D-zeu in niste sclavi sau in "robii Lui D-zeu"? A fi robul lui D-zeu inseamna a asculta de El si de poruncile sale de buna voie, un rob asa cum il stim noi slujeste stapanului fara voia sa. Daca nu ne purtam frumos cu cei ce se poarta urat, ce exemplu de crestini dam noi? Am fi la fel ca evreii din vremea lui Pavel care spuneau ca decat ei au mantuirea ca cica ei erau poporul Domnului. Domnul Isus ne-a dat o porunca noua:"iubiti-va unii pe altii cum v-am iubit eu" iar Pavel ne explica ca in aceasta porunca se intrupeaza toate celelalte si ca ati iubi aproapele e implinirea Legii. Iar implinind Legea Lui D-zeu cu trupul si sufletul castigi mantuirea. Daca pazesti toate celelalte porunci si numai pe asta o ignori degeaba caci asta inseamna ca le pazesti mecanic dar daca iti iubesti aproapele implinesti legea si cu sufletul. Daca fiecare ar fi pentru el si-am fi dusmani cu toti cei ce n-au aceleasi pareri ca ale noastre cum am mai implini noi Legea Domnului?

| Golyat18 a răspuns:

Aceste versete sunt distructive intrucat nu pot fi respectate de catre fortele de ordine. Daca ar face ingerii ordine pe pamant ar fi ok, dar daca oameni implinesc aceste porunci atunci instantaneu lumea va fi inghitita de haus.
Tu ce zici?

| anonimg a răspuns (pentru Golyat18):

Aceste versete sunt adresate de catre Domnul Hristos catre aceia care au ales sa-L urmeze, catre aceia care se declara a fi poporul Lui. Altfel ni s-ar cere imposibilul.
Dar cu toate acestea, toti oamenii sunt invitati sa faca parte din poporul lui Dumnezeu. Fara El nu am putea pazi si implini nici o porunca; iar numa ascultarea de Dumnezeu ne poate face fericiti. De aceea la final tot meritul va fi al lui, si nimeni nu va considera ca prin eforturile proprii si-a castigat mantuirea.

| NGheorghe a răspuns (pentru Golyat18):

Problema "fortelor de ordine" este una de doi bani. fortele de ordine trebuie sa intervina de fiecare data cand intre doua persoane (sau doua părți) exista o neantelegere, caz in care tot ce ar trebui sa faca este doar sa clarifice ( de exem: "proprietatea asta nu este a ta deci nu ai voie sa intri (dreptul la viata privata!) ", "lucrul x daca nu l-ai platit nu este al tau! (furt!). Insa ce ar fi daca ai lua in considerare faptul ca exact impertinenti si talhari au creat fortele de ordine ca acestea sa intervina exact ca sa ii apere pe ei...adio clarificari, fortele de ordine trebuie sa zica chiar si "adio intrebari ca sa stie cine abuzeaza, aici este cu "ordinul se executa sau esti executat!". In rest cand lucrurile sunt linistite... fortele de ordine trebuie sa iasa pe strada si sa dea amenzi doar ca sa aiba banii de salarii pentru ei.

| Golyat18 a răspuns (pentru NGheorghe):

Fara forte de ordine ar fi haus. punct.

| NGheorghe a răspuns (pentru Golyat18):

Nu "ar fi"... ci deductia ta "este" o deductie lipsita de logica. Îi fi si tu vreun ateist indoctrinat si foarte credincios... dar pe noi nu ne intereseaza decat explicatiile ce au logică.

| Golyat18 a răspuns (pentru NGheorghe):

De ce hotii de buzunare nu sparg banci? Doar asa din intamplare...
Tu ce zici?

| LOVW a răspuns:

Iisus spune că dacă vom fi buni și îi vom iubi pe dușmanii noștri vom arăta că suntem cu adevărat fii a lui Dumnezeu, de asemenea la fel cum și Dumnezeu face să răsară soarele peste cei buni și peste cei răi, și dă ploaie peste cei buni și peste cei răi, practic Îl vom imita pe Dumnezeu.
Dacă ne iubim vrășmașii nu vom câștiga un loc în familia lui Dumnezeu, ci vom arăta că facem parte din ea.
Vrășmașul ar fi cel ce te prigonește, care te supără ( intenționat și neintenționat ).
Ar mai fi și oricine nu te iubește ( v.46-47).
Chiar și Iisus și-a iubit,, vrăjmașii,, :
Când a fost răstignit L-a rugat pe Dumnezeu să-i ierte pe cei ce Îl batjocoreau (Luca 23:34).
Ce este dragoste din aceste versete?
Ar putea fi o îmbrățișare plină de iubire pentru cei ce nu ne iubesc ( v.47).
La școală am un coleg care își bătea joc de mine, chiar și acum nu se adresează foarte frumos, dar când a avut o nevoie pe care i-am putut-o îndeplini am îndeplinit-o.
Acum o săptămână i-am dat caietul de istorie și o foaie de desen, tot timpul m-am bucurat că am aceste ocazii, și nu sunt proastă că îi dau mereu, așa îmi demonstrez că fac parte din familia lui Dumnezeu.
Dumnezeu ne spune să ne rugăm pentru vrăjmași, prin asta arăți că le vrei binele.
Rugăciunea aceasta ar fi pentru pocăința și convertirea lor.
Asta a făcut Iisus pe cruce și Ștefan :
Apoi a îngenuncheat, şi a strigat cu glas tare: "Doamne, nu le ţine în seamă păcatul acesta!" ( Faptele Apostolilor 7:60).
Teoria ca teoria dar practica, cum e posibil să-ți iubești dușmanii?
Ferice va fi de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni, şi vor spune tot felul de lucruri rele şi neadevărate împotriva voastră! Bucuraţi-vă şi veseliţi-vă, pentru că răsplata voastră este mare în ceruri; căci tot aşa au prigonit pe proorocii, care au fost înainte de voi.
Te poți bucura pentru vrăjmășia lor fiindcă : RĂSPLATA TA E MARE ÎN CERURI.
Asta înseamnă că porunca să iubeşti pe vrăjmaşii tăi este o poruncă să te gândeşti la lucrurile de sus, nu la lucrurile de pe pământ. Porunca să iubeşti pe vrăjmaşii tăi este o poruncă să-ţi găseşti speranţa şi satisfacţia în Dumnezeu şi în marea Sa răsplată nu în felul în care te tratează oamenii. Dragostea statornică a Domnului preţuieşte mai mult decât viaţa (Psalmul 63:3).
Pacea Domnului!

| Andrei2019 a răspuns:

Budistii vorbeau de asta inainte ca zeul vostru sa violeze o minora si sa faca un pui de zeu care sa fi rostit si el asa ceva.

| Andrei2019 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Daca tu esti ignorant si nu stii, eu nu sunt obligat sa aduc dovezi.
Trebuie doar sa cauti google budism in rahatul de computer pe care il ai in fata.

| NGheorghe a răspuns (pentru Andrei2019):

Insusi Buddha a fugit de acasa abia dupa ca nevasta-sa i-a nascut o fică, practic trebuia sa ramana acasa si sa se ocupe de agricultura sau vanat... ca sa aiba fica-sa ce hali. Problema "sfanta" (si de nediscutat) a budismului este: crearea de credinte false - cum ar fi: "nasterea din flori de nufar". Exact, fiica lui Budda a crezut ca s-a nascut din flori din alea... bineanteles ca este o minciuna dar multi o cred toata viata. Si la noi, prin traditie, a ajuns minciuna asta cu "nascut din flori".