| RAY a întrebat:

In ziua de azi asistam la multa ura din partea altora,deci iisus ne spune cum sa ne tratam aproapele si chiar si cei care nu le placem, de ce aceste reguli numai repezinta ceva pentru crestinul din ziua de azi?

credinta fara fapte egal moarte,nu as fi pus intrebarea asta dar vad extrem de multa ura, acesti oamenii clar ca nu au frica de dumnezeu si iau in ras tot ce inseamna iisus

Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi veţi fi judecaţi; şi cu ce măsură măsuraţi vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău şi nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau, cum poţi zice fratelui tău: „Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău", şi, când colo, tu ai o bârnă în al tău?… Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, şi atunci vei vedea desluşit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. (Matei 7:1-5)

in vremea aceea s-a apropiat un învăţător de lege şi, ispitindu-L pe Iisus, L-a întrebat: Învăţătorule, care poruncă este mai mare în lege? Iar Iisus i-a răspuns: să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău. Aceasta este întâia şi cea mai mare poruncă. Iar a doua, asemenea acesteia, este: să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. În aceste două porunci se cuprind toată legea şi proorocii.
Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău, şi să urăşti pe vrăjmaşul tău."
Dar Eu vă spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestămă, faceţi bine celor ce vă urăsc, şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc, ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi? Nu fac aşa şi vameşii? Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi? Oare păgânii nu fac la fel? Voi fiţi dar desăvârşiţi, după cum şi Tatăl vostru cel ceresc este desăvârşit.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Eu am ajuns de ceva timp la concluzia că nu ateii sau sataniștii sunt ăia răi așa cum sunt învățați creștinii când vine vorba de religie. Absolut nu. Nu contează dacă ești creștin, ateu sau satanist, de oricare ai fi. Poți fi nesimțit, idiot, prost, impertinent indiferent de apartenența religioasă. Nu e un criteriu de a judeca omul. Degeaba creștinii cred în nu știu ce valori dacă sunt niște oameni ce procedează într-un mod care nu prea este conform acestora. Probabil cred în ele doar din egoism și lașitate.

| RAY explică (pentru T0T):

Corect asa e, mare dreptate ai

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Suntem crestini dar nu sfinti.Nu cred ca exista cineva fara de pacat in afara de cel de sus deci asa ca toti vom judeca, toti ne vom uita in curtea vecinului, vom minti, injura, critica.
Omul este supus greseli si pacatului de cand e lumea.

| RAY explică (pentru Freya1):

De acord, dar ce te opreste sa isi corectezi comportamentul? nu esti un animal fara minte sti ca faci rau cu buna intentie, asta e ca hai sa fur si eu ca si alti fura, asa unde ajungem naty

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Trebuie fiecare sa isi revizuiasca comportamentul si la treaba asta este mult de lucru dar nu se poate de tot.Adica nu omori si furi dar faci alt pacar la schimb oricum

| RAY explică (pentru Freya1):

Naty daca vrei poti, multi nu vor