| Superior a întrebat:

Azi am intalnit un autobuz un batran care m-a rugat sa-i tin o punga 2 statii. El a ghicit ca as avea 18 ani si el m-a rugat sa ghicesc ce varsta are el. Puteam spune din prima ca are 85 de ani, dar am luat-o incepand cu 60 pana la 83, cu scopul de a-i da impresia ca nu il vad asa batran (ma gandesc ca e dureros sa reamintesti unui batran ca e batran). Apoi a inceput sa spuna putin din viata lui,sa-mi dea cateva sfaturi de viata si in cele din urma a coborat. (avea uniforma de militar,semn ca facea parte din armata, sau a facut) A fost placut sa stau alaturi de el in acele momente. Ideea e ca toata ziua m-am simtit trist pentru el... pentru faptul cum viata asta de rahat trece asa repede...
Ati trecut prin situatii asemanatoare?
Pe langa situatia descrisa sus, acum 2 ani cand mergeam la liceu am chiulit prima ora si am stat de vorba cu un alt batran care nu avea un picior si mergea in carje,m-a vazut ca ma speriai de un maidanez ceva mai nebun si mi-a dat o gramada de lectii de viata, sfaturi (mult mai util decat ora aia stupida de geografie, parerea mea).

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce ai invatat?

| DeyCj a răspuns:

Da.Dar foarte rar întâlnești oameni cu experiență de viață ale căror sfaturi îți sunt utile.Foarte mulți vârstnici intră în vorbă cu cei mai tineri pentru a se descărca de supărare.Lor le face bine acest lucru că îi liniștește, dar în schimb interlocutorului îi face rău, pentru că se va încărca cu problemele lor, lucru ce nu e benefic de loc.

| mentholinks a răspuns:

Ar trebui sa te bucuri pentru ei pentru ca moartea e aproape si au trecut peste chinul vietii care pentru tine nici nu a venit inca.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Viata nu e un chin, noi facem viata un chin

| Holiday a răspuns (pentru mentholinks):

Viata e chiar misto. E adevarat ca ti-o mai iei si in freza, dar stii cum e, ce nu te omoara, te face mai puternic. In plus, putina adrenalina e binevenita oricand.happy

| Mircea08 a răspuns:

Am trecut pritr-o situatie asemanatoare dar eu nu am intalnit un batran ci numai invatatura pe care o da un batran intelept. Am gasit aceasta invatatura in Evanghelie, este invatatura pe care Dumnezeu a trimis-o oamenilor prin Fiul Sau Iisus Hristos, si care contine toate lectiile necesare unui om pentru a trai o viata fericit, fara a duce lipsa de nimic.