| teudan93 a întrebat:

Avand in vedere ca este pastele si ca o gramada de persoane se apropie de D-zeu as avea si o cateva intrebari legate de religie la care nu gasesc raspuns:
1). De ce sunt asa multe secte? (conform Bibliei calea spre rai este doar una)
2). Din cate am vazut eu in lumea asta cruda in care traim fiecare secta are propriile ei principii pe care daca nu le respecti pacatuiesti( deci ajungi in iad) iar fiecare secta crede despre celalalte ca sunt gresite si ca toate persoanele de acolo pacatuiesc si ajung in iad, ce se intampla daca una are dreptate? sa spunem ca adventistii au iar toti cei care mananca carne de porc pacatuiesc, ce se intampla cu toate persoanele care au trait inainte de aparitia acestei secte( 1863) si nu au avut sansa sa afle si sa respecte aceste principii sau daca au avut sansa sa afle nu le-au luat in considerare fiindca sectele din perioada respectiva nu le respectau, nu le bagau in seama, deci pentru ei "alta era cararea catre cer".

Nu vi se pare ca D-zeu a cam incurcat lucruriile si nu s-a gandit la toate astea? Intrebarea este: eu care secta ar trebui sa aleg in cadrul crestinismului? fiindca fiecare are putin adevar, iar intrebare si mai mare este: de ce ar trebui sa aleg crestinismul? fiindca pana la urma sunt multe alte religii( se preconizeaza ca sunt undeva la 4300) deci multe, foarte multe persoane( in lume la ora actuala sunt 2 miliarde de crestini din 7 miliarde de persoane) o sa mearga in iad(asta in cazul in care teoria crestinismului este adevarata deci toate celalalte religii sunt doar povesti care au mintit si au profitat dupa multe persoane), nu credeti ca daca la baza universului a existat o forta creatoare, o forta supra omeneasca, si-a cam batut joc de noi?

10 răspunsuri:
| victoreanu a răspuns:

Esti in urma cu 21 de zile pentru pastele ortodox si 53 pentru cel catolic.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei exista un singur Dumnezeu adevarat, dar si unul fals care incearca sa-i induca in eroare pe oameni. Efeseni4:5,2Corinteni4:4.De aceea sunt atat de multe religii.Dar ca sa afli care e cea adevarata trebuie sa studiezi Biblia si o vei afla.De exemplu in Biblie iad se refera la distrugere nu chin vesnic. Apocalipsa21:8.Apoi despre carnea de porc, aceasta era o lege data evreilor, dar care a fost abrogata odata cu jertfirea lui Isus. Romani10:4.De un real folos iti poate fi situl www.jw.org unde poti intelege Biblia pe subiecte.

| Mădă0611 a răspuns:

Eu cred ca lumea s-a format singura, iar in momentul in care oamenii au inceput sa isi puna intrebari, au inceput sa creeze tot felul de zei, iar despre sectele crestine, cred ca e vorba de oameni disperati; au fost crescuti crestini, ortodocsi sau catolici, si cum dumnezeu nu exista, au crezut ca baiul e in invatatura cand au vazut ca viata nu e cum li se spune de mici, "floricele pe campii", asa ca au schimbat-o si tot schimbat-o, pana s-a ajuns la vreo 30.000 de versiuni (secte). :>

http://i.imgur.com/rMpYPN2.jpg

| milan9 a răspuns:

În Apoc. 21, 8, „Moartea a doua" însemnă acolo, pierderea sufletului, „compromiterea" sufletului pentru veşnicie, pierderea mântuirii!

Unii prin prisma religiei diferite de creştinism, afirmă în mod greşit că în Apoc. 21, 8, „Moartea a doua" înseamnă „distrugere eternă"! Dacă apostolul a spus „moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară „a doua"? Doar pentru ca sufletul să mai fie înviat pentru vreo câteva minute şi apoi să moară iar? Nu putea fi „rezolvată" problema de la început? „Moartea a doua" se referă la „pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică!

| milan9 a răspuns:

Sufletul este nemuritor!
Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!
După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| pietrean a răspuns:

Sectele,ca si religiile de baza(ortodox,catolic,baptist,penticostal...)au aparut din cauza unei persoane sau grup de persoane,care au vrut sa acapareze toata puterea,pentru a putea subjuga prin frica adeptii,care debusolati si in speranta unei vieti mai bune,adera la o secta sau cult. Apoi, contributia baneasca, pe cine nu ar atrage:de asta unele culte cer sa dai bani pentru orice lucru, sau chiar sa-ti donezi averea, chipurile pentru binele comunitatii.

| Mikhtarian a răspuns:

1.Sectele sunt pentru a te atrage catre Satan ( secta = o creatie a omului pentru a-l atrage de langa Dumnezeu ).
2.Religia Crestina il are la baza pe Iisus Hristos, care si-a dat viata pentru noi.
3. Dumnezeu ti-a dat liberul arbitru, ori il alegi pe El in suflet, ori fi naiv si crede in teorii penibile.

Răspuns utilizator avertizat
| teudan93 explică:

PS: Intrebarea a fost creata de paste dar din unele motive personale nu a fost postata atunci.

| teudan93 explică:

Corect, conform Bibliei exista un singur Dumnezeu adevarat si multi altii falsi dar, de ce cel adevarat este impartit la randul lui in multe alte parti iar fiecare cult isi alege partea care vrea? De ce unele culte sunt lejere iar unele sunt ultrareligiose si care dintre acestea au dreptate? NU POTI SA SPUI CA TOATE FIINDCA DOAR UNA SINGURA ESTE CALEA SPRE RAI. Din punctul meu de vedere poti sa imparti cultele in trei mari categorii: Cultele lejere( ca de exemplu ortodocsi, unde nu se pune prea mult accent pe imbracaminte si comportament sau daca exista o limita ea este foarte ridicata, pe langa asta au si propriile traditii care ii difera de ceilalti: trebuie sa folosesti apa sfintita, trebuie sa saruti icoane/crucea, si multe altele), Cultele moderate( ca de exemplu penticostalii, unde este obligatoriu o anumita tinuta( batic, fusta) si un anumit comportament fara de care mai mult ca sigur nu vei ajunge in rai, sa nu mai vorbim ca ei considera toate obiceiurile ortodocsilor pagane), Culte ultrareligioase( unde nu poti sa faci nici o miscare gresita daca vrei sa ramai cu mainile intregi sau daca nu vrei sa suferi in viata reala, ma refer aici de stirile pe care le vedem la TV despre unii lideri de culte care ii pedepsesc brutal pe cei care pacatuiesc). Dupa cum am spus calea spre cer este una singura, asta inseamna ca lucrurile pe care le-am spus nu ar trebui sa fie, dar sunt, asa ca intrebarile mele sunt: eu ar trebui sa imi sfintesc casa? Eu ar trebui sa port fusta? Eu ar trebui sa ma uit la televizor? Eu ar trebui sa mananc carne de porc? As putea eu consuma alcool atata timp cat nu imi pierd mintile? Eu cand ar trebui sa ma duc la biserica, sambata sau duminica? Eu cum ar trebui sa ma rog, cu voce tare sau in gand? Eu ce sarbatori ar trebui sa tin? Eu ce muzica ar trebui sa ascult? Toate aceste intrebari, si multe altele, au mai multe raspunsuri iar in functie de fiecare raspuns s-a format si un anumit cult care accepta doar raspunsul lui ca fiind bun si ca fiind cel al mantuirii si le considera pe celalalte gresite. Problema este ca exista doar un raspuns corect, doar un singur cult are dreptate, deci, EU PE CINE SA ALEG?