| ЖAngelOfLoveЖ a întrebat:

Ati avut experiente cu Dumnezeu? si daca puteti sa-mi dati un exemplu?

P.S: Acesta raspunde la rugaciunile voastre, atunci cand le spuneti din toata inima?happy

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
46 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu am primit raspuns la rugaciunile mele.El a facut minuni prin credinta.Medicii nu au mai dat sanse de viata si eu le-am spus ca Dumnezeu da viata si numai El o ia.La urma au fost nevoiti sa recunoasca ca Dumnezeu a lucrat!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Am avut multe, nu le voi spune pentru ca isi vor bate joc unii.
Dumnezeu raspunde mereu la rugaciuni. Mie cel putin imi raspunde.

| BlackSulphur a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

*Cough* Africa *Cough*

| zurick a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Iti raspunde? Hai ca ma faci curioasa, scie-mi in privat daca intr-adevar iti raspunde

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Da, si mie imi raspunde happy. Este intr-adevar o minune, nu-i asa?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Asa este. Dar unii o numesc "schizofrenie". Sunt mandru ca sunt "schizofrenic".laughing

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Mda...laughing. E bine totusi, ca mai sunt oameni ca tine pe aceasta categorie.winking

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Si ca tine. Imi plac oamenii ca tine.happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Știu ce spui despre TOC. Cunosc.
Doar că, boala ta psihică este atât de accentuată, încât ai dat în altele, iar după cum am mai zis, efectul autosugestiei a luat amploare la tine.
Te felicit că ai trecut peste fără medicamente (cel mai bun lucru), dar te compătimesc deoarece crezi că nu e meritul tău. Ăla de a ajuta oamenii, de a te dedica lor pentru a uita de problemele tale.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru SaveOurSouls):

Foarte interesanta povestea ta. M-a impresionat. Scuza-ma ca nu ti-am putut raspunde atata timp, insa nu am avut timp sa stau sa citesc pentru fiecare si plus ca webul de la mozzila merge f greu la mine de la o vreme. Da, da asemenea si eu am avut experiente f placute cu Dumnezeu si ma ajuta zilnic si Ii multumesc de asemeneahappy.

Răspuns utilizator avertizat
| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru SaveOurSouls):

Nua m mai putut astepta si pana la urma, tu meriti cel mai bine fudna, pentru ca, ai raspuns cel mai mult si m-a impresionat povestea happy.

Răspuns utilizator avertizat
| わたなべ久美子 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Stii eu cred ca nu e o coincidenta faptul ca la 33 de ani ai avut aceasta revelatie.La 33 de ani si Iisus a murit.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Atunci cand faci vointa lui Dumnezeu, El raspunde la rugaciuni. Odata nu aveam decat 2, 7lei si nu stia decat Iehova Dumnezeu acest lucru si cand ne-am uitat in posta am gasit un plic nesemnat cu 50lei in el.I-am multumit din tot sufletul ca ne-a ajutat in acel moment. Daca il pui pe Dumnezeu pe primul loc in viata si faci voia sa, niciodata nu vom duce lipsa de strictul necesar.Matei6:33

| Azµre a răspuns:

Voi chiar credeți aceste aberații?
Distinul și-l face omul cu mâna lui, la fel și norocul și tot ce vreți și ce nu vreți. Nu ține de dumnezeu nu ține de religie, ține de ceea ce ai în cap și de ceea ce vrei să faci în viață. Nu te va ajuta dumnezeu să iei un 10 dacă tu nu ești capabil să înveți, sau să îți dea o mașina dacă tu nu muncești pentru a avea bani să cumperi una...

| sublime89 a răspuns:

Daca se intampla cateodata ceea ce-ti doresti nu inseamna ca d-zeu a vrut asa pentru ca ti-a ascultat rugaciunile. Pur si simplu cateodata avem noroc. De ce e asa de greu de acceptat asta? Asa cum de multe ori avem si ghinion. Pana la urma totul tine doar de actiunile noastre si de sansa probabilitatii.

| BogdanVasc a răspuns (pentru sublime89):

Ceea ce am vrut eu sa explic mai sus.

| Miauti a răspuns (pentru BogdanVasc):

Daca ceea ce zice AdaLeo, inseamna ca sant semne divine ale mortii laughing)

| fuzzer a răspuns:

Fiecare om are o relatie cu Dumnezeu, iar Acesta raspunde rugaciunilor, atata timp cat esti sincer, ai intentii bune, si faci voia Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu există pentru mine, deci pot avea doar experiențe inventate.
În rest, e efectul autosugestiei.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai spune rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Imaginea de la avatarul tău mă face să îmi pierd speranța în umanitate.
Sclavilor.
Așa, revenind, tu trebuie să mă crezi. Crede și nu cerceta!

| RuxandraBianca a răspuns (pentru anonim_4396):

"crede si nu cerceta"...
draga mea...nici nu ma cunosti, nu ti-ai petrecut nic un minut din viata cu mine. de unde stii tu ca eu nu cercetez? sa stii ca nu sunt o religioasa. nu pun aproape deloc accent pe religie, ci pe Dumnezeu.
dar in fine, n-are rost sa mai vorbim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Păi, Dumnezeul tău are niște doctrine, identificându-te creștină accepți niște convingeri care te definesc, doar nu ai fi ipocrită, așa-i?
Făceam o aluzie fină la faptul că voi credeți în el fără să aveți vreo dovadă.
L-ai atins tu pe Dumnezeu? Ai vorbit cu el? Ai vreo certitudine că e meritul lui pentru tot ce ai făcut? Nu ai. Sunt atâtea explicații care pot fi date.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca am vreo dovada ca El exista?
tot ce vezi, toate minunatile de pe aceasta planeta, El le-a creat. crezi ca ele sunt rezultatul evolutiei? crezi ca noi am evoluat din niste primate? asta e absolut absurd.
tu chiar ai vrea ca Dumnezeu sa vina asa langa tine si sa te intrebe ce mai faci, cum o mai duci? El se simte. noi, crestinii ar trebui sa fim o marturie in aceasta lume, da ce sa mai zici cand 90% dintre crestini sunt mai mult religiosi, falsi decat credinciosi...
credinta mea nu e oarba.
stiu ca nu o sa te uiti dar ma rog...ca sa nu zici ca noi suntem inculti
http://www.youtube.com/watch?v=a3x4ObnpRcM

| anonim_4396 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Cred în evoluție, genetica o demonstrează, suntem în continuă metamorfoză.
Dacă faci sport, de exemplu, te dezvolți, deci ceva se întâmplă prin faptele tale. Dacă stai să te rogi să te dezvolți, îți îmbunătățești latura de milogeală, dar nu și corpul. Iar dacă ceva se întâmplă, o fi de la mâncare, iar tu vei crede că a fost Dumnezeu.
Tu chiar crezi că ai fost creată dintr-o bucată de lut și o coastă? Nu îți sună fantasmagoric?
Și să vedem. De ce crezi că ar fi fost Dumnezeu? Putea să fie și o pisică zburătoare pe care să nu o vezi, să o simți. Sau o scobitoare cu trei picioare pe care să o doară undeva de tine. Cum spui tu acolo. Nimeni nu știe, nu ai cum să afli.
Nu sunteți o mărturie tocmai pentru că Biblia este interpretabilă, iar firea omului, diferită de la unul la altul, deci nimeni egal pe nicio parte.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru anonim_4396):

Are rost sa continuam aceasta discutie? oricum o sa ne contrazicem in continuare

| anonim_4396 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Nu știu. Tu ai început-o când mi-ai dat reply.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am inceput sa rad de "puterea autosugestiei"

| anonim_4396 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Și eu că te lași influențată de o chestie ce o consider prieten imaginar, e foarte amuzant, crede-mă.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca zici tu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apai sa stii ca am experiente cu Dumnezeu zilnic.si da.a raspuns mereu la rugaciunile mele.in fapte sant cam sarac.si timpul trece.iar eu vreau, dar nu am timp, si nu stiu cat timp mai am la dispozitie.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru anonim_4396):

Nu te credeam religios. Am crezut mereu ca esti ateu. Ma bucur ca iti raspunde la rugaciuni Dumnezeu si mie de asemenea happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Pai de ce m-ai crezut ateu? sant crestin ortodox dar mai lumesc asa.mai am putin pana ajung si la biserica, si nu stiu cat pana voi face saltul cel mare, oricum mai putin de jumatate.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru anonim_4396):

Aha. Am inteles. Te crezusem, pentru ca de cateva dati dadeai raspunsuri cam ciudate si am crezut ca erai impotriva crestinilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

O fericire pe care n-o pot descrie in cuvinte.Imposibila de exprimat in cuvinte.

| DiamondEyes a răspuns:

Toate asa-zisele "miracole" ce mi s-au intamplat, au fost pentru ca asa au fost sa fie si nu pentru ca un SF din cer a poruncit nu stiu ce.

| adrian1419 a răspuns:

Niciodata fiindca nu sunt bogat sau nesimtit

| adrian1419 a răspuns:

Niciodata fiindca nu sunt bogat

| AdaLeo a răspuns:

Huh... Multe exemple:
1. M-am nascut prematur si toti ziceau ca n-am nicio sansa la viata. Rezultatul traieste azi foarte bine si sanatos, fara nicio problema psihica sau mentala
2. Anul trecut sau acum 2 ani, la o piscina, am cazut si mi-am spart capul de marginea bazinului. Nu am simtit nimic, dar m-a vazut tatalunui prieten si la doctor mi s-a spus ca mai era putin si ajungea pana la craniu
3. Acum 3 ani, cand mi-a zbrat primul perus, am avut un vis cu el. Nu am sa dau detalii, dar pot spune ca putea vorbi si a ''zburat'' impreuna cu 2 ''ingerasi'' (in vis)
Etc. Fara batjocura daca habar n-aveti despre ce e vorba in propozitie!
PS: intotdeuna cand am fost intrebata : D-zeu exista? le raspundeam asa: Tot Unviersul a fost creat in urma Big Bang-ului. Inainte de Big Bang, tot Universul asta eraatat de compact, incat era demarimea unei portocale. Acea 'portocala' a explodat rezultand Big Bang-ul. Intrebarea mea pentru ei: De unde a aparut 'portocala'?

| BogdanVasc a răspuns (pentru AdaLeo):

Tu intrebi ceva prea exagerat. De ce zic asta? Pai voi crestinii inca nu puteti raspunde la intrebarea "Dumnezeu exista?", insa oamenii de stinta au aflat secretele Universului. Sa zicem ca oamenii de stiinta au doar 2 motive ca Universul a fost creat prin urma unui Big Bang, insa crestinii au 0 motive ca biblia nu este o carte normala, si ca Dumnezeu exista.
-
In legatura cu cele 3 propozitii scrise de tine:
Ai auzit de noroc, doctor si frica?
Noroc - O data ce aveai sansa de a patii un lucru rau, inseamna ca altii chiar au patit. Daca in proportie de 2% un om supravietuieste din lovitura X, inseamna ca acel procent (2) au avut norocul pur. Daca ati fi cazut 5 copii deodata, lovindu-va toti in acelasi loc, cel mai probabil unul din ei are capul mai flexibil, altul da intr-o piatra etc., astfel ca probabil unul din el cade liber(tu).

doctor - Cu toate ca voi ziceti "Biserica este lacasul Domnului, care ne _vindeca_ de toate ranile... []", voi dinpotriva mergeti la doctor in loc de Biserica cand va raniti, luati medicamente in loc de tamaie, si va rugati de doctor sa faca totul bine in loc sa va rugati lui Dumnezeu. Probabil zici "Dumnezeu in doctori, doctori in Dumnezeu", insa majoritatea doctorilor sunt atei, si acestia te vindeca fara ajutorul unui om imaginar. Si tot voi, da, crestinii, dupa ce un doctor a facut un miracol cu rana voastra, spuneti la Biserica/prieteni : "Dumnezeu m-a salvat". Mie mi se pare nesimtire fata de doctori.

frica - O data ce ai patit ceva accident grav, iti e frica de ce ai patit/vei patii in continuare, si esti pesimist "Mi-am rupt x, y" cand colo vine un om cu capul pe umeri si te lamureste ca nu ai patit nimic, dar tot la Dumnezeu multumesti.

"M-am nascut prematur..." - AdaLeo
... tu si alte zeci de mii de persoane care sunt perfect sanatoase.

| BlackSulphur a răspuns (pentru AdaLeo):

Ooo, dar ce exemple avem... Ia sa vedem:
1. Sunt niste chestii numite SANSE. "Ajutorul" divin este STRICT legat de posibilitatile medicale a tarii respective, deci se duce credibilitatea;
2. Da, adevarata minune, n-am ce zice;
3. Vise...

Si cat despre portocala... Imi pare bine sa te anunt ca esti un mare incult, nu ai habar pe ce lume traiesti. BRAVO!

| ionyionela a răspuns:

Mie mi-a raspuns iar eu cred in dumnezeu