| MortemAeternum a întrebat:

Auzisem mai de mult de un caz in care un baiat de 12 ani s-a sinucis.Acum cauza sinuciderii acelui baiat s-a datorat abuzurilor fizice(bataie, sex) la care tatal sau il supuse ani la randul.
Acum am cateva intrebari aici.
De ce Dumnezeu favorizeaza pe unii oameni sa se nasca in familii bogate, educate, regale, iar altii se nasc intr-o astfel de familie nenorocita, unde viata ii este distrusa de la inceput.
Oare acel copil va arde in iad pentru o eternitate pentru ca s-a sinucis datorita suferintei la care era supsus zilnic? Adica ce vreau eu sa stiu este daca suferinta lui abia acum incepe si daca da ma intreb nu era mai bine ca acel copil sa nu se fi nascut? Ma intreb cruzimea Dumnezeului crestin este infinta ca si puterea Lui?
Iar ca bonus, daca tatal copilului regreta tot ce a facut si ii cere iertare lui Dumnezeu si il roaga pe Isus sa ii ierte pacatele si devine un om nou... el va ajunge in rai, am dreptate?

20 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca eram eu Dumnezeu l-asi fi ucis pe taica-su...
Da, conform legilor cre(s)tine baiatul ajunge in iad.

| Shinto a răspuns:

Lucrurile sunt mult mai complicate. A ajunge in Rai sau in Iad nu e un automatism, adica mantuirea unui om se face in contextul INTREGII lui vieti. Dumnezeu nu e nici tampit, nici sadic, si nici ipocrit. Dumnezeu l-a creat pe om, si face tot posibilul ca omul sa ajunga in Rai. Toate intamplarile nefericite din viata noastra au un SCOP, sunt o ocazie, de cele mai multe ori, pentru a ne apropia de D-zeu. Faptul ca un suflet ajunge in Iad nu-L bucura, si nu-L satisface pe D-zeu...

| MortemAeternum explică (pentru Shinto):

Ma acest copil s-a sinucis, iar din punct de vedere biblic clar ajuge in iad.
Acum de ce Dumnezeu nu i-a dat un semn acesteui copil?
Ca doar daca a putu sa i se arate Apostolului Pavel care ucidea crestini si ii tortura, de ce nu ar fi putut sa ii dea un semn(nu neaparat sa i se arate) si acestui copil.
Ori Dumnezeu nu exista, ori favorizeaza pe unii oameni mai mult decat pe altii, care o fi adevarul?

| Shinto a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ma, nu poti sti ce a facut Dzeu cu sufletul lui. Daca pentru toate chinurile indurate, l-a trimis in Rai, o sa-L numim nedrept pe Dzeu, pentru ca l-a iertat? Exista circumstante atenuante pentru sinucidere, sa stii. Daca sinucigasul nu era intreg la minte sau responsabil, nu se considera ca a fost sinucidere. Eu, ca om, nu pot crede ca un copil de 12 ani atat de traumatizat mai putea fi normal sau responsabil. Si nu ma consider, ca om, nici drept, nici milostiv. Dar pe Dzeu il consider Drept si Milostiv, si cred ca a facut ce trebuia cu sufletul acelui copil...

| TheDarkEmpire a răspuns:

"Is God willing to prevent evil, but not able?
Then he is not omnipotent.
Is he able, but not willing?
Then he is malevolent.
Is he both able and willing?
Then whence cometh evil?
Is he neither able nor willing?
Then why call him God?"
- Epicurus

Cazuri de genul asta sunt "fara numar". Poti sa le bagi oamenilor pe gat, tot n-or sa creada...

| OctoberandApril a răspuns:

As vrea sa-ti pot da o explicatie crestina dar nu am.insa
toate faptele noastre au consecinte.pacat de pusti...societatea nu e dreapta.insa tind sa cred ca unii oameni trebuie sa se nasca si sa traiasca astfel de situatii pentru ca noi ceilalti sa invatam sa apreciem ceea ce avem si sa incercam sa-i ajutam pe cei care o duc mai prost decat noi.
pana sa fie judecat de "cel de sus" tatal va fi (a fost) judecat aici in lumea asta si sunt convinsa ca va sta ceva timp in spatele gratiilor...
iadul.la fel ca si raiul.si ca divinitatea suprema sunt lucruri relative...dar conform credtintei ortodoxe in cazul acesta sinuciderea este iertata happy

parerea mea e ca nu ar trebui sa-ti faci griji pentru ce se va intampla cu cei doi pe lumea cealalta ci pentru ceea ce se intampla acum aici.cati copii batrani femei tineri sunt abuzati zilnic si cati oameni mor in chinuri din cauza indiferentei noastre.pentru ei ar trebui sa-ti faci griji si nu numai.pentru ei ar trebui sa faci ceva.lasa religia si dorinta de-ai enerva pe cei credinciosi si fa ceva concret...

| MortemAeternum explică (pentru OctoberandApril):

Ai ocolit intrebarea. Pai unde scire in biblie ca exista sinucidere care este iertata? Acest copil a fost un las si s-a sinucis datorita suferintei, nu a avut curajul sa mai contiune sa triasca, deci s-a departat de Dumnezeu, de obicei asa spuneti mereu.Deci logic acel copil arde in iazul de foc pentru o eternitate, iar asta nu este dreptate.Adica eu cel mai probabi l-as fi ucis pe acel "tata" daca as fi fost in locul copilului, dar nu mi se pare corect ca un copil care de cand s-a nascut a "gustat" doar din suferinta, se sinucide, iar apoi va mai suferii o eternitate. Intrebarea mea este cum poti sa crezi in asa ceva?

| RedSpeed a răspuns (pentru MortemAeternum):

Parerea mea este ca iadul nu exista, dar daca exista este o mare nedreptate. Eu nu mi-l pot imagina pe Dumnzeu pedepsind un om creat de el, un om care traieste o viata relativ scurta pe acest pamant, cu arderea in iadul vesnic, mi se pare o aberatie, cea mai mare nedreptate facuta omului. Pedeapsa ar trebui sa fie direct proportionala cu pacatele savarsite, nu o ardere la infinit intr-un foc mistuitor pentru o viata de 60-70 de ani.

| OctoberandApril a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ok uite.schimbam scenariul.
tocmai ti-ai construit o papusa din lut.te-ai chinuit mult sa o faci.si ti-e atat de draga...numai ca dintr-o data te apuca un gand sa o trantesti si sa o faci una cu pamantul.si asta si faci.in caderea ei papusa are 2 obtiuni sa se sparga sau nu (liberul arbitru) numai ca exista legi ale fizicii care decid ca acea papusa o sa se sparga oricum din momentul in care tu ai hotarat sa o trantesti.acum de.s-a spart.bun.tu ai facut papusa tu ai aruncat-o ea s-a spart.e vina papusii?
oamenii au posibilitatea de a alege dar...
in momentul in care faci un om il arunci intr-o familie tampita tu fiind divinitate omniscienta stiind astfel cum se vor sfarsi lucrurile.in fine stai acolo sus pe norisorul tau si vezi cum un copil traieste in infern timp de 12 ani dupa care satul saracu se sinucide tu ce faci? il pedepsesti pentru alegerea tampita pe care ai facut-o? e total lipsit de logica.
nu, in biblie nu scrie ca sinuciderea poate fi iertata dar atata timp cat un criminal poate fi iertat un copil curajos de ce n-ar putea fi?(de multe ori sinuciderea e o dovada a prostiei a inconstientei dar de cele mai multe ori a lipsei de alternative insa de data asta la 12 ani si in situatia de fata sa iti infrunti frica si sa mergi catre necunoscut mi se pare sincer mai degraba un act de curaj decat o dovada a lasitatii)
stii. dumnezeu a mai gresit odata (poate chiar de mai multe ori) poate ca a uitat sa precizeze in cartile sale ca si sinuciderea.la fel ca avortul este un pacat ce poate fi iertat asta daca ai un argument plauzibil.

| MortemAeternum explică (pentru OctoberandApril):

Pai sa iti spun de ce sinuciderea nu poate fi iertata, este un simplu motiv pentru care Dumnezeu nu poate sa iti mai ierte si acest pacat, iar pe restul pacatelor cum ar fi furtul, violul, crima si orice alt pacat indiferent cat de grotesc este el mai poate fi iertat deoarece poti sa iti mai ceri iertare si sa te caiesti de patele ce le-ai facut.Dar odata ce ai murit Dumnezeu nu iti mai ofera aceasta sansa de a te caii, iar cum sinuciderea este un pacat pe care dupa ce il faci nu iti mai poti cere iertatare, atunci normal ca acest pacat este de neiertat.
"dumnezeu a mai gresit odata (poate chiar de mai multe ori)"
Sunt surprins ca faci astfel de afirmatii.Pai daca Dumnezeu nu este perfect, nu are dreptul moral sa imi ceara mie sa fiu perfect, iar daca El nu este perfect, atunci eu pot sa merg la El indiferent de cat de multe pacate as avea si Isus a murit degeaba, daca Tatal sau era imperfect, ca pacatul Lui Dumnezeu ii este transims si Isus, deci tot crestinismul ar pica cu aceasta afirmatie, daca tu chiar crezi ca Dumnezeul crestin a facut si greseli atunci ai de ales intre o alta religie si ateism.

| OctoberandApril a răspuns (pentru MortemAeternum):

Mai eu am alt punct de vedere.atata timp cat nu poti construi ceva nu ai dreptul sa distrugi. daca tu ca om nu poti pune suflet intr-un trup n-ai voie sa iei viata cuiva.si ce daca-ti pare rau apoi? fapta e oricum consumata si omul e oricum mort. familia e distrusa si dintr-o singura lovituura ai distrus vietile unor oameni. apoi te apuca frica.si incepi sa regreti.si esti iertat doar pentru ca iti ceri iertare? asta sincer mi se pare o mare nedreptate...
copilul ala pana la urma era un suflet chinuit de ce sa fie pedepsit daca a ales sa fuga din viata in cautarea unui loc mai bun? vezi tu pentru el mai e o scapare.am auzit pe la vreun preot sau vreo profa de religie ca si cei care ajung in iad pot scapa de acolo daca te rogi pentru ei.in fine.asta-i alta poveste.acum nu stiu daca dumnezeu a gresit pe bune sau doar oamenii au facut greseli in redactarea cartilor sfinte. uite o alta prostie la fel de mare ca aceasta mi se pare aceaa ca un copil daca moare nebotezat ajunge in iad. de ce?! din cauza pacatului stramosesc.de parca e vina copilului.uite si greseli din biblie. potopul. dumnezeu si-a distrus creatia apoi ca simbol al regretului a inventat curcubeul
nu cred ca dumnezeu iti cere sa fii perfect
cat despre religia mea sunt tanara si libera cugetatoare ...nu judec si chiar citesc despre diverse religii.sincera sa fiu nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa fiu botezata. deci teoretic apartin crestinismului.dar practic inca sunt in cautarea adevarului happy

| MortemAeternum explică (pentru OctoberandApril):

Pai tot crestinismul se bazeaza pe iertarea pe care o capeti prin Isus, doar prin credinta ca el chiar a fost fiul Lui Dumnezeu si a murit pentru pacatele tale, dar procesul este mai lung, nu am sa intru in detalii...Dar din acest punct de vedere este singura religie pe care o stiu eu, care ofera iertare, in restul religiilor, va trebuii sa iti asumi fiecare pacat.
Cat despre aceasta intrebare poate te satisface ultimul raspuns a lui Shinto. Cat despre botez, nu scrie in bible ca un copil ajunge in iad daca nu este botezat de mic, asta a spus biserica ortodoxa, nu biblia. Daca acel copil nu a putut sa ia o decizie in ceea ce priveste botezul pai ar fi nedrept ca acel copil sa ajunga in iad. Chiar Isus spune " Lasati copiii sa vina la Mine, ca a unora ca acestia este Imparatia cerurilor, ( Matei 19, 14). Poti observa ca nu face referire la nici un botez. Botezul fara credinta nu inseamna nimic, deci daca acel copil a fost botezat si moare putem spune ca ajunge in iad deoarece nu a crezut? Daca acel copil nu a avut sansa sa faca niste alegeri mi se pare moral sa ajunga direct in rai.Acum sper ca intelegi ca eu vorbesc la nivel teologic despre toate acestea, eu fiind ateu, care nici macar nu a fost botezat cand a fost mic, deci nu cred in toate acestea.
Oricum ma bucur ca studiezi, acum poti citii macar noul testament, sa vezi cine este Dumnezeul crestin, iar dupa aceea poti sa crezi in el sau sa nu crezi, poti deveni atee sau sa iti cauti alt sistem de credinta.

| OctoberandApril a răspuns (pentru MortemAeternum):

Am citit putin.n-am avut rabdare...am renuntat la el pentru "codul lui da vinci" si "infernul"happy
si nu raspunsul ala nu ma satisface sincera sa fiu prefer faptele concrete.

| Gnomic a răspuns:

Eu nu cred in Rai si Iad. Cred in Karma. Locul in care ne nastem ni-l meritam. Depinde de noi ce alegeri facem in viata. Viata nu e decat o alegere nu o obligatie. Dumnezeu nu te creaza ca sa te chinuie pentru ca nu esti perfect. Exista cate un remediu pentru tot, ca sa nu se ajunga la o moarte fortata. Natura te pune la incercare. Te face puternic. E greu sa ii judeci pe alti. Noi nu suntem in masura sa o facem. Suntem limitati. Doar Dumnezeu poate sa o faca. E o inteligenta superioara.

| thealchemist a răspuns:

De ce nu te sinucizi sa verifici?

| MortemAeternum explică (pentru thealchemist):

S-au trezit copilasii mici? Ma baieste du-te si uita-te la desene daca vrei sa te amuzi.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru thealchemist):

Noi ateii avem doar o viaţă, ia sinucide-te tu că doar ai suflet nemuritor, de ce ţi-e frică?

| RedSpeed a răspuns:

Dar de milioanele de evrei care au murit in lagarele naziste ce zici? De ce Dumnezeu nu le-a ascultat rugaciunile? Dar de dezastrele naturale, razboaie, boli, suferinta, oare de ce le ingaduie Dumnezeu? Dumnezeu nu e un calculator, caruia sa-i apesi pe un buton si apoi sa iti raspunda promt intrebarilor. S-a mai discutat pe marginea acestor teme, dar sunt multe de spus. Uite aici un link spre un articol foarte bun care explica de ce Dumnezeu a ingaduit suferinta: http://www.crestinortodox.ro/......70290.html

| OctoberandApril a răspuns (pentru RedSpeed):

Http://www.youtube.com/watch?v=yXSp4g_9SjI&feature=related
dumnezeu i-a bagat in lagare? cred ca daca se rugau de hitler ieseau mai repede.noi de ce ingaduim suferintele abuzurile? stii un presedinte spunea : " nu intreba ce face statul pentru tine intreaba-te ce faci tu pentru stat"

| MortemAeternum explică (pentru RedSpeed):

Se numeste liber arbitru, dar nu cred ca ai inteles intrebarea. Intrebarea mea nu se leaga de suferinta la modul de ce permite Dumnezeu suferinta. Nu credeam ca nu o sa intelegeti, acum banuiesc ca sunteti sub 16 ani. Adica un copil se naste intr-o familie cu parinti tapmiti, iar el din cauza lor se sinucide, sa presupunem ca nu a auzit nici de Dumnezeu, atunci Dumnezeu il va trimite in iad pentru ca s-a sinucis.Scuza-ma asta nu este dreptate si este cel mai inalt grad de imoralitate.Nu ma interseaza de ce permite Dumneze suferinta, stiu sa raspund la astfel de intrebari fara probleme.