| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Aveti un argument LOGIC ca ar exista Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| chirex a răspuns:

Stiati ca Biblia spune ca pamantul este plat? Deci din start se vede ca biblia este o minciuna si nu te poti baza pe povestile ei.
Inainte se credea ca fulgerele sunt zei. Asta pana cand oamenii si-au dat seama ca acestea sunt doar fenomene ce apar in nori. La fel a fost si cu Dumnezeu pana cand s-a descoperit ca viata este rezultatul unor reactii chimice.
Multi insa nu accepta acest adevar si cred in continuare in existenta acestui creator suprem. Religia nu este ceva rau totusi. Ea are un efect psihologic asupra celor putini mai naivi si creduli ce gasesc liniste si pace in biserica si rugagiuni ceea ce e un lucru bun.
Este exact ca povestea lui Mos Craciun. Copii sunt fericiti ca exista Mos Craciun iar cand afla adevarul sunt dezamagiti si vor sa mai creada putin ca exista.

87 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

@Mihaidavidoglu1954 repet şi pentru tine, sarcina demonstraţiei revine celui care afirmă!

| Ecea a răspuns:

Argumente logice a inexistentei lui exista o gramada.

Desigur dupa cum putem vedea logica credinciosilor este de 2 bani.
De exemplu :"Advanced12 a răspuns:
Da.
Tot ce vezi cu ochii este creat de Dumnezeu."

Cata logica, sunt chiar uimit spre socat.

"free2infiltrate a răspuns:
Faptul ca existi in primul rand"

Logic nu?

Ce patetici pot fi unii oameni.

| EmaS a răspuns:

Daca tu existi, exista si un Creator. Logic, nu? Biblia este Cartea care ne spune ca suntem creati de Dumnezeu.

| XxXBlackVampireXxX explică:

@Ema
Eu nu cred in cea ce spune in Biblie.
Si D-zeu de unde a aparut? (mai exact Tatal)

| Alysée a răspuns:

Dumnezeu este picatura din care s-a nascut totul fara acea picatura n-ar fi nimic.depasesete logica cum zicea mai sus.

| chelstone a răspuns:

Dee,
''Ei bine, daca nu crezi in Dumnezeu pentru ca nu-l vezi sau nu-l simti in aer crezi? Adica...aerul nu ai nici o dovada ca el este acolo TOT TIMPUL. Tu respiri. Stii ca este acolo pentru ca asa ai fost invata. "Daca nu ar fi aer noi am muri"-zicea mereu d-na invatatoare. Dar de unde sti ca nu este o minciuna?''
Tu nu simti aerul cand il tragi in piept?
Aerul intretine arderea focului, incearca sa aprinzi un chibrit intr-o incinta fara aer si ai sa vezi ca nu poti. Astfel iti dai seama daca exista sau nu aer.
Curentii puternici de aer pot dobora copaci.

| chelstone a răspuns:

Cristi202, laughing dumnezeu este mai presus de logica? laughing Sa nu-mi spui ca-l intelegi prin credinta laughing Adica nu-l intelegi prin obiectivism insa o poti face prin subiectivism? laughing laughing laughing

| chelstone a răspuns:

Alexsmenaru, tu ai trecut de grupa mica de la gradinita?

| chelstone a răspuns:

Ema, care este veridicitatea bibliei?

| GodBlessYou a răspuns:

@chelstone @Jelli

Sunteti extrem de destepti...

| GodBlessYou a răspuns:

@Ema

Dar Biblia nu este deloc logica, asta trebuie sa admiti...

| luana1 a răspuns:

Defineste termenul LOGIC iar mai apoi spune cat de logic poate fi sufletul.

| andreeaemmma a răspuns:

Nu exista LOGIC daca e credinta!

| yzabela_7914 a răspuns:

Ma da auziti daca nu credeti in dumnezeu atuci de cine ati mai fost creati de mama paduri

oricum toata lumea asta e pacatoasa

| chelstone a răspuns:

Yzabela, lasa indignarea mai jos, sunt mii de pretendenti la postul acesta, allah, zeii greci si cei egipteni, zeii maya, etc.
Trebuie facuta dovada unui zeu particular, nu a unui zeu oarecare.

| EmaS a răspuns:

Cine cauta, gaseste! Eu am pus Cuvantul lui Dumnezeu (Biblia)la incercare, si este adevarat. Daca umbli prin credinta vei vedea minuni in viata ta.Eu am primit raspuns la multe rugaciuni,chiar si atunci cand lucrurile pareau imposibil de realizat din punct de vedere omeneste, dar cu Dumnezeu a fost posibil, pentru ca este suveran.

| LNK a răspuns:

Ai un argument LOGIC ca nu exista? raised eyebrows

| XxXBlackVampireXxX explică:

@Ema
Daca imi doresc puteri supranaturale Dumnezeu o sa mi le dea? happy

| SheCanFlyy a răspuns:

Exista.Tu cum crezi ca primii oameni au aparut pe pamant? Au fost adusi de niste meteoriti? Au evoluat din maimute? Au venit de pe Marte? Astea-s chestii SF.Din Dumnezeu am evoluat, el ne-a creeat si fara El nu am mai exista.Oi fi tu ateu, dar sa crezi ca noi evoluam din maimute e stupid.Acum de ce nu mai evoluam din maimute?

| norby555 a răspuns:

Daca nu ar exista cum iti explici minunile ce le-a facut.

| norby555 a răspuns:

Domnul sa aiba mila de sufletul tau.

| PanaDeIdei a răspuns:

De ce se aprinse de Paste acel foc? Unde papa intra imbracat sumar, verificat sa nu aiba chibrituri...si totusi el se aprinde (focul). Sunt atatea marturii ale oamenilor...si cum de persoanele credincioase nu patesc asa multe lucruri rele, si traiesc mult?

| Pawy a răspuns:

Dai minte, Doamne!

| Ninz a răspuns:

Nu sunt eu pocaita sau religioasa, DAR mai cititi dragii mei din Cartiile despre Univers si Lumea cum a aparut... S-a trezt un prost sa scrie o asa numita carte Biblie si sa inventeze ce i-a venit lui in minte. ca sa aiba in ce crede lumea laughing Fiti seriosi...

| NOinformation a răspuns:

E o dilema! oare Dumnezeu cum a aparut? s-a auto-nascut? orice are inceput...si de unde stie lumea ca il cheama Dumnezeu? Ori de unde stiu ca exista rai si iad raised eyebrows ori povestea cu adam si eva? s-a dus cineva acolo sus la vzut si ia scris povestea? plzzzzzzz funda laughing))rolling on the floor))))))))))))))laughing)))

| norby555 a răspuns:

Tu cine crezi ca n-ea facut, Tarzan?

| MistikkGirl a răspuns:

De ce se spune ca Dumnezeu vede pe toti absolut ce facem? Cum ar putea o fiinta, un om sa vada tot d ep Terra ...si dau un astfel de raspuns, pentru ca Dumnezeu este oxigenul este aerul, este o energie pozitiva, la fel cu necuratul este o energie negativa. Si el Exista. Sunt precisa ca Exista...

Răspuns utilizator avertizat
| XxXBlackVampireXxX explică:

@ESophiesticataMa
A disparut specia?
Poate evolueaza doar ca noi nu putem observa.
@cristitipu
Cum adica sa ma pocaiesc? laughing
@norby555
Cred ca chuck norris.

| Melindutza a răspuns:

Ai un argument LOGIC ca nu ar exista Dumnezeu? Tot din aceasta lume este creeat de El.tu nici nu ai exista daca el nu ar vrea sau ar fi vrut... daca ar vrea, te-ar putea distruge intr-o secunda.dar NU VREA, pentru ca El vrea sa te faca sa crezi in el! (de ar fi posibil...)