| WholeWorldTeam a întrebat:

In Sfanta Evanghelie dupa Sfantul Apostol si Evanghelist Matei la capitolul 5 versetele 43-48 spune Mantuitorul : "„Aţi auzit că s-a zis: Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăşmaşul tău. Iar eu vă zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştrii, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc. Ca să fiţi fiii Tatălui vostru celui din ceruri, că El face să răsară soarele peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Căci dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veţi avea? Au nu fac şi vameşii acelaşi lucru? Şi dacă îmbrăţişaţi numai pe fraţii voştrii, ce faceţi mai mult? Au nu fac şi neamurile acelaşi lucru? Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este"(Mt. 5, 43-48).

Se mai gasesc in Sfanta Scriptura multe cuvinte atat de intelepte ca acestea. Intrebarea mea este urmatoarea.Intr-o lume atat de rea si de egosita si ma opresc aici pentru ca nu vreau sa judec pentru ca nici eu nu sunt mai bun; deci intr-o astfel de lume,daca Dumnezeu "nu exista" cum spun unii,sa imi spuna mie cineva, cine ar putea sa graiasca asemenea cuvinte pline de iubire si de bunatate? La cum este lumea si in ziua de astazi va garantez eu ca ori cat ar fi un om de viclean sau de rautacios sau de priceput in a scrie basme nu ar putea sa scoata asemenea cuvinte happy

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este dragoste. Cine nu are dragoste este un chimval zanganitor. daca Dumnezeu locuieste in noi, atunci dragostea Lui se va rasfrange si in exterior in relatiile interumane.

| Esperança a răspuns:

Degeaba le grăim, daca nu le şi înfăptuim!

| suffarstar a răspuns:

Nu este drept sa iubim pe cei care fac rau.Dar Dumnezeu vrea de la noi ca sa aratam lumii ca facem binele, chiar daca nu e drept.Si paganii ii iubesc pe cei care le fac bine.Noi suntem diferiti, daca Isus este in inima noastra.
Au fost oameni intelepti care au cunoascut o parte de Adevar, dar adevartul Adevar este Isus.
Dumnezeu nu este o certitudine, existenta sa nu poate fi pusa la indoiala.Cei care refuza sa creada in Dumnezeu se considera "cu capul pe umeri", oameni care "gandesc cu adevarat", dar nu vad ca in spatele lor stau niste maini care-i ghideaza spre inselaciune.

Răspuns utilizator avertizat