| Antisistem11 a întrebat:

Aviz celor care au citit biblia si nu doar au auzit citindu-se din ea.Ce părere au creștinii de versetele in care zeitatea numita Iahve ucide bebelușii? Ma refer aici la întâi născuți egipteni si inclusiv altii precum fiul lui David sau al lui Ieroboam.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

EL are drept de viață și de moarte asupra noastră și asupra oricui.

| Antisistem11 explică (pentru ania):

Atunci de ce acest zeu a mai certa omul? Doar că sa il ucidă? Asta are sens pentru tine?

| ania a răspuns (pentru Antisistem11):

Dumnezrul Bibliei nu a creat oamenii ca sa ii ucida, dimpotriva i-a creat ca sa traiasca etern dar i-a creat ca sa traiasca in armonie cu principiile Lui.Omul a adus moartea in rasa umana prin neascultarea lui Adam.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Zeitatea Iahve este un zeu al iudeilor. Astfel era un zeu al acelui popor, ocrotea acel popor, ținea el în lupta pentru viață. Astfel când omora copii egipteni, el făcea un bine poporului evreu, deci aceasta era un lucru bun pentru ei.

| Teddy1517 a răspuns:

Ne explici si noua ce anume e rau in a ucide bebelusii? Sau ce e de fapt raul? Apoi iti raspund, daca ma lamuresti ca stii raspunsul.

| Antisistem11 explică (pentru Teddy1517):

Nu stiu daca esti serios si chiar vrei un raspuns de la mine deci sunt cam ezitant dar fie. Raul este orice acțiune imorală. In cazul de fata este uciderea unor bebelușii care nu pot fi acuzați că au pacatuit. tare mi e teama ca vei răspunde ceva de genul.acei bebelușii ar fi devenit rai si de aceea i-a ucis sau ceva de genul.caz in care imi rezerv dreptul de a nu mai raspunde.

| Teddy1517 a răspuns (pentru Antisistem11):

,,Raul este o actiune imorala". Ce inseamna IMORAL? Astept sa imi raspunzi.,, tare mi e teama ca vei răspunde ceva de genul.acei bebelușii ar fi devenit rai". Ma subestimezi foarte grav. Nu imi prevedea raspunsurile, fiindca nu sunt cele la care te astepti.

| Antisistem11 explică (pentru Teddy1517):

Imoral este orice acțiune care provoacă suferinta celor din jur.sau cum ai spune tu păcat. Vorbim si in termenii taii.

| Teddy1517 a răspuns (pentru Antisistem11):

De ce e rau sa provoci suferinta celor din jur? De ce e asta imoral? Tu nu vezi ca ai o aargumentatie circulara?winking

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru Teddy1517):

Hopaaaa pentru ce zisasi aici, fereasca universul sa fi tata intr o zi, omule tu nu ar trebui sa ai drepturi ci inchis la ospiciu.

| Teddy1517 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Am zis ce anume? laughing Iar comiti erori de logica? Acum ai trecut la omul de paie? Nu de alta, dar eu nu am zis absolut nimic. Eu STIU de ce e rau sa ucizi bebelusi, fiindca viziunea mea asupra lumii face sens. A voastra nu face.winking Mai incet cu erorile de logica, ca le prea aduni.

| Teddy1517 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Hai ca incep sa ti le numar: falsa dilema, ad-hominem, acum omul de paie...aduc socotitoarea imediat, ca-s prea multe! big grin

| doctorandus a răspuns (pentru Teddy1517):

"viziunea mea asupra lumii face sens. A voastra nu face"--asta este doar o expresie de fanatism religios pozand drept argumentare logico-rationala.