| Zazen a întrebat:

Cine stie ceva de secta adventistii de ziua7-ea? si cum s-a infiintat aceasta secta?

21 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nu este o secta. Secta se poate numi doar daca se desprinde de crestinism, insa adventismul apartine de crestinism. La fel si celelalte religii protestante.
Adventistii se disting de ceilalti crestini prin accentul pus pe sfarsitul lumii, pe Apocalipsa. Ei tin Sabatul Sambata. In rest se aseamana cu ceilalti neoprotestanti.

| dolceromania a răspuns:

Adventisti de ziua a 7 se declara singuri care predica si invata exact dupa Biblie, se mai declara daca cunosti Biblia si Biserica Cea Curata.In finalul Apocalipsei sant doua biserici cea pacatoasa si cea curata, numita si Mireasa Lui Isus.

| Nitroblast a răspuns:

Ai terminat cu luatu-n #### religia ortodoxa si acum vrei sa vezi si cine sunt astia ca sa te iei si de astia? Nu ca si cum as avea o problema, dar tot ce faci aici e sa cauti scandal.
Mai bine stai pe forumurile tale de la neinformatii de la crestinismulexpus.ro, acolo are cine sa iti sufle in panze ca tot ce faci tu e bine si ca restul' ca mine si ca altii sunt prosti.

| AC4S4 a răspuns (pentru Nitroblast):

Adventismul a fost o religie controversata. Fondatorul s-a desprins de baptisti si declara incontinuu ca va veni Domnul Isus, spunand si anul, luna, ziua. Eu cred ca pana nu vine, nimeni nu va sti data exacta. Astazi au cam renuntat la astfel de idei, si cred ca este bine. Toti crestinii cred ca intr-o zi Domnul va veni, dar unii s-au crezut mai speciali spunand ca stiu data cand va veni.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru Zazen):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Adventism
Ei cred in Isus si il identifica ca fiind Fiul lui Dumnezeu. Nu ma informez din videoclipuri conspirationiste, sunt surse sigure unde se poate cauta. Isus nu a schimbat Sabatul din Sambata in Duminica niciodata, l-au schimbat oamenii si a ramas asa. Adventistii nu incalca nimic din Biblie tinand Sabatul Sambata.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru Zazen):

Eu vad ca degeaba dau surse. Adventismul tine de crestinism indiferent de ce spui tu. Ce inseamna crestin? Un om care il considera pe Isus Hristos ca fiind Fiul lui Dumnezeu, Mesia.
Crezi ca pentru ca tin Sabatul (ziua de odihna) Sambata nu mai sunt crestini?

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru Zazen):

Se vede ca te informezi de pe site-uri conspirationale gen crestinismul expus. Nu stiu daca ai intalnit vreodata adventisti, sau daca ai fost vreodata la adunare la ei. Te legi de toate religiile avand informatii eronate.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru Zazen):

Nu sunt adventist. Am cunoscut persoane adventiste si sunt chiar de treaba, la locul lor, nu sunt asa cum ii descrii tu.
Eu consider ca daca mergi des (cel putin saptamanal) la biserica si ai de unde să dai, dă. Nu este vreo suma impusa si nimeni nu e obligat, cat poate fiecare, e decizia fiecaruia.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru Zazen):

Acele persoane mi-au dovedit ca nu sunt inselatoare, ci sunt de incredere, nu am nevoie sa stiu mai mult. Nu cunosc extrem de multe despre doctrina lor, insa stiu ca sunt tot crestini si nu au nimic iesit din comun la slujbe.
Acei pastori lucreaza si ei, stai calm. Tu chiar vorbesti doar din auzite. Zeciuielile se folosesc pentru biserica. Cat dai la zeciuala nu stie toata biserica. Nimeni nu se lauda in biserica cu cat a pus si nu sunt barfe cu ce putin a pus altul. In nici un caz un pastor nu va lua bani de acolo pentru interesele lui personale.
Nu mai crede toate dezinformarile scrise pe internet. Ca se vede ca sunt din auzite, nu din experienta.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru Zazen):

E treaba ta. Eu ti-am spus ca oamenii aia nu fac nimic iesit din comun la slujbe, sunt oameni cumsecade. Daca citesti pe internet nu poti sa vezi adevarul, du-te la ei la biserica sa te convingi singur.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru Zazen):

Fie cum spui tu.