| RAY a întrebat:

Azi de asa zis sabat crestin ma gandeam sa discutam despre originea lui Iahve si daca a avut nevasta, ce credeti?

Doar cu cei care au habar de istoria bibliei

https://www.youtube.com/watch?v=CfzslZ8tFNw&list=PL08B36 8988631869A

10 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Vezi ca Dumnezeu nu va lasa nepedepsit pe cel ce ia in desert numele lui. Tu cauti sa-ti bati joc nu sa te informezi.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Eu imi bat joc sau cei care iti bat joc de sabat? sabatul a fost ieri nu azi, azi e prima zi a saptamani nu ultima

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Ei da, n-au nicio scuza. Dar tu care cunosti Biblia sa zici de nevasta lui YHWH... Doar stii ca nu se pomeneste nicaieri de asa ceva.

| RAY explică (pentru mentholinks):

De asherah nu se pomeneste ba da https://ro.wikipedia.org/wiki/A%C8%99erah
apropo nu am afirmat ca ar avea nevasta era o intrebare

| RAY explică (pentru mentholinks):

Asherah is identified as the queen consort of the Sumerian god Anu, and Ugaritic El,[1] the oldest deities of their respective pantheons,[2] as well as Yahweh, the god of Israel and Judah.[3] This role gave her a similarly high rank in the Ugaritic pantheon.[4] Despite her association with Yahweh in extra-biblical sources, Deuteronomy 12 has Yahweh commanding the destruction of her shrines so as to maintain purity of his worship.[5] The name Dione, which like 'Elat means "Goddess", is clearly associated with Asherah in the Phoenician History of Sanchuniathon, because the same common epithet ('Elat) of "the Goddess par excellence" was used to describe her at Ugarit.[6] The Book of Jeremiah, written circa 628 BC, possibly refers to Asherah when it uses the title "Queen of Heaven"[b] in Jeremiah 7:16-18[7] and Jeremiah 44:17-19, 25.[8]

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

In Ieremia e Dumnezeu cel care ii acuza ca aduc jertfe imparatesei cerurilor, un idol, nici vorba ca ar fi vreo referire la sotia lui. In fine.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Bine erau mai multe scrieri cine stie plus ca traducerea nu e exacta ca in ebraica

| RAY explică (pentru mentholinks):

Vezi ca Dumnezeu nu va lasa nepedepsit pe cel ce ia in desert numele lui. Tu cauti sa-ti bati joc nu sa te informezi.

tu iti dai seama ca eu nu cred in amenitari de asta nu? daca e sa o luam asa stai sa vezi ce vei pati daca intalnesti mii de zei care i negi, mie numi este frica de personaje imaginare, iahve este un personaj imaginar, fictiv, tribial copiat de la canaiti

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Te inteleg, dar totusi parca te legi mai mult de YHWH decat de ceilalti zei. In fine, eu ti-am zis pentru orice eventualitate, nici eu nu cred ca cred suta la suta dar nici nu mai vreau sa-mi bat joc de ceea ce nu cunosc in totalitate.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Imi place de el,de zeus,nu e vorba de batut joc, eu vreau sa aflu mai multe despre el, nu eu am inventat ideea asta, sa scris o carte s-a vandut in nr mare ca si iisus cum ca ar fi avut nevasta, iti bate joc toti astia care interpreteaza biblia prin biserici nu eu, eu unu tin la contextul literar si nu interpretez aiurea biblia