| FiguriDeWannaBe a întrebat:

Ati primit vreodata un preot in casa fara sa il platiti inainte de a pleca?
Cum a reactionat sau cum credeti ca ar reactiona?

10 răspunsuri:
| Giz?z a răspuns:

Ce naiv e Angycut. laughing Dar în fine. Eu, atunci când sunt în ţară şi e vreo sărbătoare de vine popa, pur şi simplu nu deschid. Ieri s-a nimerit să vină. Nu ştiu de ce pentru că-s paralel. În afară de Crăciun nu ştiu nicio sărbătoare ca dată. De obicei îl ignor. Dar nesimţitul a bătut la uşă vreo zece minute, aproape cu pumnii şi a încercat chiar şi clanţa.

Am deschis uşa şi i-am zis că dacă nu se cară cu magia lui pentru proşti chem poliţia că încalcă proprietate privată fără permisiune. Eu credeam că pleacă sau cel mai rău mă ia cu "Dumnezeu există bla bla bla, trebuie să crezi bla bla bla". Dar nu, a fost mai rău. "Dar contribuţia?!" rolling on the floor

Până nu l-am înjurat de toţi morţii de au ieşit toţi vecinii pe scară nu s-a lăsat. Iar înainte de asta l-am întrebat dacă GOd nu vrea şcoli, orfelinate, spitale, azile de bătrâni, şosele. Dacă nu ajunge că donez anual ceva pentru copiii sărmani. Cică nu, că e casa Domnului. Până nu m-am pişat pe ea de casă de a rămas cu gura căscată nu s-a lăsat. Cât m-a umplut de draci omu' ăla. Dacă mai insista puţin cred că-i şi dădeam una în bot de mă vedeai la ştiri. laughing

| Jardelin a răspuns (pentru Giz?z):

Esti tare, man! Ar trebui sa te faci scriitor!

| 愛日本 a răspuns:

Nu, mi-e frica ca nu ma mai ingroapa :-s
Mare dilema laughing

| AlexandraCroft a răspuns:

Eu nu-l primesc, si bani mai bine as da unui copil de pe strada, dar...NO,ca-s prea egoista.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am platit intotdeuna dar ma gandesc ca de la batranii cu venituri reduse nu ar lua bani.

| ColdSoul a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sper ca glumesti

| milan9 a răspuns:

As putea sa-ti dau exemplu de preoti care obisnuiesc sa lase ei un ban copiilor in familiile in care intalnesc copii.
Daca acestia obisnuiesc sa nu primeasca bani de la cei nevoiasi nici la ceremonii speciale precum casatoria sau inmormantarea, atunci cu atat mai simplu le e sa nu primeasca la o obisnuita binecuvantare a caselor...
Preotii de care spun nu numai ca nu au primit bani l auneel ceremonii de botez dar s-au oferit mai ales sa fie ei insisi nasii acelor copii, cu toate cheltuielile care sunt presupuse de acest eveniment... happy

| Alcyon a răspuns:

Da, eu am facut chestia asta happy Nu s-a intamplat nimic. Omul a plecat si la revedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar blestema...Ar poci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.nu mi-a cerut niciodata.dar nu puteam sa-l las sa plece neplatit fiindca mie mi-e lene sa merg la biserica, iar are grija sa se osteneasca sa-mi aduca biserica in casa.am tot respectul pentru slujba lor si pentru faptul ca ei insisi se fac poteci intre oameni amintindu-le ca santem una,si invitandu-ne sa mai renuntam la egoisme, invidie, ura, si sa ne intalnim cu totii acolo unde e pacea Domnului, in inimi si in suflete.pentru mine e trist sa vad niste suflete tinere invalide,schilodite de ura,dragoste de bani, dar urand pe popii care au,si care cresc in ura lor strambi sufleteste nestiind ori necrezand ca AU un suflet,dar suferind cu sufletul, cand sant parasiti, cand nu sant iubiti, cand le moare cineva drag, cand sant inselati.deci puiule? ce nu pot eu si tu cumpara cu bani, nici popa nu poate.intelegi tu ce vreau sa zic?